מודי'ס מפקפקת ביכולתה של ישראל לצמוח השנה ביותר מ-3%

לדעת חברת דירוג האשראי, הקואליציה השברירית החדשה בישראל, המתבססת על רוב של אחד, תתקשה להתמודד עם אתגרי הכלכלה הישראלית

מוטי בסוק
מוטי בסוק

"על רקע נתוני הצמיחה של ישראל במחצית הראשונה של 2015, 2.6%, אנחנו מתחילים לפקפק בתחזית הצמיחה של האוצר ושלנו ל-2015 ול-2016, צמיחה של מעל ל-"3%, כך נאמר בנייר עבודה של חברת דרוג האשראי הבינלאומי הגדולה והנחשבת, מודי'ס, שפורסם היום.

מודי'ס מציינת בנייר העבודה כי היא זהירה יותר ביחס לתחזית הצמיחה של ישראל ל-2015 ול-2016 גם בשל תחזיות אחרונות של בנק ישראל המתייחסות לציפיות האינפלציה, תחזיות המצביעות על סכנה להחלשות נוספת של הכלכלה הישראלית במחצית השנייה של 2015.

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אי־פי

דירוג האשראי של ישראל במודי'ס הוא A1 יציב. נייר העמדה הוא מסמך שמודי'ס דואגת להפיץ בין מינויה מדי כמה חודשים. הנייר מתייחס לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בשבוע שעבר, המצביעים על נסיגה בכלכלת ישראל. במרכז נתוני הלמ"ס הוצגה צמיחה של 0.3% בלבד ברבעון השני של 2015 (כל הנתונים במונחים שנתיים).

לדעת מודי'ס, הקואליציה השברירית החדשה בישראל, המתבססת על רוב של אחד, תתקשה להתמודד עם אתגרי הכלכלה הישראלית. הנתון של 0.3% הפתיע לרעה את קובעי המדיניות הכלכלית בישראל. למחרת הפרסום כינס שר האוצר, משה כחלון, ישיבה של צמרת משרדו כדי להחליט אם נדרשת פעולה ממשלתית מיוחדת, להתמודדות עם סכנת האטה במשק.

חברת דירוג האשראי מציינת כי אם הירידה החדה בצמיחת המשק תימשך היא תסכן את יעדי הגרעון בתקציב של ישראל. לדעת חברת דרוג האשראי, יכולות התמרון של הממשלה הן בצד הפיסקאלי והן בצד המוניטארי (ריבית קרובה לאפס) מוגבלות.

מודי'ס מציינת כי הצמיחה החלשה מאוד ברבעון השני, 0.3%, נובעת משלוש סיבות עיקריות, ירידות בצריכה הפרטית, ביצוא ובהשקעות. העלייה בצריכה הפרטית הייתה מנוע צמיחה חשוב של כלכלת ישראל, עם שיא של 7.5% ברבעון הרביעי של 2014. היא ירדה ל-5.5% ברבעון הראשון של 2015 ול-0.9% בלבד ברבעון השני של השנה. היצוא הישראלי נחלש ב-3 השנים האחרונות בשל הרעה בסחר העולמי ושער שקל חזק. הירידה ביצוא ברבעון השני של 2015 הגיעה ל-12.5%, לאחר ירידה של 11.1% ברבעון הקודם.

החברה הוסיפה כי הנפילה בצמיחה ברבעון השני הפתיעה את קובעי המדיניות שכן אינדיקטורים אחרים על מצב המשק טובים. החברה מציינת כי לא מן הנמנע כי בעוד חודש, כאשר הלמ"ס תפרסם נתונים מעודכנים למצב המשק ברבעון השני של השנה, נתוני הצמיחה יהיו גבוהים יותר מ-0.3%. החברה מדגישה כי האבטלה בישראל ברמה מאוד נמוכה היסטורית, למרות ששיעורי התעסוקה גבוהים ועולים. כדי לסייע ליצוא ישראל תצטרך לפחת את השקל. לדבריה, אין הרעה בביטחון הצרכנים בישראל.

מודי'ס מזכירה כי פחות משבועיים לפני פרסום נתוני הלמ"ס הצליחה הממשלה, לאחר מו"מ ארוך ומייגע, לאשר את תקציב המדינה החדש ל-2015 ול-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker