הושגה הסכמה לחוק פנסיה גם לעצמאיים

ח"כ אלי כהן, שהגיש את ההצעה: "המטרה ברורה - לאפשר לעצמאיים להזדקן בכבוד"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

החל מ-2017 תונהג פנסיה גם לעצמאיים שבמסגרתה יחוייב העצמאי להפקיד לחיסכון הפנסיוני. חובת ההפקדה תחול על עצמאי שהכנסתו עולה על מחצית השכר הממוצע ועד לשכר הממוצע במשק - כך עולה מהצעת חוק שהגיש יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן (כולנו), שעליה הושגה הסכמה עם נשיא לה"ב, אהוד רצאבי, וירון גינדי, יו"ר לשכת יועצי המס.

לפי הצעת החוק, שיעור ההפקדה יהיה בין 2% ל-10% בהדרגה, ובהתאם לרמת ההכנסה. לפיכך, לעצמאי שהכנסתו הנה השכר הממוצע במשק תהא חובת הפקדה בשיעור של 10% משיעור ההכנסה. כך לדוגמה, עצמאי המרוויח סכום של 9,500 שקלים בחודש, יפקיד 950 שקלים לחיסכון.

אלי כהןצילום: ראובן קבטרו

עוד הוצע כי חובת ההפקדה לא תחול על חלק ההכנסה שעולה על השכר הממוצע במשק, שכן אין מקום לחייב הפקדה מעבר לשכר זה. בנוסף, בשנתיים הראשונות לפתיחת העסק לא תחול חובת הפקדה על מנת להקל בתקופה הקשה מבחינה כלכלית של פתיחת העסק.

ב-2007 נחקק חוק פנסיה חובה, שעל פיו על כל עובד שכיר יחול הסדר פנסיוני. ואולם, בתחולת החוק לא נכללה אוכלוסיית העצמאים, שמהווה כ-12% מכוח העבודה במשק. כתוצאה מכך, חלק נכבד מהם אינו מבוטח במסגרת תוכנית פנסיה. הצורך בהתערבות ובחיוב חיסכון לגיל פרישה בולט נוכח היתרונות שיש לחיסכון זה, הן ברמת הפרט והן ברמת החברה כולה. על פי ההערכות כיום, כ-40%-50% מהעצמאיים אינם חוסכים לפנסיה.

כהן הסביר כי "מטרת החוק המוצע היא להביא לכך שלעוסקים העצמאיים תהיה פנסיה לאחר פרישתם מהעבודה בהגיעם לגיל פרישה, שכן הצורך בביטוח פנסיוני אצל העצמאיים לא שונה מזה של השכירים".

רצאבי אמר כי "מדובר באבן דרך משמעותית בתהליך להסדרת התנאים הסוציאליים של העצמאיים. אין שום הצדקה לכך שלעצמאיים המגיעים לגיל פרישה לא תהיה רשת ביטחון כלכלית. אמנם נושא הפנסיה לעצמאים מורכב מאוד, אך הגיע העת להרים את הכפפה. אני מאמין כי ילקחו בחשבון כל המשמעויות על מנת לחזק את ציבור העצמאים"

גינדי אמר כי "אנו מברכים על היוזמה החשובה של ח"כ אלי כהן, ששם לנגד עיניו את טובת מגזר העצמאיים והיה פתוח לקבל מאיתנו שינויים מהותיים לחוק, כמו האפשרות למשוך סכום הוני פטור ממס בעת סגירת העסק או יציאה לפנסיה. כהן הבטיח לנו שיהיה פתוח לשמוע את השינויים הנוספים הנדרשים לטעמנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ