אנליסטים: הנפילה בבורסה מגדילה את הסיכוי להורדת הריבית היום

גם ההאטה בצמיחת המשק הישראלי עשויה לעודד הורדת ריבית או הרחבה כמותית ■ עם זאת, הנתונים
 על מצב המשק אינם חד-משמעיים - וייתכן שבבנק ישראל ימתינו להחלטת הריבית בארה"ב לפני שיפעלו

מוטי בסוק
מוטי בסוק

בשבוע האחרון התחזקו ההערכות כי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תודיע היום אחר הצהריים על הורדת ריבית הבסיס במשק, ששיעורה כעת 0.1%, לרמה של 0.0% ואולי גם לרמה שלילית; לחלופין, או בנוסף לכך, על פי הערכות אלה ינקוט הבנק המרכזי צעדים של הרחבה כמותית, כגון הרחבת רכישות המט"ח על ידי בנק ישראל כדי להחליש את השקל, רכישות אג"ח של ממשלת ישראל בשוק המשני או צעדים נוספים.

עם זאת, כמה אנליסטים בכירים מעריכים כי בנק ישראל לא ינקוט היום צעדים דרסטיים - וישאיר את הריבית ברמתה הנוכחית, שבה היא נמצאת מאז מארס 2015. אנליסטים אלה מעריכים כי בבנק ישראל ימתינו לראות מה תהיה החלטת הבנק הפדרלי האמריקאי בספטמבר על גובה הריבית בארה"ב. למרות ציפייה ארוכה להעלאת הריבית בארה"ב, באחרונה התחזקו ההערכות כי הפד לא יעלה את הריבית בחודש הקרוב.

קרנית פלוג
קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

בהורדת הריבית במשק או נקיטת צעדים של הרחבה כמותית תומכים שורה של נתונים עדכניים במשק, כמו הנפילה בבורסה הישראלית ובבורסות העולם בימים האחרונים והחשש מהמשך הנפילה גם בימים הקרובים; נתוני הצמיחה הגרועים של המשק ברבעון השני - קצב שנתי של 0.3% בלבד; תחזיות שוק ההון, החזאים הפרטיים והבנקים ביולי האחרון כי האינפלציה ב–12 החודשים הקרובים תהיה 0.7% בלבד - מתחת ליעד הממשלה, 1%–3%; הציפיות למדדים נמוכים מאוד באוגוסט (0.0%) וספטמבר (מינוס 0.3%), העלייה המתונה מאוד בצריכה הפרטית ברבע השני (0.9%); והמשבר בסין.

לעומת זאת, כמה פרשנים כלכליים תומכים בהותרת הריבית ללא שינוי. בין היתר, לדעתם, אין ירידה של ממש בפעילות המשק חרף נתוני הלמ"ס. כך למשל, יש עלייה במדד המשולב - 0.3% ביולי. אינדיקציות נוספות הן העליות הנמשכות בשכר; העליות הנמשכות בגביית המסים; הפיחות בשבוע האחרון של השקל מול סל המטבעות ב-2.5%, מול הדולר ב–2.2% ומול היורו ב–3.3%; היציבות בשוק העבודה והאבטלה הנמוכה; מחירי הדיור שממשיכים לעלות והחשש מבועת נדל"ן; הערכה בבנק ישראל, כפי שבאה לידי ביטוי בדו"ח היציבות הפיננסית האחרון, כי הורדה נוספת בריבית לא תסייע לבנק להעלות את האינפלציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker