כחלון לא ירים את הכפפה

לפי כל הסימנים, הפרשה המתגלגלת בעניין הטבות המס ליישובי הפריפריה תיהפך להתנגשות בין בית המשפט העליון לממשלה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
מוטי בסוק

הסחבת הנמשכת זה כעשור בעניין הטבות המס ליישובי הפריפריה ואפליית היישובים הלא־יהודיים מתקרבת לנקודת אל־חזור.

לפי כל הסימנים, הפרשה המתגלגלת תיהפך להתנגשות בין בית המשפט העליון לממשלה, וזאת בשל חוסר־רצונה או אי־יכולתה של הזרוע המבצעת להחליט. כך היה בכל הממשלות האחרונות, וזה המצב גם בממשלה הנוכחית — איש אינו מוכן לקחת על עצמו את האחריות. המגעים בעניין זה בין משרד האוצר ללשכת היועץ המשפטי לממשלה נמשכים, אך לפי שעה ללא תוצאות.

במשרד האוצר אומרים כי השר החדש קיבל משימה שכל קודמיו בתפקיד, להוציא יאיר לפיד, חששו להתמודד עמה. אלא שכעת המשימה קשה שבעתיים, משום שהממשלה נשענת על 61 חברי כנסת מול 59 חברי אופוזיציה, והלחצים של ראשי היישובים יהיו אפקטיביים מתמיד.

ככל הנראה, ראש הממשלה ושר האוצר יבקשו מבית המשפט העליון דחייה נוספת, וזאת בשעה שהיועץ המשפטי לממשלה, כפי שעולה ממכתבו לנתניהו ולכחלון, לא יסכים לייצג אותם.

ומה יעשה בית המשפט? אחת משתיים: או שיסכים לדחייה נוספת, ובכך יפגע קשות במוניטין שלו, או שיזרוק את ראש הממשלה ושר האוצר מכל המדרגות, ינזוף בהם — וייקח על עצמו את המלאכה. במקרה כזה הוא יוציא מרשימת הזכאים שורה ארוכה של יישובים שלדעתו לא צריכים להימצא בה, ויוסיף אליה חלק מהיישובים שעתרו לבג"ץ. ותהיה התוצאה הכספית לתקציב המדינה אשר תהיה.

באופן פרדוקסלי, מבחינת נתניהו וכחלון מקרה כזה עשוי להיות, לאור החלופות האחרות, פתרון לא רע, אפילו רצוי. הם כמובן לא יודו בכך, אלא בחדרי חדרים. מבחינת הדמוקרטיה הישראלית זהו פתרון רע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker