לאן נעלמו 58 מיליון שקל מתקציבה של הרשות למלחמה בסמים?

בתקציב הרשות נמצא פער מצטבר של עשרות מיליוני שקלים ב-2014-2009 לעומת נתוני האוצר. האוצר: "לא אמורים להיות פערים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

פער מצטבר של 58 מיליון שקל נמצא ב-2009–2014 בין הנתונים של האוצר על התקציב שהוקצה לרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, לבין נתוני הרשות בנוגע לתקציב שהועבר אליה. כך לפי מסמך של מרכז המחקר והמידע בכנסת, שהוכן לבקשת יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ויוצג הבוקר בוועדה. הפערים בתקציב נעים בין 1.8 ל-15.9 מיליון שקל בשנה.

זנדברג אמרה כי "הפערים המדהימים בין דיווחי האוצר לבין דיווחי הרשות מגיעים בחלק מהשנים לכשליש מהתקציב". היא תהתה "לאן נעלם כל הכסף? איפה היו מנגנוני הבקרה מ-2009 ועד היום?" זנדברג הוסיפה כי "העובדה שהדבר קרה באופן עקבי ולאורך שנים מעלה דאגה עמוקה בנוגע לניהול הרשות בחמש השנים האחרונות, ולאור דברים אלה לא מפליאים החשדות לשחיתות לכאורה נגד ראש הרשות, יאיר גלר, שעוד לא הודח רשמית מתפקידו". גלר, שנעצר בסוף 2014 במסגרת חקירת פרשת ישראל ביתנו בחשד לכאורה למתן שוחד באמצעות הרשות, נמצא בחופשה. לתקציב הרשות הועברו במהלך השנים "כספים קואליציוניים" מאוצר המדינה שהועברו ליעדים שונים.

בישיבתה היום תדון ועדת הסמים של הכנסת בכוונה לסגור את הרשות. בהצעת תקציב המדינה ל-2015–2016 מוצע כי כדי לייעל את המלחמה באלימות ובשימוש בסמים ובאלכוהול, תיסגר הרשות, סמכויותיה ותפקידיה יועברו למשרד לביטחון פנים, והפעילות בתחום המלחמה בסמים והאלכוהול תאוחד עם שתי תוכניות אחרות בתחום מניעת פשיעה ואלימות - תוכנית עיר ללא אלימות ואגף מצילה (אגף למניעת פשיעה) - כך ששלושת התחומים ינוהלו תחת אגף אחד במשרד לביטחון פנים. לפי תזכיר חוק ההסדרים, האיחוד ירכז את פעילות הגופים, יחסוך עלויות תקורה, ימנע כפל משימות, ויגביר את יכולות הפיקוח והבקרה על הפיקוח בתחום. בתוך כך, צפויה הפחתה של 20 מיליון שקל מבסיס התקציב הכולל של התוכניות שיאוחדו וכן הפחתה של 20% בכוח האדם. השינוי המוצע מיועד להיכנס לתוקף באפריל 2016.

בדיון שנערך בוועדת הכנסת למלחמה בנגע הסמים בנובמבר 2014 נדונו, בין השאר, הפערים בין נתוני האוצר והמשרד לביטחון פנים בנוגע לסך התקציב השנתי שהועבר לרשות מאוצר המדינה, לאחר שהסוגיה כבר נדונה ב-2012. בדיון הודיע גלר שהרשות תפעל להשוואת הנתונים. בסיכום הדיון הוחלט שעל שני המשרדים והרשות, לערוך התאמה בשיטות החישוב השונות כדי להציג תמונה מלאה יותר של תקציב הרשות השנתי - אך הדבר לא קרה.

מהאוצר נמסר: "למיטב ידיעתנו לא אמורים להיות פערים".מהרשות למלחמה בסמים נמסר: "לא מדובר בהבדלים בתקציב, אלא רק באופן הצגת הנתונים כשבפועל אין מחלוקת ביחס למספרים עצמם. הפערים נובעים משיטות חישוב שונות, כשלמעשה האוצר מתייחס לעודפים המחויבים של הרשות משנה קודמת כאל תקציב פנוי להתחייבות בשנה העוקבת, ואילו הרשות רושמת את הכספים האלה כהתחייבויות ומבצעת אותן. למשל, הפער של 16 מיליון שקל בתקציב 2009 נובע מהתחייבות מ-2008 שבוצעה ב-2009. החוק מחייב את הרשות בהגשת דו"חות כספיים שנערכים על ידי מבקר חיצוני כמו כל חברה מבוקרת אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker