אורה קורן

פסק הדין של בית המשפט העליון שלשום מרעיד את אמות הסיפים בענף המזון ושולח כמה מסרים חשובים לכלל המגזר העסקי: די לכוחנות המופרזת ולהשגת רווחים קלים לכאורה על חשבון הצרכנים; עברייני צווארון לבן יישלחו לכלא כאחרון העבריינים, ומשך המאסרים אף צפוי לעלות, כדי להגביר את ההרתעה.

"רעידת אדמה" ו"פסק דין מהדהד" הם רק מקצת מהסופרלטיבים שנקשרו בפסק הדין המפורט והמנומק של שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין. פסק הדין מבהיר למגזר העסקי - היזהרו מעבירה על החוק ואל תתנהלו בכוחנות יתר, כי כבר אינכם חסינים מישיבה בכלא, גם בגין התנהגות שנראית לכם כיום נורמטיבית.

אפי רוזנהויז בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

בענף המזון מבינים, בעקבות פסק הדין ופעולות שנקטה הממשלה, כמו חוק המזון ופתיחת השוק ליבוא, שהכוחניות שמאפיינת עדיין את הענף צריכה להתפוגג. אמנם הפרקטיקות הכוחניות בענף התמתנו מאוד בעקבות חוק המזון, מאז שאפי רוזנהויז ביצע את העבירה - אך יצרנים ורשתות יצטרכו להקפיד על נורמות של משא ומתן תרבותי ומקובל, ולא אגרסיבי. הם יצטרכו להבין שאפשר לשלם בישיבה בכלא על כוחנות מופרזת.

פסק הדין כולל גם מהפכה בתחום ההגבלים העסקיים - בהפרדה בין עבירות בין חברות מאותו ענף (אופקיות) לעבירות בין ספק ללקוח (אנכיות), ומקל באחרונות. על פי החוק, העבירות האנכיות, כמו תיאום בין שופרסל לספקים, אסורות אם הן עוסקות בנושאים כמחיר, רווח, בלעדיות, וחלוקת שוק. פסק הדין ביטל את האיסור האוטומטי - וקבע כי הן ייאסרו רק אם יתברר שהן יפגעו בתחרות. הסוגיה נבחנה נוכח טענת שופרסל ורוזנהויז, שלפיה תיאומים בין שופרסל לספקיה אינם עבירה על חוק ההגבלים, מכיוון שרק הסדרים אופקיים הם הסדר כובל, למשל, לו היו בין שופרסל למגה המתחרה.

בית המשפט המחוזי הרשיע את הנאשמים גם לפי הסעיף בחוק העוסק בהסדר אנכי אסור. מכיוון שהנאשמים עירערו על ההרשעה, בית המשפט העליון התייחס גם לסוגיית ההסדר האנכי - וניצל את ההזדמנות להכניס בה שינוי משמעותי, שמסעיר את ענף הקמעונות. בנוסף נשלח מסר נוסף לבתי המשפט - להחמיר בענישה בעבירות הגבלים.

מנהלים מסורים יכולים להסיק מפסק הדין כי לא כדאי להם לבצע עבירות כדי למצוא חן בעיני הבעלים. אם תגיעו לבית המשפט, אתם עשויים למצוא עצמכם ללא גב חסון. למשל, אם הבעלים יתחלפו.

ואולי הכי חשוב - בית המשפט העליון קובע כי יש להחמיר בעבירות צווארון לבן לצורך הרתעה, וכי רף הענישה שנקבע בפרשת שופרסל אינו המירבי. הוא מדרגה חשובה, אבל יש מקום לעלות מדרגות נוספות לענישה מרבית לפי החוק, כדי ליצור הרתעה.

זהו מסר שצריך לחלחל לא רק לספקים ורשתות בענף המזון, אלא לכלל המשק. הוא מסמן את הדרך לכל עבירות צווארון לבן שיונחו לפתח בתי המשפט בישראל. אין יותר הקלות לעבירה ראשונה, או למי שאינו בעל פרופיל עברייני מובהק. עבריינים מכל סוג ייפגשו בסוף בכלא.

החמרה זו עולה בקנה אחד עם המאמצים של מערכת המשפט וחלק מאמצעי התקשורת והארגונים החברתיים, לייצר סביבת חיים הוגנת יותר, שבה בעלי ההון לא יהיו מעל לחוק. אחרי שנגזר על נשיא, ראש ממשלה ושרים לשבת בכלא, הגיע זמנם של עברייני הצווארון הלבן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker