הישג לחרדים במו"מ הלילי: קצבאות לאברכים, הרשויות המקומיות יחויבו לממן חינוך חרדי

השרים הצביעו בעד אישור החזרת חוק נהרי ובעד הקמת צוות שייבחן תחליף לקצבאות האברכים שבוטלו על ידי בג"ץ ב-2014; בכך נמחק ההישג היחיד של לפיד בחינוך החרדי

ליאור דטל
ליאור דטל

במהלך המשא ומתן הלילי בין שרי הממשלה לשר האוצר, משה כחלון, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונציגי אגף תקציבים דרשו שרי הסיעות החרדיות הטבות נוספות לציבור החרדי – ונענו על ידי ראש הממשלה. השרים הצביעו בעד אישור החזרת חוק נהרי ובעד הקמת צוות שייבחן תחליף לקצבאות האברכים שבוטלו על ידי בג"ץ ב-2014. בכך נמחק ההישג היחיד של לפיד בחינוך החרדי.

המהלך המו"מ דרש יו"ר ש"ס, אריה דרעי, להחזיר את חוק נהרי, שבוטל ב-2013 ביוזמת שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ושר החינוך לשעבר שי פירון. החזרת החוק תביא לתוספת תקציב משמעותית, מתקציב הרשויות המקומיות, לרשת החינוך של ש"ס מעיין החינוך התורני, ולרשת החינוך החרדית המזוהה עם יהדות התורה, החינוך העצמאי. תוספות התקציב ייתקבלו מעבר לתקציב המדינה, והממשלה תגיש הצעת החוק לאישור הכנסת.

אריה דרעיצילום: אמיל סלמן

חוק נהרי קבע כי הרשויות המקומיות מחויבות להשתתף בתקציבם של בתי הספר החרדים, הפועלים באופן פרטי, באופן זהה לזה של בתי הספר הממלכתיים-הציבוריים – למרות שמדובר במוסדות פרטיים. ב-2013, בוטל החוק כך שהרשויות המקומיות לא חויבו לתקצב את בתי הספר החרדים – אלא רק אם הם מעוניינות בכך. החוק, הוא תיקון לחוק חינוך ממלכתי. ב-2013 תכנן שר האוצר לפיד לקצץ את תקציבן של רשתות החינוך החרדי, אך הוא חזר בו ולכן תקציבן כמעט ולא נפגע בשנים האחרונות – אך תקציבן מהרשויות המקומיות צומצם בעקבות ביטול החוק.

בנוסף, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה התחייבו להקים צוות שייבחן הצעת חוק חדשה שתביא לחלוקה של קצבת אברכים חדשה, כתחליף לזו שבוטלה על ידי פסקת בג"ץ ב-2014 בעתירה שהוגשה בנושא.

עד לסוף 2014, העניקה המדינה "מלגות לימודים" לאברכים. ב-2011 הגישה התאחדות סהטודנטים, עמותת חדו"ש, המרכז לפלורליזם יהודי וגופים נוספים עתירה בנושא, לאחר שהממשלה החליטה על הקצבאות החדשות כתחליף להעדפה התקציבית שניתנה עד אז לאברכים. עד אז, קיבלו את הקצבה כ-9,400 ארברכים בהיקף של 127-140 מיליון שקל בשנה. כעת הצביעו השרים בעד הקמת צוות שייבחן את הנושא וימליץ על תחליף לקצבאות.

השר משולם נהרי (במרכז)צילום: דניאל בר און / ג'יני

הצעת התקציב עליה הצביעו אתמול שרי הממשלה לא כוללת גם אף התייחסות ללימודי הליבה בבתי הספר החרדים. ב-2013 דרשה הממשלה להעלות בהדרגה את מספר שעות הליבה שמוסדות החינוך החרדים מלמדים ולהטיל סנקציות תקציביות על מוסדות שלא ילמדו את לימודי הבסיס (לימודי ליבה חלקיים) כנדרש.  ב-2015 - עוד לפני פירוק הממשלה הקודמת, משרד החינוך והאוצר בראשות יאיר לפיד ושי פירון החליטו לדחות את ההכרעה ל-2018, כדי לאפשר הקמת תשתיות והכשרת מורים ללימודי ליבה.  מרגע זה, המפלגות החרדיות, שקשורות קשר הדוק לשתי רשתות החינוך החרדיות הגדולות ביותר, היו צריכות רק לחכות להקמת הממשלה החדשה.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שר הרווחה לשעבר, אמר בתגובה: "למרבה הצער זהו ביטול בעוד נדבך בשינוי המדיניות שהובלנו לשוויון ולחיזוקה וביססה של המדינה כמדינה אחת. אחרי ביטול השוויון בנטל זה היה צפוי וחבל שישראל חזרה אחורה למציאות שהכל הנו בגדר טרף פוליטי בג'ונגל שמתקיים על גבי אזרחי המדינה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש הרב אורי רגב אמר בתגובה "לא במקרה קיבלו שרי הממשלה את ההחלטות המבישות האלה כגנבים בלילה. נראה שהיה בממשלה מי שהבין את החרפה שממיטות ההחלטות האלו על הממשלה והעדיף להגניבן באין רואים. מדובר בשתי החלטות שגורמות נזק כבד לעתיד המדינה, ובראש ובראשונה הכלכלה והחינוך".

לדבריו, "חוק נהרי יזרים סכומי עתק למוסדות שאינם מלמדים ליבה ובכך יסייע לגדל עוד דורות של חרדים שיתקשו להסתגל לשוק העבודה ולהשתלב בחברה הישראלית. החוק מהווה יריה ברגל של המאמץ הלאומי לשלב חרדים בשוק העבודה. חמורה לא פחות ההחלטה להקים צוות עוקף בג"ץ להחזרת קצבת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים.

"כבר פעמיים פסל בג"ץ את הקצבה הזאת שכל מטרתה עידוד אברכים להישאר בישיבות. הקואליציה ממשיכה במכירת החיסול של תקציב המדינה, כדי לקנות שלטון קצר מועד בכסף, תוך יריקה בפני ציבור המתפרנסים ומשלמי המסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ