חוק "לבנת פורן": הכנסת אישרה את הגבלת שכר הטרחה לחברות למיצוי זכויות ולעורכי הדין

החוק, שהוגש על ידי ח"כ מיקי רוזנטל, עבר קריאה שנייה ושלישית בכנסת ■ רוזנטל: "שמנו קץ לשכר הטרחה החזירי. אל תפלו בפח, בעוד 4 חודשים יכנס החוק לתוקף ומי שיחכה יוכל לחסוך 10,000 שקל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ג') בקריאה השנייה והשלישית את החוק להגבלת סכומי שכר הטרחה שמשלמים האזרחים לחברות למיצוי זכויות ולעורכי הדין, שהוגשה על ידי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני). על הצעת החוק שהוגשה בכנסת הקודמת היה חתום עם ח"כ חיים כץ (ליכוד) שמונה כשר הרווחה בממשלה הנוכחית, ושמו נמחק אוטומטית מהצעת החוק.

רוזנטל אמר כי "שמנו קץ לשכר הטרחה החזירי" וקרא לציבור להשהות את הפניות למתווכים: "חברות מימוש הזכויות ולבנת פורן בראשן, הפעילו בחודשים האחרונים קמפיין פירסום אגרסיבי על מנת למלא את כרסם בכמה שיותר לקוחות החתומים על שכר טרחה מופרז וחזירי. אל תפלו בפח, בעוד 4 חודשים יכנס החוק לתוקף, מי שיחכה יוכל לחסוך 10,000 שקלים והרבה יותר".

מיקי רוזנטלצילום: דניאל צ'צ'יק

מכניסת החוק לתוקף יבוצע מחקר מקיף על השפעות החוק, על תרומתו לציבור הזכאים לקצבה ועל היקף וגובה הקצבאות הניתנות על ידי הביטוח הלאומי. במסגרת הרפורמה בחקיקה, הוסכם עם הביטוח הלאומי כי יינתן ייעוץ חינם למצוי זכויות בכל אחד מסניפי הביטוח הלאומי. הייעוץ נועד לאפשר לכל אזרח לקבל את המידע לגבי זכויותיו.

כמו כן, יוקמו מרכזי "יד מכוונת" נוספים בדרום הארץ בתוך חודש ובמרכז הארץ בשנה הקרובה, בנוסף לזה שפועל כיום בחיפה. אלו הם מרכזי מימוש זכויות רפואיות פרטיים המספקים שירות דומה לשירותי חברות המימוש הגדולות, אך מסובסדות על ידי הביטוח הלאומי וחיצוניות לו.

עיקרי הצעת החוק מתייחסים לתשלום שכר הטרחה וקובעים כי לא ישולם לפני שקיבל הלקוח כספים בפועל מהביטוח הלאומי. סעיף זה נקבע מאחר וחברות למימוש זכויות ועורכי דין דרשו את רוב שכר הטרחה בבת אחת ואילצו לקוחות לשלם סכומים גדולים בטרם החלו לקבל בפועל את קצבת הנכות. עוד נקבע כי במקרה שאדם נפטר, לא תידרש משפחתו להמשיך ולשלם שכר הטרחה. זאת בניגוד למצב הנוכחי בו נדרשה משפחת הנפטר להוסיף ולשלם לאחר מותו.

עוד נקבע כי לא יגבה תשלום נוסף עבור חוות דעת רפואיות שיספקו החברות למימוש זכויות, כי המדינה תעניק סיוע משפטי חינם לכל אזרח שיקלע לסכסוך משפטי עם המתווך (עו"ד או חברה למימוש זכויות) וכי יונהג חוזה אחיד וברור בין מבקש השירות לבין חברת המימוש ועורכי הדין.

נערכים לשינוי, לבנת פורןצילום: תומר אפלבאום

בחודשים האחרונים הופעלו לחצים על ידי חברות למימוש זכויות כמון לבנת פורן וזכותי וכן על ידי עורכי הדין, על מנת לשנות את החוק שאושר בסוף הקדנציה הקודמת להצבעה בקריאה השנייה והשלישית אך לא אושר לבסוף עקב הקדמת הבחירות. חברות למימוש זכויות ועורכי הדין שכרו בשנה וחצי האחרונה 6 משרדי לובינג ויחסי ציבור על מנת לשנות את נוסח החוק. עורכי הדין פעלו להחריג את רוב התיקים שלהם מהגבלת שכר טרחה על ידי החרגת התיקים של נפגעי עבודה.

לפי השיעורים המעודכנים של שכר הטרחה, עבור קצבת נכות כללית הנמוכה מ-1,200 שקל, ישולם שכר טרחה של 12.75% ודמי פתיחת תיק של 1,600 שקל. עבור קצבה גבוהה יותר ישולם 13.75% (ו-800 שקל דמי פתיחת תיק). עבור קצבת נכות בעבודה הנמוכה מ-1,200 שקל ישולמו 14.75% מהקצבה, ודמי פתיחת תיק יהיו 1,600 שקל ועבור קצבה גבוהה יותר - 15.75% ודמי פתיחת תיק יהיו בסך של 800 שקל.

תגובת לבנת פורן: "החוק להגבלת מימוש הזכויות שעבר היום הוא חוק עצוב, לא הוגן, לא הגון, לא חברתי ולא מוסרי. חוק שמתעלם, כמעט בכוח, מהעובדה שחברות מימוש הזכויות היטיבו ללא הכר את מצבם של האזרחים ומהעובדה שאזרחים התחילו להיות מודעים לזכויותיהם ואף לקבל את המגיע להם. לחוק תוצאות עגומות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך: נפגעי עבודה ייאלצו לשלם לעורכי הדין מחיר גבוה יותר ממה שהיה נהוג בשוק עד כה, הציבור ייאלץ לשאת בעלויות חוות הדעת הרפואיות שעד עכשיו מומנו על-ידי החברה וזאת תוך העברת הסיכון לאי הצלחה מהחברה ללקוח, ועוד תוצאה ודאית וכואבת היא שדווקא החלשים ביותר לא יוכלו יותר לקבל סיוע כלל. לצערי – על הטעות הזאת לא ישלמו הפוליטיקאים – ישלמו האזרחים."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker