מי יקבל כמה: כל מה שצריך לדעת על השינוי ההיסטורי בקצבאות הילדים

משרד האוצר והחרדים סיכמו: הקבצאות יוגדלו ו-50 שקל יופקדו בתוכנית חיסכון בכל חודש ■ קצבאות הילד השני, השלישי והרביעי יוגדלו מ-140 שקל כיום ל-248 שקל, אך ינוכה מהן הסכום לחיסכון

שר האוצר משה כחלון סיכם עם  החרדים על הגדלת קצבאות הילדים קצבאות הילדים והפקדת 50 שקלים בחודש לחיסכון, לכל ילד על גיל 18. הסיכום הוגש לאישור מועצת גדולי התורה על ידי סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) שהוביל את הסיכום והמגעים עם האוצר. ליצמן נועד שלשום בעניין עם הממונה על התקציבים אמיר לוי וסגנו יאיר פינס.

לפי הסיכום קצבאות הילדים יוגדלו בסכומים הבאים לאחר אישור תקציב המדינה בכנסת: קצבת ילד ראשון והחמישי תוגדל מ-140 לחודש ל-190 שקל. בניכוי ההפקדה לחיסכון של 50 שקל - תהיה הקצבה לילד הראשון 140 שקל בחודש כפי שקיים כיום. קצבאות הילד השני, השלישי והרביעי יוגדלו מ-140 שקל כיום ל-248 שקל. בניכוי ההפקדה לחיסכון של 50 שקל בחודש תהיה הקצבה לילדים 4-2 198 שקל בחודש. 

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
ח"כ משה גפני בדיון בוועדת הכספיםצילום: טלי מאייר

לפי הסיכום, הכסף לחיסכון יופקד מיום הקמת הממשלה במאי 2015, וגם הגידול בתקציב הישיבות בסכום של  כ-1 מיליארד שקל יבוצע רטרואקטיבית ממאי 2015 לאחר שיאושר התקציב. עם זאת, הקצבאות יעודכנו רק בדצמבר 2015. 

לפי שעה לא סוכם אם החיסכון לכל ילד יופקד בקופת הביטוח לאומי או בחשבונות בנק אישיים לכל ילד. בכל רבעון יקבל כל ילד מכתב מהמדינה ובו פירוט ההפקדות החודשיות שנצבר עבורו. השגת הסיכום סוללת את כינוסה ביום ב' של הממשלה לצורך אישור התקציב ל-2016-5.

המהלך צפוי לחסוך כ-1.6 מיליארד שקל, מתוך הוצאה צפויה של 2.6 מיליארד שקל בגין העלאת קצבאות הילדים עליה הוחלט במסגרת ההסכמים הקואלציוניים עם ש"ס ויהדות התורה.

חשיבות ההסכמה היא גם בהקטנת ההוצאה הנוספת על קצבאות הילדים ב-1.6 מיליארד שקל, וגם בכך שההתנגדות של המפלגות החרדיות לחשינוי כלשהו בהסכמים הקואלציוניים – שנחתמו אך לפני שלושה חודשים – היתה סמן ימני, שמנע גם ממפלגות אחרות להסכים על מיתון הדרישות התקציביות בהסכמים, שמסתכמות בכ-8 מיליארד שקלים. השילוב של ההסכמים הקואלציוניים, עם המלצות ועדת לוקר להגדלת תקציב הבטחון, ועם התחייבויות קודמות של הממשלה יוצר מצב שבו יש חריגה צפויה של 8-10 מיליארד שקלים בתקציב 2016. סגירת החריגה הזו חייבה, כאמור, הסכמת המפלגות החברות בקואלציה לשנות את ההסכמים – והמפלגות החרדיות הן הסמן ימני להסכמה הזו.

נתניהו בביקור בגן ילדים ברחובותצילום: עמוס בן גרשום

תוכנית חיסכון לכל ילד היא תוכנית חברתית, שנועדה להעניק לכל ילד הון ראשוני איתו הוא מתחיל את החיים. בכך התוכנית אמורה לצמצם במעט את הפער הבינדורי, הפער בין ילדים שנולדים למשפחות חזקות ומתחילים את החיים במדרגה גבוהה בהרבה מזו של ילדים שנולדו למשפחות חלשות, ולו בגלל שלילדים החזקים יש מי שיממן להם רכישת השכלה, פתיחת עסק וכו'. בכך נשלל מהילדים ממשפחות מוחלשות שוויון ההזדמנויות המגיע להם.

בעבור הועלו הצעות כי המדינה תנהל תוכנית חיסכון מוטבת כזו – באמצעות ריבית מסובסדת או  תוספת כסף מצד המדינה (מצ'ינג) לכל שקל שההורים מפנים לחיסכון. אלא שבשל המצוקה התקציבית האוצר מציע בנתיים תוכנית רזה בהרבה: המדינה תשקיע את ה-50 שקלים לכל ילד על חשבונה. יעשה מכרז בין הבנקים למי מהם יציע את התנאים הטובים ביותר – המדינה תשתמש בכוחה הריכוזי כדי לחלץ מהבנקים את התנאים המירביים האפשריים. ועדיין, פרט ל-50 שקלים שהמדינה תפנה לחיסכון (ואפשר להתווכח אם מדובר בכסף שיוצא מכיסה המדינה, או כסף שיוצא מכיס ההורים – כי לכאורה הוא כבר הובטח להורים כקצבת ילדים), לא תהיה מעורבות של המדינה בתנאי החיסכון.

ככל הנראה, המדינה תגביל את השימוש בכספי החיסכון רק לתחומים שיכולים לתרום להעצמה ושוויון הזדמנויות כמו רכישת השכלה או הכשרה מקצועית.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הלילה ארוכות עם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בנושא תקציב המדינה, ההתמודדות הכלכלית, יעדי הגירעון, ופתרונות תקציבים. השניים סיכמו שיש להעביר ולקדם את התקציב בחודשים הקרובים.

הממשלה צפויה להגיש את תקציב המדינה לאישור הכנסת ב-31 באוגוסט 2015. ההצבעה בקריאה הראשונה תיערך ב-2 בספטמבר 2015. לאחר מכן, בתקופת הפגרה תחל ועדת הכספים בדיונים מרתוניים לאישור התקציב וחוק ההסדרים לקראת ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית שתערך ב-19 בנובמבר 2015. האוצר מבקש שמרבית סעיפי חוק ההסדרים יידונו בוועדת הכספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ