דו"ח מעקב חיצוני משבח את התקדמות הרפורמה בנציבות שירות המדינה

דו"ח מעקב של עמותת מעש ושל המרכז להעצמת האזרח קובע כי קידום הרפורמה באמצעות הקמת מטה יישום וקביעת לוחות זמנים מחייבים "הציב סטנדרט ציבורי של שקיפות הראוי לכל הערכה" ■ עם זאת, הרפורמה אינה מצליחה להתקדם בכל התחומים שדורשים את הסכמת ההסתדרות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

דו"ח יוצא דופן, העוקב אחר פעילות הממשלה, עומד להתפרסם היום. הדו"ח, של המרכז להעצמת האזרח וארגון מעש - שני ארגונים בולטים בחברה האזרחית שעוסקים במעקב אחר יעילות הממשלה - עוקב אחר התקדמות הרפורמה בנציבות שירות המדינה, בראשות הנציב משה דיין, במלאות לה שנתיים.

באופן חריג, הדו"ח עוקב אחר יישום של החלטת ממשלה מרכזית, ובאופן חריג לא פחות, הוא משבח את הממשלה על התקדמות ראויה - אם כי רחוקה מלהיות מושלמת - ביישום ההחלטה. הדו"ח יידון היום במסגרת הדיון הראשון של השדולה לשיפור ההון האנושי בכנסת, בראשות ח"כ רועי פולקמן (כולנו).

עמותת מעש (המנסה לקדם שילוב של צעירים במגזר הציבורי) והמרכז להעצמת האזרח (ארגון המנסה לקדם את יעילות ואפקטיביות הממשלה) ערכו דו"ח מעקב אחר יישום הרפורמה בנציבות בתום שנתיים לאימוצה על ידי הממשלה. תומר לוטן הוא יו"ר מעש ומנכ"ל החברה להעצמת האזרח.

המעקב נעשה לאור לקחי העבר - דו"ח הרפורמה החשוב ביותר על עבודת הממשלה, דו"ח ועדת חיים קוברסקי, שפורסם ב–1989, מעולם לא יושם. כמה ניסיונות ליישום הדו"ח, שנחשב למכונן בכל הקשור למבנה שירות המדינה, כשלו לאורך השנים. לאור זאת, קיים חשש כבד כי גם הרפורמה הנוכחית בנציבות תיכשל בשלב היישום, אף שהיא הרבה פחות שאפתנית.

מסיבה זאת בדיוק, דו"ח הרפורמה בנציבות כלל המלצה ראשונית יוצאת דופן - הקמת מטה יישום, שכל תפקידו הוא לוודא את יישום הרפורמה. המטה, בראשותו של רון צור, פועל כבר כשנתיים, ואמור להתפרק בסוף 2015, ולהעביר את תפקידיו בחזרה לנציבות.

הקמתו של מטה יישום וקביעת לוחות זמנים מחייבים ליישום כל המלצות הרפורמה זוכות לשבחים יוצאי דופן בדו"ח המעקב. "הקמת מטה מרכזי שכל עיסוקו הוא מימוש וביצוע החלטות הרפורמה הינה אבן דרך משמעותית, שללא ספק הביאה לשיעור הצלחה גבוה יחסית במימוש היעדים", נכתב בדו"ח המעקב. "גיבוי המטה בתקנים מתאימים ויצירת מיקוד ממשלי חיובי סביבו סייעו בהובלה מהירה של מהלכים מרכזיים, וביצירתו של 'חלוץ ההולך לפני המחנה'".

מלים חמות עוד יותר נקשרו בדו"ח המעקב לכך שהרפורמה יצאה לדרך תוך שהיא מחייבת את עצמה לעמוד בלוחות זמנים: "הבחירה לנקוב באופן מפורט בלוחות זמנים בדו״ח הרפורמה היתה צעד אמיץ וחיובי. למרות הקושי הנגזר מכך וחרף האתגרים והקשיים שפרסום מסוג זה מזמן - הבחירה סייעה בקידום תהליכי היישום וב'יישור קו' מול כלל הגורמים המעורבים. בנוסף, פרסום לוחות הזמנים הציב סטנדרט ציבורי של שקיפות. צעד זה ראוי שישמש דוגמה לדו״חות מדיניות עתידיים ועבור תהליכי יישום הנגזרים מהם".

השבחים נובעים מכך שחלק גדול מההמלצות המרכזיות בדו"ח הרפורמה כבר יושמו, או נמצאות בתהליכי ישום מתקדמים. כך, התהליך הרגיש של הערכת עובדים וסיווגם כמצטיינים, חלשים או בינוניים - כבר הוטמע בכמה מהמשרדים שבהם התבצע הפיילוט, והוא אמור להתרחב לכל משרדי הממשלה עד סוף 2015.

גם ההמלצה להקים מדרשה לאומית למנהיגות - שאמורה להכשיר את הסגל הבכיר בממשלה ולהיות סוג של מכללה לביטחון לאומי של הממשלה - נמצאת בשלבי יישום מתקדמים. חלק מההכשרות בה כבר פועלות, וההערכה היא שהקמתה תסתיים באיחור של כשנה לעומת לוח הזמנים. בנוסף, קציבת הקדנציות של הסגל הבכיר בפקידות הממשלה אושרה, ותתחיל באופן מיידי (מכיוון שההחלטה מוחלת רק על מינויים חדשים, ההערכה היא שהשפעתה על חילופים בסגל הבכיר לא תורגש לפני 2020). גם התהליך האסטרטגי של אפיון צורכי כוח האדם העתידיים של הממשלה כמעט הושלם.

חשש לגורל הרפורמה לאחר פירוק המטה

לצד ההצלחות, דו"ח המעקב מציין גם את המסקנות שלא יושמו כלל - או שנמצאות בפיגור ניכר אחר לוחות הזמנים. כך, ההמלצה לבזר את סמכויות הנציבות למשרדי הממשלה בכל הקשור לגיוס כוח אדם תקועה בגלל התנגדות פנימית בתוך הנציבות. בנוסף, הנציבות נמצאת בפיגור ניכר אחר לוחות הזמנים בשינוי המבני שהיא עצמה אמורה היתה לעבור.

חלק מהשינויים המומלצים בנציבות החלו לנבוט בתוך מטה היישום, והם יועברו לנציבות עם פירוקו בסוף השנה. עם זאת, מהלכים שהנציבות אמורה היתה לקדם בעצמה, מחוץ למטה היישום, מיעטו מאוד להתקדם. הקיבעון של מבנה שירות המדינה, מתברר, מתחיל במידה רבה מהראש.

גרוע לא פחות - המלצות מרכזיות שדרשו את הסכמת ההסתדרות לא התקדמו כלל. בין אלו נמצאת ההמלצה, שלא התקדמה, לצמצם את מספר מכרזי כוח האדם הפנימיים ולהגדיל את מספר המכרזים הפומביים. המלצה חשובה לא פחות, שלפיה יש להאריך את תקופת הזמניות לעובדי הממשלה לחמש שנים בטרם יקבלו קביעות - תקועה גם היא.

על רקע הממצאים הללו, בדו"ח המעקב מציינים בדאגה את המשך תנופת הרפורמה לאחר הפירוק הצפוי של מטה היישום בסוף השנה, כשההערכה היא שהנציבות אינה ערוכה להמשך יישומה המהיר. דאגה נוספת עולה לנוכח היעדר התקדמות מול ההסתדרות. דאגה שלישית נובעת מהצלחת יתר של הרפורמה, שפתחה מכרזי גיוס עובדים לשירות המדינה לרישום חופשי דרך האינטרנט - והביאה לקריסת מערכת המיון למכרזי המדינה, בשל עודף עצום של פונים.

מנגד, דו"ח המעקב מעריך כי צוות הרפורמה בנציבות נהנה מגיבוי פוליטי (הרמז הוא כמובן לראש הממשלה, בנימין נתניהו), מה שמבטיח את המשך התקדמות הרפורמה גם בממשלה החדשה. מסקנה חיובית נוספת נוגעת למעורבות של ארגוני החברה האזרחית במעקב אחר הרפורמה. עם זאת, מובעת בדו"ח אכזבה מכך שהציבור לא מגלה די עניין ברפורמה ובחשיבותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker