מה גובה המענק שיקבל אל"מ ששירת 27 שנים?

מי ימשיך לקבל עם פרישתו משירות קבע פנסיית גישור, ומי יקבל מענק חד־פעמי?

מוטי בסוק

לפי המלצות ועדת לוקר, מי ימשיך לקבל עם פרישתו משירות קבע פנסיית גישור, ומי יקבל מענק חד־פעמי?

משרתים שהיו בתפקידים קרביים במשך כל שירותם בקבע ימשיכו ליהנות עם פרישתם מצה"ל, החל בגיל 42, מפנסיית גישור. כל השאר יוכלו לפרוש בגיל 36 (קצינים בדרגת רס"ן שלא יקודמו לדרגת סגן אלוף) או בגיל 42 ואילך, ויקבלו מענק חד פעמי.

מה קורה לזכויות הפנסיה הנצברות של אנשי הקבע עם פרישתם?

הצבירה השנתית שלהם, 2% לכל שנת שירות, נשמרת, כך שעם יציאתם למסלול האזרחי היא תגדל בהתאם לשנים שיעבדו.

הרמטכ"ל איזנקוט בסיום קורס קצינים בבה"ד 1, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

מי יוגדר כלוחם?

מערכת הביטחון תצטרך להגדיר את מקצועות הלחימה, את המקצועות תומכי הלחימה, את המקצועות שיוגדרו כטכניים ואת מקצועות המטה.

ב–2004 הצבא עבר, כמו כל המשק, למסלול של פנסיה צוברת. איזה שיעור מהמשרתים כיום בקבע נמצאים בפנסיה תקציבית (כך שהפנסיה שלהם תשולם מתקציב המדינה) ואיזה בפנסיה צוברת (כך שהם ומערכת הביטחון מפרישים כספים לקרן הפנסיה שלהם)?

50% בפנסיה תקציבית ו–50% בפנסיה צוברת. עם זאת, מובן שעם השנים מספר החוסכים בפנסיה צוברת יגדל.

כמו כן, לצד זכויות הפנסיה הנצברות, לרמטכ"ל יש סמכות להגדיל את שיעורי הפנסיה של המשרתים בצה"ל בעת פרישתם בעד 19%. האוצר מתנגד בתוקף לסמכות זו של הרמטכ"ל.

מרבית המשרתים זוכים להגדלת זכויות הפנסיה שלהם ב–6% בגין שירות הסדיר, 2% לכל שנה בסדיר. מדובר בתוספת משמעותית. זאת בשעה שכל המשרתים בסדיר שאינם ממשיכים לשירות קבע אינם מקבלים תוספת דומה. המשמעות הכספית של תוספת הרמטכ"ל היא הגדלת גמלת הפורש ב–10% בממוצע.

מהו גיל הפרישה הממוצע כיום מצה"ל?

47 לקצינים, 52 לנגדים.

איך יחושב מענק הפרישה?

החישוב מורכב ממספר שנות השירות, משכר ממוצע בשנתיים האחרונות לשירות, ממסלול השירות ומאופי השירות (לוחם, תומך לחימה, טכנולוגי, או מטה). לנגדים שפורשים מאוחר יותר, בגיל 52 בממוצע, יינתן פיצוי גבוה יותר, לפי מקדם נגדים מיוחד.

מה גובה המענק, למשל, שיקבל אלוף משנה ששירת בצבא 27 שנים, מהן 7 שנים כלוחם, 5 שנים כתומך לחימה, 5 שנים כאיש מקצוע טכנולוגי, ו–10 שנים כאיש מטה, ושהמשכרות הקובעת שלו היתה 38 אלף שקל?

הוא יקבל מענק של כ–1.46 מיליון שקל. יש להביא בחשבון שהוא יצטרך לשלם מס הכנסה על המענק. דוגמה נוספת: נגד ששירת 35 שנים, מהן 4 כלוחם, 24 כתומך לחימה ו–7 שנים במטה ושמשכרותו הקובעת היתה 25 אלף שקל יקבל מענק של כ–2 מיליון שקל. קצין מטה ששירת 24 שנים, מהן 4 בלחימה, ומשכרותו הקובעת היתה 32 אלף שקל יקבל מענק של 908 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker