נתניהו וחברי כנסת מהקואליציה רוצים להמשיך ולהחליט על שכרם

המליאה דחתה הצעת חוק של יעל גרמן - שנועדה לאשר אוטומטית את המלצות הוועדה הציבורית לקביעת שכר המחוקקים ■ גרמן: "ההצעה עוסקת במינהל תקין ובניגוד עניינים ובדוגמא אישית של אנשי ציבור"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

מליאת הכנסת דחתה אחר הצהריים (ד') הצעת חוק שנועדה לגרום לכך שחברי הכנסת לא יוכלו לטפל בשכרם או בתנאיהם. הממשלה התנגדה להצעת החוק: 38 ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק ו52 ח"כים הצביעו נגד. בין המתנגדים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וח"כים בקואליציה. הצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) קובעת כי המלצותיה של הוועדה הציבורית לקביעת שכרם ותנאיהם של הח"כים יאושרו אוטומטית.

כיום, המלצותיה של הוועדה הציבורית טעונות את אישורה של ועדת הכנסת — שיכולה לדחות את החלטותיה של הוועדה הציבורית וחברי ועדת הכנסת יכולים גם לקבל החלטות אחרות מאלה של ועדת הכנסת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: רויטרס

בשבוע שעבר דחתה ועדת הכנסת, בהמלצתה של הוועדה הציבורית, להצמיד את שכרם של הח"כים למדד במקום למדד המחירים לצרכן.

גרמן אמרה כי "חברי הכנסת נמצאים בניגוד עניינים, פנימי, מובנה ואינהרנטי. הח"כים לא יכולים לעסוק בשכרם. מה הייתם אומרים כי לראשי העיר היה פורום שהיה להם פורום שקובעים את שכרם. זה לא נכון ולא תקין שנבחרי ציבור יקבעו את שכרם?".

גרמן הדגישה כי "חברי הכנסת עובדים מאוד קשה. אבל דווקא בגלל שהיא קשה ועבודה ציבורית אנו חייבים להוות דוגמא. אף אחד לא בא בגלל השכר אלא בגלל שליחות ציבורית. באנו למלא את תפקידנו הציבורי ואם יורידו או יוסיפו 80 שקל זה לא ישנה כהוא זה. אבל אם נקבע בעצמנו את השכר או לא - זה משנה. הציבור מסתכל ואומר לעצמו חברי הכנסת האלה: מה הם חושבים לעצמם? הם קובעים לעצמם את שכרם. אני מצפה שכולם יבינו שההצעה לא עוסקת בגובה השכר אלא במינהל תקין ובניגוד עניינים ובדוגמא אישית של אנשי ציבור שצריכים לקחת על עצמם את אותם הכללים שהם מצפים שהציבור יקח על עצמו".

השר יריב לוין, המקשר בין הממשלה לכנסת, שאל "לאן היינו מגלים עם הפופוליזם. במקום פופוליזם הייתי מחפש אומץ לב וזאת דווקא בגלל ההערכה שאני רוחש לגרמן. בדמוקרטיה יש רשות מבצעת, מחוקקת ושופטת. הרשויות האלה במשטר דמוקרטי צריכות להיות שוות מעמד ומאזנות זו את זו. נכון שהדברים יבואו לידי ביטוי בכל קשת הנושאים. ועדת השרים התנגדה להצעת החוק הזו כי היא נוגעת למארג היחסים של שלושת הרשויות ומה שמציעה גרמן היא מלאכה פופוליסטית וקלה ל'טפל' בשכרם של חברי הכנסת. הגיע הזמן שיהיה שוויון בשכר של שלושת רשויות השלטון".

לוין אמר כי "אני בעד ששכר הח"כים יועבר לוועדה ציבורית. אני מציע שנקבע דרגות שכר שוות לראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיא בית המשפט העליון כך שכל אלה יהנו מאותם תנאי שכר. לא ייתכן ששכרו של ראש ממשלה כשופט מחוזי, חבר כנסת עם וותק של 20 שנה מרוויח פחות משופט. אנו פוחדים מהשופטים כי לא רוצים להתעמת עם מערכת המשפט".

עוד אמר לוין כי "המצב שבו שופט שלום מרוויח יותר משר בישראל הוא בלתי נסבל. אם נמשיך להתבטל בפני בית המשפט כשבג"ץ מתערב בהחלטות הכנסת אל תצפו שהציבור יתייחס אלינו ברצינות".

לויו הציע להקים ועדה ציבורית שתקבע ששכרם של בעלי המשרות יהיה שווה: קבוצה ראשונה: נשיא, ראש ממשלה ונשיא בית המשפט העליון; קבוצה שנייה: שופטי עליון, שרים וראשי ועדות בדרגה שנייה; קבוצה שלישית: שופטי מחוזים, חברי כנסת ועוד". בנוסף, לוין הציע שהח"כים יגישו הצעת חוק פרטית להשוואת שכרם של כל בעלי המשרות לפי דרגות, ואמר כי הוא תומך בכך שהח"כים לא יטפלו בשכרם.

גרמן אמרה כי היא מוכנה להגיש הצעת חוק כפי שהציע לוין אבל "תפסת מרובה לא תפסת. בינתיים צריך להפקיע מהכנסת את קביעת שכר הח"כים". גרמן הביעה תמיהה על כך ש"ועדת שרים של הממשלה החליטה על החוק ובכך פגעה שוב בסמכות".

על כך הוסיף לוין כי "הממשלה הקודמת ושר האוצר הקודם יאיר לפיד הציע להוריד את שכר הח"כים ב-10%. מדוע אז לא תמהה מדוע הממשלה מתערבת בשכר הח"כים?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker