פרשנות |

מה באמת חושב נתניהו על דו"ח ועדת לוקר?

מקובל להניח שהעיתון "ישראל היום" משקף את דעתו של ראש הממשלה. אז בדקנו מה נכתב הבוקר ואתמול. הממצאים מעניינים

אלדד דור
אלדד דור

נהוג לומר שהעיתון "ישראל היום" משקף במדויק את דעותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אם אכן כך, הרי שאין ספק מה חושב נתניהו על דו"ח לוקר: אפשר להחזיר אותו למגירה.

נתניהו הוא זה שיכריע בעניין ההמלצות הדרמטיות של הוועדה ויחליט האם לקבל אותן או להתייצב לצדם של צה"ל ומערכת הביטחון שתקפו את הדו"ח בחריפות. קריאה בגיליונות "ישראל היום" הבוקר ואתמול מעלה תשובה חד משמעית. "רק לפני שנה הגנו אנשי כיפת ברזל על אזרחי ישראל; רק לפני שנה לחמו כוחותינו במנהרות עזה. עכשיו ממליץ דו"ח לוקר להבטיח פנסיה רק למעטים...", כך נכתב הבוקר בשער העיתון.

מתוך 8 אייטמים שפורסמו הבוקר ונפרסו על פני 5 עמודים, 6 מסתייגים מדו"ח לוקר, 1 תומך בו ו-1 מציג את המסקנות. בעמודים 3-2 מופיעה ידיעת תגובות על דו"ח הוועדה על פני 2 עמודים שכותרתה היא תגובתו של שר הביטחון: "דו"ח שטחי ומנותק". מרבית התגובות, אגב, מתנגדות לדו"ח. בעמודים אלה מופיע גם טור שכתב יואב לימור, הפרשן הבטחוני של "ישראל היום", וכותרתו "הטובים והמוכשרים אכן עלולים להחליט: הולכים הביתה". אייטם נוסף שמופיע בעמודים אלה כולל את הכותרת "גם כך האבות לא רואים את הילדים גדלים, לפחות אל תגעו להם בפנסיה".

"ישראל היום", הבוקר

3 אייטמים נוספים שמופיעים בעיתון תומכים בצה"ל ובמערכת הביטחון: טור דעה של דן מרגלית - "אין בדו"ח סיבה לשמוח", תוכנית אייזנקוט - "התשובה הצה"לית: לקצץ במפקדות" וארגון נכי צה"ל נגד ועדת לוקר - "לא יהיו נכים סוג ב'".

רק 2 אייטמים הם יוצאים מן הכלל: טור דעה של חזי שטרנליכט, שתומך בוועדת לוקר - "יש מדינה מחוץ לצבא". אייטם נוסף תחת הכותרת "לוקר: חייבים שקיפות" מציג בקצרה את המלצות הוועדה.

"ישראל היום", הבוקר

גם אתמול בבוקר - כמה שעות לפני פרסום מסקנות ועדת לוקר - בחר "ישראל היום" להביע עמדה חד משמעית בעד מערכת הביטחון. בכותרת העיתון הופיעה האמירה הבוטה ביותר עד כה נגד הדו"ח: "האפליה בתנאי השירות - כדור בין העיניים לצה"ל. בעמודים 3-2 בעיתון של אתמול הופיע אייטם על פני 2 עמודים שכותרתו "פוגעים בקבע". בנוסף, פורסמו טורי דעה התומכים בצה"ל: "דוח הזוי מול האיומים שמסביב" של דן מרגלית ו"האחריות שמעבר למספרים" של יואב לימור. בעיתון לא הופיע אף אייטם שמביע תמיכה בדו"ח לוקר.

"ישראל היום", אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker