דודו זקן: העלות הממוצעת של חשבון עו"ש וכרטיס אשראי - 55 שקל בחודש

המפקח חשף לראשונה את ההכנסות בפועל של הבנק מעמלות המוטלות על משקי הבית ■ בניגוד לעבר, הפעם, נבחנו גם סך הכנסות הבנקים מעמלות שנרשמות בדו"חות הכספיים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, פירסם היום (ה') את הדיווח החצי-שנתי על עמלות הבנקים - ובכך חשף לראשונה את ההכנסות בפועל של הבנק מעמלות המוטלות על משקי הבית בישראל.

בעבר בחן בנק ישראל את עלות השירותים הבנקאיים על פי חישוב עלותו של סל תיאורטי, הכולל כמה פעולות בסיסיות. ואולם הפעם, בחן המפקח גם את סך הכנסות הבנקים מעמלות המוטלות על משקי הבית, כפי שאלו נרשמות בדו"חות הכספיים של הבנקים.

מהנתונים עלה כי משק בית ממוצע משלם עמלות בסך 28 שקל בחודש על חשבון העו"ש, ולקוח ממוצע משלם במישרין ובעקיפין עוד 27 שקלים בחודש על כרטיס האשראי. לפיכך עלותו הממוצעת של חשבון עו"ש וכרטיס אשראי מסתכמת בכ-55 שקל בחודש - לא כולל עמלות בגין פעילות בשוק ההון או עמלות הקשורות להלוואות משכנתא.

המפקח על הבנקים דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

"ההכנסה השנתית של מערכת הבנקאות מעמלות, המיוחסת למגזרי פעילות משקי בית ובנקאות פרטית בישראל, הסתכמה בכ-7.6 מיליארדי שקל. מתוך סכום זה - כ-2.3 מיליארד שקל בגין פעילות בנקאות ופיננסיים, כך שההכנסה החודשית הממוצעת מעמלות המיוחסת לחשבון עומדת על סך של כ-28 שקל לחודש", ציין המפקח בסקירה, והוסיף: "פעילות כרטיסי אשראי, המיוחסת למשקי בית ובנקאות פרטית, כוללת גם הכנסות בגין עמלת סליקה ובגין עמלה צולבת. הכנסה המיוחסת במישרין לפעילות בכרטיסי אשראי (הכוללת בין היתר, את הכנסות מהשירותים הבאים: דמי כרטיס, טיפול בהכחשה לא מוצדקת של עסקה, פירעון מידי של עסקאות, עסקאות במט"ח, משיכת מט"ח בחו"ל) מוערכת בכ-17 שקל; כ-2.3 מיליארדי שקל בגין פעילות בשוק ההון; וכ-0.4 מיליארד שקל בגין משכנתאות ונדל"ן".

לפי שיטת החישוב שאותה בנק ישראל נהג להציג בעבר, עלותו של סל שירותים בסיסי, הכולל חשבון עו"ש וכרטיסי אשראי, הסתכם ב-18.6 שקל בחודש.

לפי בנק ישראל, "השוואה על-פי פרופיל הפעילות האחיד בחשבון עובר ושב מעלה כי קיימת שונות גבוהה בין הבנקים: בכלל המערכת הבנקאית, בבנק ירושלים עלות ניהול החשבון היא הזולה ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים (עלות חודשית של 0.3 שקל), ולעומתו בבנקים: מרכנתיל וערבי-ישראלי העלות הגבוהה ביותר (עלות חודשית של כ-20 שקל ו-16.8 שקל, בהתאמה). מבין חמשת הבנקים הגדולים, בבנק הפועלים עלות ניהול החשבון היא הזולה ביותר (עלות חודשית של 12 שקל), ולעומתו בבנק הבינלאומי העלות הגבוהה ביותר (עלות חודשית של 16.2 שקל)".

בבחינת העלויות לפי העמלות שנגבות בפועל ציין בנק ישראל כי "בכלל המערכת הבנקאית, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון בבנק ירושלים היא הזולה ביותר (0.7 שקל) ובבנק פאג"י היא היקרה ביותר (22.5 שקל). מבין חמשת הבנקים הגדולים, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון הזולה ביותר נמצאה בבנק דיסקונט (11 שקל), והיקרה ביותר - בבנק הבינלאומי (14 שקל)".

לגבי ההוצאה על כרטיסי אשראי ציין בנק ישראל כי "קיימת שונות גבוהה בין החברות בעלות החודשית הממוצעת לכרטיס בגין כרטיסים מסוג מקומי, בינלאומי וזהב - ישראכרט היא הזולה ביותר (5.9 שקל) , ואילו כ.א.ל. היא היקרה ביותר (9.5 שקל)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker