הסכם בין רוסיה לישראל יעניק גמלאות לעולים שהגיעו לישראל ואיבדו הגמלה ברוסיה

ההסכם נועד לסייע לרבבות עולים מרוסיה שהגיעו לישראל בשנות ה-90' ■ מדובר בכ-30 אלף עולים, שזכאים לגמלה של כ-200 דולר לחודש

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

עולים מרוסיה יוכלו לקבל את כספי הפנסיה שצברו בטרם עלו לישראל - כך סיכמו היום שר הקליטה זאב אלקין וסגן ראש ממשלת רוסיה ארקדי דבורקוביץ. ההסכם הועבר לאישורו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

אלקין יצא בסוף השבוע שעבר לביקור עבודה ראשון ברוסיה של שר ישראלי בממשלה הנוכחית בהיותו יו"ר "הוועדה הכלכלית המשותפת" לישראל ולרוסיה.

הפערים בפנסיה עדיין גדוליםצילום: בלומברג

ההסכם נועד לסייע לרבבות עולים מרוסיה שהגיעו לישראל בשנות ה-90. העולים הללו הפרישו כספים לפנסיה בעת שהתגוררו בברה"מ, אבל איבדו את זכאותם לקבלתן של הגמלאות, עם עלייתם לארץ, בעת שנאלצו לוותר על אזרחותם. המדובר בכ-30 אלף עולים, שזכאים לגמלה של כ-200 דולר לחודש.

הבעיה היא שעולים אלו הגיעו לישראל בגיל מבוגר יחסית, ולא הספיקו לצבור 70% לפנסיה בגין שנות עבודתם בישראל וכך יצאו ויוצאים לפנסיה בישראל עם גמלה נמוכה ביותר, ובלא גמלה עבור שנות עבודתם ברוסיה.

במשך שנים רבות ניסתה ישראל להגיע להסדר בעניין עם רוסיה. אלקין פעל בעניין בקדנציה הקודמת כשכיהן כסגן שר החוץ.

ח"כ זאב אלקיןצילום: דודו בכר

אלקין אמר ל-TheMarker כי ממשלת ישראל ואני באופן אישי כשר הקליטה מחויבים להילחם למען זכויות הפנסיה של עשרות אלפי העולים. "בפגישותי האחרונות השבוע ברוסיה עברנו עוד שלב במאבק ארוך וכעת הגענו לישורת ההאחרונה", אמר אלקין.

הוא הוסיף כי "אנו נמצאים היום מול חלון הזדמנויות נדיר לגל עלייה גדול מרוסיה. עלינו לעשות את כל מה שאפשר בתחום ההיערכות לעלייה ובתחום הקליטה כדי לקדם את הפוטנציאל העצום הגלום למדינת ישראל בקידום משמעותי של היקף העלייה. נפעל ברוסיה, אוקראינה, וצרפת ונרכז מאמץ בתחום הקליטה בישראל על מנת להפוך את ההזדמנות ההיסטורית למציאות היסטורית חדשה".

לפי נתוני משרד הקליטה יש עלייה של 52% בהיקף העולים מרוסיה בחודשים ינואר- עד אמצע יולי 2015 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בתקופה הזו הגיעו לישראל 3,146 עולים מרוסיה לעומת 2,064 בתקופה המקבילה אשתקד. לפי הערכות מספר העולים מרוסיה יגדל בחודשים הקרובים. במהלך ביקורו של אלקין ברוסיה הוא נפגש עם ארגונים, ועולים פוטנציאלים כדי להיערך לגל עלייה הולך וגדל מרוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker