ניגוד העניינים של פרח לרנר, היועצת של נתניהו, ובעלה היועץ האסטרטגי אבי לרנר

אבי לרנר, בעלה של יועצת ראש הממשלה פרח לרנר, שעשויה להתמנות למנכ"לית משרד הקליטה, היה יועץ של השר אלקין ושל ראש העיר ירושלים ■ ארי הרו, קרוב משפחתם, היה ראש הסגל של נתניהו והממונה על לרנר ■ לשכת רה"מ: "לרנר מעולם לא פעלה בניגוד עניינים"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרח לרנרצילום: טס שפלן
שרון שפורר

אגף המשמעת של נציבות שירות המדינה בודק חשש כי פרח לרנר, היועצת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נמצאת כבר שנים בניגוד עניינים. זאת בשל פעילות יחסי הציבור והייעוץ האסטרטגי של בעלה, אבי לרנר, הבעלים של חברת לרנר קום.

לפי פרסומים של החברה, היא עוסקת גם בקשרי ממשל, אך מקורבים לאבי לרנר טוענים כי תחום זה אינו פעיל. בנציבות שירות המדינה סבורים כי היה על לרנר לחתום עם המדינה כבר לפני שנים על הסדר ניגוד עניינים, אך היא עשתה זאת רק באחרונה.

לרנר היא חלק מצוות היועצים המצומצם של נתניהו, שמתווה את האסטרטגיה של הלשכה. היא אחראית, בין השאר, על הקשרים בין לשכת ראש הממשלה לכנסת. תפקידה הפך אותה לאחת הנשים החזקות בליכוד ולאחת הבכירות היחידות בסביבת ראש הממשלה.

אבי לרנר מונה לפני כחצי שנה לאיש יחסי הציבור של העיתון "ישראל היום" שבבעלות מקורבו של נתניהו, שלדון אדלסון. לקוחות בולטים אחרים שלו הם מועצת גוש עציון וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. לרנר הוא גם קרוב משפחתו של ארי הרו, שהיה ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה והאחראי על פרח לרנר, וסיים באחרונה את תפקידו.

בנימין נתניהו וניר ברקתצילום: רויטרס

במסגרת תפקידיו, אבי לרנר מתקשר לעתים עם לשכת ראש הממשלה. כך למשל, בסוף 2014 ערכו לרנר והרו פגישה משותפת עם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. העיתונאי בן כספית הזכיר זאת באחד מטוריו, שהתמקד בברית בין נפתלי בנט לנתניהו בשנה שעברה. לטענת כספית, באותה פגישה ביקש הרו מברקת לפעול למינויו של איל גבאי ליו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, לאחר שנתניהו ביקש לקרב אליו את בנט, שחפץ במינוי הזה. אלא שהמינוי לא יצא לפועל.

ערב הבחירות הבטיח נתניהו להחזיק בידיו את תיק ירושלים. במסיבת עיתונאים שקיים עם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שלושה שבועות לפני הבחירות, אמר נתניהו: "אשמור על תיק ירושלים במשרד ראש הממשלה תחת הנהגתי ותוך שיתוף פעולה הדוק אתך, ראש העיר, כדי להמשיך את הפיתוח של ירושלים. זו ההתחייבות שלי לתושבי ירושלים".

באחרונה התקבלה החלטת ממשלה שקשורה באופן ישיר לירושלים ולניר ברקת, לקוחו של לרנר - וייתכן שיש לה קשר לרצון של נתניהו ושל שר הקליטה, ירושלים והתפוצות, זאב אלקין, למנות את לרנר למנכ"לית משרד הקליטה. לפי ההחלטה, האחריות לענייני ירושלים תועבר למשרד בראשות אלקין. אלקין הפך באמצעות ההחלטה לשר הממונה על החוק לפיתוח ירושלים ולחברת פיתוח מזרח ירושלים. הדבר נעשה בתיאום עם נציבות שירות המדינה ואגף התקציבים באוצר, ובתיאום עם משרד התפוצות.

זאב אלקין ופרח לרנרצילום: תומר אפלבאום

ברקת זעם על הכוונה להוציא את תיק ירושלים ממשרד ראש הממשלה, בניגוד להבטחה שקיבל לפני הבחירות. לפי מקורות בליכוד, ברקת שאף להתמנות לשר מיוחד לענייני ירושלים.

ימים אחדים לפני כינון הממשלה, כשנתניהו התכוון למסור את תיק ירושלים לאלקין, הוזעק ברקת לאחר חצות לבית ראש הממשלה והשניים נועדו במשך כארבע שעות. ברקת הביע בפגישה מורת רוח ממסירת תיק ירושלים לאלקין. אבי לרנר, אגב, עבד גם כיועץ של אלקין בפריימריז האחרונים לרשימת הליכוד לכנסת.

בכתבה על פרח לרנר שפירסם שוקי שדה ב-MarkerWeek ב-3 בספטמבר 2013, סיפרו מקורביה של לרנר כי בינה לבין בעלה יש "הפרדה טוטאלית. אבי, לדוגמה, ייצג בפריימריז גם את אלקין ואת גדעון סער, אבל אבי ופרח לא החליפו על זה מלה ביניהם".

קשה לדעת אם אמנם בני הזוג לא החליפו מלה ביניהם על עבודתם, אך עד כה לרנר לא דיווחה על ניגודי העניינים שבהם פעלה ולא חתמה על הסכם לניגוד עניינים עד שראש אגף המשמעת בנציבות, אסף רוזנברג, מתח ביקורת על כך.

"המינוי אושר בידי מקורבת לנתניהו"

בימים אלה מבקשים נתניהו ואלקין למנות את לרנר למנכ"לית משרד הקליטה. בסוף יוני הביא אלקין את מועמדותה לאישור ועדת המינויים בנציבות שירות המדינה. נציב שירות המדינה, משה דיין, היושב בראש ועדת המינויים, התנגד למינוי בשל העובדה שללרנר חסר ניסיון ניהולי, תנאי ראשוני להתמנות למנכ"ל. לרנר מעולם לא עסקה בניהול, ולפני שמונתה ליועצת של נתניהו היתה עוזרת פרלמנטרית.

ואולם, חרף התנגדות הנציב, ועדת המינויים אישרה את מינויה של לרנר. דמות מפתח באישור המינוי היתה נגה קינן, אחת משני חברי הוועדה שישבו לצדו של דיין ותמכו במינוי. קינן היא אשת עסקים שעומדת בראש פורום סמנ"כלי הכספים ופורום בכירי המשק, ומקורבת בעצמה לנתניהו.

למרות השמות המבלבלים, מדובר בשני גופים פרטיים. נתניהו הרבה לנאום בפני גופים אלה ואף קיבל מהם פרס של כבוד. נתניהו מינה את קינן לוועדת המינויים בנציבות שירות המדינה, האחראית על מינויי מנ"כלים. בעבר גם שיתף אותה בצוות שייעץ לו בתקופת המשבר הכלכלי הגדול של 2009.

קינן, שהתייחסה בשבוע שעבר לאישור המינוי של לרנר, סירבה אתמול לומר ל-TheMarker בכמה ועדות למינוי מנכ"לים ישבה מאז כינון הממשלה הנוכחית, והפנתה אותנו לנציבות שירות המדינה. שאלה נוספת שנותרה בלתי פתורה היא מדוע המינוי של לרנר עדיין לא הובא לאישור הממשלה, אף שחלפו כבר יותר משלושה שבועות. בסביבת לרנר אמרו שנתניהו מעוניין שהיא תמשיך לעבוד לצדו עד סוף מושב הקיץ, בעוד כשלושה שבועות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי לרנר מעולם לא פעלה בניגוד עניינים, וכי הפעם הראשונה שבה התבקשה לחתום על הסדר ניגוד עניינים היה במסגרת הליך מינויה לתפקיד מנכ"לית משרד הקליטה.

מנציבות שירות המדינה נמסר: "אנו מנועים מלהתייחס לנושא, אך לא התקבלה מאגף המשמעת קביעה כאמור בשאלתך".

מלשכת שר הקליטה נמסר בתגובה: "פרח לרנר עתידה להתמנות למנכ"לית משרד הקליטה ולעסוק אך ורק בתחום משרד זה. למשרד האמון על ירושלים ומורשת ימונה מנכ"ל נפרד. המשרד נמצא בהליך הקמה, ואין קשר בינו לבין משרד העלייה והקליטה. לפיכך, פרח לרנר לא תעסוק בענייני ירושלים ולא תימצא בניגוד עניינים.

"חשוב לציין כי במסגרת מינויה של לרנר למנכ"לית משרד הקליטה היא חתמה על הסדר ניגוד עניינים מפורט המונע כל חשש לניגוד עניינים במסגרת תפקידה המיועד".

"מנכ"לים מקבלים החלטות מקצועיות"

בשבוע שעבר כונסה ועדת ביקורת המדינה של הכנסת לדון בנציבות שירות המדינה. אחת הסוגיות שבה עסק הדיון היתה מינוי מנכ"לים בידי שרי הממשלה. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי מנכ"לים הם מינוי אישי ובפועל משרת אמון. נציב שירות המדינה, משה דיין, הפתיע ואמר: "אני לא מקבל את האמירה שמנכ"ל הוא משרת אמון. מנכ"ל הוא משרה מקצועית שפטורה ממכרז. להגיד שזו משרת אמון זה מצחיק. מנכ"לים מקבלים החלטות מקצועיות".

אלהרר השיבה לנציב: "זה לא מתכתב עם המציאות". על כך השיב הנציב: "אני מכיר מקרים שבהם השר לא שמע בכלל על המנכ"ל שמונה לתפקיד. כלומר, לא חשוב מאין הגיע המנכ"ל. זו הרי משרה מקצועית".

דברים אלה נאמרו על רקע בקשת הליכוד, במסגרת ההסכמים הקואליציוניים, לקדם חקיקה שתקבע כי גם סמנכ"ל ומשנה למנכ"ל יהיו מעתה משרות אמון - קרי ימונו בידי השרים. בפועל, מדובר בהוספת 850 משרות במינוי פוליטי - כולן מהבכירות ומהחשובות בפקידות הממשלתית.

המשמעות היא הפיכת הפקידות הממשלתית הבכירה כולה למערכת של מינויים פוליטיים המתחלפים עם השר הממנה, מה שהופך את הפקידות לתלויה לחלוטין ברצון השרים. מירב ארלוזורוב כתבה אתמול ("ישראל הולכת בדרכה של יוון", 13.7.15) על טענות שלפיהן שר הרווחה, חיים כץ, ושר התיירות, יריב לוין, לוחצים לקידום החקיקה. כץ הכחיש את הדברים, לוין אישר.

כץ, עד לא מכבר יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, פיטר באחרונה את מנכ"ל משרד הרווחה. במקומו מבקש כץ למנות את עו"ד אליעזר יבלון, ראש אגודה שיתופית שמפעילה חנויות מזון, ביגוד וכלי בית במתחם הבניין של ועד עובדי התעשייה האווירית. גם לוין מחפש בימים אלה מנכ"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker