משה כחלון: לא נעלה מסים, זה יהיה תקציב חברתי

שר האוצר: "על מנת להצליח חייבים את כל חברינו בקואליציה אם כל חבר ימשוך לכיוון שלו לא נצליח להגיע לשום מקום" ■ האוצר מבקש לקצץ כ-4 מיליארד ב-2016 מתוך 8 מיליארד שקל, שהיא העלות השנתית של ההסכמים הקואליציוניים, והמפלגות החרדיות מסרבות לכך

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אנו נמצאים בימים בהם נדרשת הכרעה תקציבית ממלכתית. הכרעה זו תקבע אם אנו הולכים לתקציב חברתי אחראי או תקציב שפורץ גדרות. התקציב שאנו רוצים להביא לאזרחים הוא חברתי עם הרבה מאוד רפורמות שינויים מבנים וללא העלאת מסים"- כך אמר בצהריים (ב') שר האוצר משה כחלון בישיבת סיעתו כולנו.

לדבריו, "אנו מחויבים לצמיחה, לשגשוג המשק, לצמצומי פערים ותעסוקה בכל איזורי הארץ. התקציב הזה יוכל לבוא לידי ביטוי אך ורק בהתגייסות של כל חברי הקואליציה. אם מישהו חושב שיש יותר מקופה אחת למדינה הוא טועה. יש קופה אחת שצריכה לתת מענה לביטחון גם לחברה גם לכלכלה ולכל תחומי החיים".

"יש מספר עוולות חברתיות שאנו מחויבים לפתור כמו למשל שהקשישים מקבלים קצבה מעליבה של הבטחת הכנסה. אנו מחויבים לעסקים קטנים - לתת מענה לגוף המצליח הזה, שמחולל צמיחה מספר 1 בישראל, ולשלם דמי אבטלה לעצמאים. אנו מחויבים לתת שכר הולם עם תוספת משמעותית לחיילי החובה בצה"ל. אין להם לובי והמדינה צריכה להיות הלובי של הילדים שמשרתים את השנים הכי יפות, ומקבלים שכר שדרוש שיפור משמעותי".

משה כחלון ובנימין נתניהו צילום: אמיל סלמן

"מדובר בהחלטות חברתיות, מרחיקות לכת, ברפורמות בשינויים, תקצוב חברתי ועל מנת להצליח אנו צריכים את כל חברינו בקואליציה. אין פה שום עניין סקטוריאלי, לא גזע, לא מין, ולא דת. כל הנושאים שאנו מדברים עליהם במשרד האוצר הם תחומים חוצי מפלגות, מגזרים, עדות איזורי מגורים וכיו"ב. על מנת להצליח חייבים את כל חברינו בקואליציה אם כל חבר ימשוך לכיוון שלו לא נצליח להגיע לשום מקום".

כחלון התייחס בכך למחלוקת עם הסיעות יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי המסרבות לפי שעה לקצץ בכספים הקואליציוניים שהובטחו להם במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. האוצר מבקש לקצץ כ-4 מיליארד ב-2016 מתוך 8 מיליארד שקל, שהיא העלות השנתית של ההסכמים הקואליציוניים. האוצר מבקש לפרוס את ישום ההסכמים הקואליציוניים למשך שנתיים 2016-7. המגעים בין הצדדים לא צלחו עד כה, וכתוצאה מכך נדחה ביום א' הדיון שנועד להיערך בממשלה במצרפי התקציב. בימים הקרובים ימשכו המגעים בין משרדי רה"מ והאוצר לבין נציגי סיעות הקואליציה.

במשרד רה"מ אומרים שיש ניסיון לכנס תקציב בגרעון אחראי שלא יסכן את מעמדה הבינלאומי של ישראל בקרב חברות דירוג בינלאומיות תוך התאמה להסכמים הקואליציוניים.

גורמים ממשלתיים אמרו ל"דה מרקר" כי בעניין הזה יש שיתוף פעולה בין משרדי רה"מ והאוצר וכי "עדיין לא מצאו את הנוסחה, בכל מקרה הכוונה לעבוד יחד עם האוצר שלא יהיה גרעון גוף א' וגוף ב'. להתמיד בשיחות בין האוצר ומשרד ראש הממשלה תוך ניסיון להביא למצב שבו מייצרים את המספר שיאפשר לסגור את נתוני התקציב. הכוונה היא לייצר משהו משותף סביב גרעון שלא יכניס את ישראל למרחב של סיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker