נתניהו לראשי המפלגות: חייבים לקצץ בכספים שהבטחתי לכם; החרדים: תשכח מזה

נתניהו נפגש עם ראשי סיעות הקואליציה וביקש מהם לקצץ בהקצבות לנוכח מצוקת המקורות בתקציב ■ כחלון מתקשה לעמוד ביעד הגירעון בשנה הבאה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

עימות קואליציוני עשוי לעכב את הגשתם היום של יעד הגירעון, כלל ההוצאה, מסגרת התקציב ועוד (מצרפי התקציב) לאישור הממשלה. זאת, לאחר שבפגישות שהתקיימו בסוף השבוע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון וראשי סיעות הקואליציה התקשו פקידי האוצר לסתום את ה"בור" בתקציב, שגודלו מוערך ב–14–16 מיליארד שקל, ולקבוע את מסגרת ההוצאה, לנוכח התנגדות הסיעות לקצץ בכספים שהובטחו להן בהסכמים הקואליציוניים.

הלילה צפויים להיפגש סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד על מנת לדון בנושא.

בכנסת מעריכים כי תקציב הביטחון ל–2016 יהיה 59 מיליארד שקל, כלומר תוספת של עד 7 מיליארד שקל, ושל 5 מיליארד שקל לעומת הסכום שלטענת ח"כים הציע האוצר (54 מיליארד שקל), אך פחות מסכום של 62–64 מיליארד שקל שדרשה מערכת הביטחון. בכנסת מתגבשת חזית פרלמנטרית להגדלת תקציב הביטחון לסכום זה. במצב כזה, מתקשה כחלון לעמוד ביעד הגירעון לשנה הבאה, הנמוך מ–3%.

בנימין נתניהו ומשה גפני צילום: אמיל סלמן

הממשלה אמורה להניח את הצעת התקציב על שולחן הכנסת ב–31 באוגוסט 2015, וההצבעה בקריאה הראשונה אמורה להיערך ב–2 בספטמבר. ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית צפויה להיערך ב–19 בנובמבר.

במפלגות החרדיות יהדות התורה וש"ס דחו את בקשת נתניהו לקצץ בכספים הקואליציוניים שהובטחו להן. ברביעי ובחמישי בשבוע שעבר נפגש נתניהו עם ראשי סיעות הקואליציה, והסביר כי לנוכח מצוקת המקורות בתקציב, הוא מבקש לקצץ בהקצבות, וכי העברת הכספים הקואליציוניים תוביל לקיצוצים בתקציבים החברתיים ותפגע בסופו של דבר בציבור.

עלות ההסכמים הקואליציוניים היא כ–9 מיליארד שקל, והם כוללים בין היתר ביטול קיצוצים בתקציבי הישיבות בהיקף של כמיליארד שקל, והקצאה של כ–20 מיליון שקל לחלוקה ליעדי דת לכל אחד מהח"כים ביהדות התורה, ש"ס והבית היהודי, כלומר כ–420 מיליון שקל. כמו כן, לפי דרישת יהדות התורה הוסכם על ביטול הקיצוץ בקצבאות הילדים והגדלתן בכ–2.6 מיליארד שקל בשנה. יהדות התורה תבעה הגדלה רטרואקטיבית של הקצבאות מתחילת 2015, ולבסוף סוכם על הגדלה רטרואקטיבית החל מיום השבעת הממשלה ב–14 במאי.

ח"כ ליצמן (יהדות התורה), שכיהן בעבר כיו"ר ועדת הכספים, טען בישיבה אצל נתניהו כי כל ההסכמים הקואליציוניים סוכמו עם השרים יריב לוין וזאב אלקין, שפנו אז אל אגף התקציבים באוצר וקיבלו את הסכמתו. "אי־אפשר להאמין למשרד האוצר", זעם ליצמן.

במשרד האוצר הגיבו לדברי ליצמן ואמרו כי "מדובר בהסכמים פוליטיים שאגף התקציבים לא לקח בהם חלק. האגף העביר התייחסות מקצועית לראש הממשלה שכיהן כשר אוצר והביע התנגדות לקבל החלטות תקציביות שלא במסגרת דיון על התקציב המדינה. החלטות אשר היה ידוע כי יובילו לחריגה מהמסגרות הפיסקאליות".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), המשמש כיום יו"ר ועדת הכספים, אמר כי "יש לנו ויכוח קשה עם אגף התקציבים. הם מציגים תמונה שחורה על מצב התקציב ל–2015. התקציב מתנהל לפי תקציב חודשי של 2014, ורמת ההכנסות ממסים השנה גבוהה בכמה מיליארדי שקלים מהתחזית המקורית שהוגשה לכנסת אשתקד. גם סעיף החזר החובות ב–2015 נמוך לעומת אשתקד. כך שבסופו של דבר המצב לא רע ב–2015, ואי־אפשר למכור לנו לוקשים". גפני הוסיף כי חלק גדול מהכספים שחלוקתם נקבעה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים אינו סקטוריאלי, אלא מיועד לכלל הציבור.

בתוך כך, האוצר מקיים משא ומתן עם מפלגת ישראל ביתנו באשר לתמיכתה בתקציב. בעקבות פגישה שנערכה באחרונה בין כחלון לבין יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הוקם צוות בהשתתפות ליאון ליטניסקי ומנכ"ל משרד הקליטה לשעבר מטעם ישראל ביתנו, שמקיים מגעים עם לשכת שר האוצר. המפלגה תובעת בין היתר להגדיל את הפנסיה לעולים ותיקים שהגיעו לארץ בגיל מבוגר בתחילת שנות ה–90 ובעת יציאתם לפנסיה גמלתם זעומה בשל היעדר שנות ותק. כמו כן תובעת הגדלת תקציבי הסיוע לעולים. ליברמן אמר בשבוע שעבר שתקציב המדינה ל–2015 לא יעבור בכנסת בהרכב הנוכחי של הקואליציה.

יו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי (ליכוד) העריך שהתקציב יאושר בסופו של דבר בתמיכת 67 ח"כים, הכוללת את 6 חברי הכנסת של ישראל ביתנו. עם זאת, בישראל ביתנו אומרים כי "המשא ומתן נמצא רק בראשיתו ועדיין לא הושגו סיכומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker