בן בסט: "צריך למחוק את מתווה הגז הנוכחי ולכתוב אותו מחדש"

לדברי מנכ"ל האוצר לשעבר בכנס בכנסת בנושא הגז, "יש רק פתרון אחד שיכול ליצור מידה מסוימת של תחרות: הפרדה מוחלטת של הבעלות על שלושת המאגרים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"צריך מנגנון פיקוח אחר על מחירי הגז בישראל", כך קבע היום פרופ' אבי בן בסט, לשעבר מנכ"ל האוצר, בכנס ללימוד ציבורי של מתווה הגז, שקיימה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בכנסת.

"איך נקבע מחיר הבנזין בישראל? הוא צמוד למחיר בנמל בדרום צרפת שבו יש שוק תחרותי בדלק. אני מציע לעשות אותו דבר בתחום הגז: להצמיד את המחיר בשוק הישראלי למחיר בשוקי גז תחרותיים. להבנתי, רשות החשמל ופרופ' ששינסקי הציעו שניהם מודלים כאלה".

צילום: אמיל סלמן

לדברי בן בסט, המתווה שהוצע על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו נשען על דילול בהדרגה של האחזקות של הבעלים הנוכחיים, כשבטווח היותר ארוך דלק אמנם תצא מתמר, אבל נובל אנרג'י תישאר בשני המאגרים הגדולים. "זה לא יכול ליצור תחרות", אמר.

לדעת בן בסט, "לא צריך לתקן את מתווה הגז הנוכחי בישראל, צריך למחוק אותו ולכתוב אותו מחדש. יש רק פתרון אחד שיכול ליצור מידה מסוימת של תחרות: הפרדה מוחלטת של הבעלות על שלושת המאגרים. זה מחייב שהשחקנים יצטרכו למכור את האחזקה שלהם באחד המאגרים, וקמה על כך זעקה. אמנם יש כאן פגיעה בזכויות קניין, והדבר ברור. זה אפשרי לפי חוק - עשינו את זה כשכפינו על הבנקים למכור את התאגידים הריאליים. אבל שלא נחשוב שישראל היא המדינה היחידה שפגעה בזכויות קניין - זה נעשה גם בארה"ב, מולדת הקפיטליזם. כפו שם על AT&T למכור אחזקות, וזה נעשה גם בתחום הנפט".

עם זאת, בן בסט הדגיש כי "גם אם כל האמור יתרחש, ההסתברות שנגיע למתווה תחרותי לא גדולה. עדיין במקרה הטוב יהיה אוליגופול, תחרות בין מעטים, שעדיפה על מונופול אבל לא טובה כמו תחרות משוכללת. לפי הבנתי, ממידע שקיבלתי מגיאולוגים העוסקים בתחום, יש הסתברות למצוא מאגרי גז נוספים באגן המזרחי של הים התיכון, לאו דווקא בישראל, שיכולים לתפקד כמתחרים נוספים - וליצור נניח שוק של חמישה שחקנים. בכל מקרה, אין ברירה - נדרש עיקרון של פיקוח על המחיר".

לדבריו, נדרש מנגנון פיקוח שונה ממה שמוצע במתווה הנוכחי. "זו הדרך היחידה שהצרכן הישראלי ישלם את המחיר הרלוונטי, שקיים גם במדינות אחרות שמייצאות נפט שהמרחק בהן בין הבאר לבין הצרכן הוא לא גדול. בישראל המאגר הזה נמצא יחסית מאוד קרוב לחוף וליעדים הסופיים שלו, בהשוואה למקומות אחרים בעולם, ולכן העלויות של מדינות רבות שמשווים אליהם לא רלוונטיים", אמר בן בסט.

יחימוביץ' הציעה לסגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן, שנכח בדיון, להיפגש עם בן בסט ולגבש ביחד מתווה להטלת פיקוח על מחירים הצמוד למחיר הגז בשווקים תחרותיים. דורפמן הסכים.

יואב גולן, הבעלים של חמת ברזים וחרסה כלים סנטיריים, אמר בכנס כי "לפני שבכלל חושבים על יצוא - חייבים להבטיח באופן מוחלט את האספקה לתעשייה. אסור לייצא גז מתמר לפני שלווייתן פועל. זה יעמיד את המפעלים בפני שוקת שבורה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker