מכה לנתניהו: יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פורש מתפקידו

לפי שעה לא ברור אם קנדל מתכוון לחזור לאקדמיה, או שבכוונתו לבחור בקריירה חדשה, במגזר העסקי

מוטי בסוק

מכה לראש הממשלה בנימין נתניהו: פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, הודיע לאחרונה לרה"מ כי בדעתו לפרוש מהתפקיד.

קנדל (56) עמד בראש המועצה הלאומית לכלכלה במשך שש שנים - מאז יולי 2009. הוא החליף בתפקיד את פרופסור מנואל טרכטנברג, שהקים את המועצה בספטמבר 2006. לא ברור אם בכוונתו של קנדל לחזור לתפקיד בכיר באקדמיה או לפתוח בקרירה חדשה במגזר העסקי.

קנדל היה מאדריכלי הסדר הגז, שמעורר ביקורת ציבורית נוקבת. המועצה הלאומית לכלכלה וחלק ממהלכיו של קנדל היו באחרונה מושא לביקורת קשה מצד מבקר המדינה. מבקר המדינה קבע כי ממצאיו מצביעים על כך שבמצבה הנוכחי, המועצה מתקשה למלא את תפקידיה באופן המיטבי. לדעת המבקר, על ראש הממשלה לבחון את מעמדה, סמכויותיה ותפקידיה של המועצה וכן את עמידתה ביעדים שנקבעו לה בעת הקמתה - ולהביא את הממצאים לממשלה לשם קבלת החלטות. המועצה הוקמה לפי החלטה של הממשלה מספטמבר 2006.

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל צילום: עופר וקנין

המבקר קבע כי המועצה פועלת על פי תפישה לא נכונה, שלפיה עליה לייעץ לראש הממשלה בלבד. לדעת המבקר, מטרה זו אינה עולה בקנה אחד עם אחד מעקרונות היסוד של פעילות הממשלה ועם תפישת היסוד של השירות הציבורי - עקרון האחריות המשותפת. עקרון זה מחייב הבאת חוות דעת של המועצה לפני כלל חברי הממשלה. לדעת המבקר, שיתוף שיטתי, מובנה ורחב של חברי הממשלה בתוצרי עבודתה של המועצה עשוי לתרום לקבלת החלטות בממשלה על בסיס ניתוחים מקצועיים ומתוך חשיבה שיטתית ארוכת טווח.

קנדל נולד במוסקבה (כיבגני) להורים ציונים שנלחמו על זכותם לעלות לישראל. משפחתו הייתה מסורבת עלייה במשך ארבע שנים. לאחר שעלתה לישראל, התיישבה משפחתו בירושלים. הוא סיים לימודי תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים ודוקטורט באוניברסיטת שיקגו. היה ראש הפקולטה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, פרופסור חבר בבית הספר למינהל עסקים ובמחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית. קנדל היה חבר במרכז לחקר הרציונאליות באוניברסיטה העברית, במרכז למדיניות ולמחקר כלכלי בלונדון, ובמכון האירופי לממשל תאגידי. הוא גם פירסם ספרים חשובים ונחשבים בתחום ההתמחות העיקרי שלו, שווקים ומתווכים פיננסים.

לפני שהגיע למשרד ראש הממשלה, היה קנדל חבר בוועדת ידין ענתבי להגברת מוערבות הממשלה בגופים המוסדיים בשוק ההון ובוועדת ירום אריאב לביצוע רפורמה בשוק ההון. בשש שנות כהונתו כראש המועצה הלאומית לכלכלה, היה קנדל מעורב בהכנת כול תקציבי המדינה האחרונים, חבר בכל הוועדות הכלכליות החשובות של השנים האחרונות, כולל ועדת הריכוזיות, ועדות טרכטנברג וששינסקי.

קנדל גם גיבש עם ראש הממשלה תוכנית לגיוס חרדים. יחד עם מכון ראנד, הוא היה שותף להכנת התוכנית הכלכלית הרב שנתית של ישראל. ביום ראשון האחרון אישרה הממשלה את תוכנית האב שלו לפיתוח כלכלה ישראל ב-15 השנים הקרובות. קנדל נחשב לכוח מרכזי במשולש הכוחות הכלכלי בירושלים - משרד ראש הממשלה-האוצר-בנק ישראל - והוא הקפיד לשמור על יחסים טובים עם צמרת בנק ישראל וצמרת האוצר.

מבחינת התפיסה הכלכלית שלו, נחשב קנדל לניאו-ליברל מובהק, מה שעזר לו במערך היחסים הטוב עם ראש הממשלה. לאחר שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הודיע לנתניהו על החלטתו לפרוש מהתפקיד, ב-30 ביוני 2013, הציע נתניהו לקנדל את תפקיד נגיד בנק ישראל אך קנדל דחה את ההצעה על הסף. לאחר שהמועמדות של הפרופסורים יעקב פרנקל וליאו ליידרמן לתפקיד הנגיד נפלה, הפעיל נתניהו שוב, לחצים כבדים מאוד על קנדל לקבל את הנגידות אך זה סירב. קנדל נחשב לאדם מאוד מחושב, והערכה היא שכבר אז תיכנן את מועד פרישתו מתפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker