סקר TheMarker: יותר ממחצית מהציבור אינו יודע שהגז זורם, 80% חושב שמותר לפתוח הסכמים

התשובות השגויות של הציבור לשאלה האם הגז כבר זורם הן ללא ספק תוצאה של המסרים של חברות הגז ושל הפוליטיקאים ■ לבסוף, הציבור – אולי כצפוי – ממוקד בעיקר בדבר אחד: המחיר של הגז: 50% מהציבור חושב שהדבר המרכזי שעליו על הממשלה להיאבק הוא מחיר נמוך לגז

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
איתן אבריאל

עוד ממצאים מהסקר, שנערך בסוף השבוע שעבר על ידי מכון פאנלס: 78% מהציבור חושבים שממשלה משרתת קודם כל את הטייקונים. המסק המלא - במהדורת יולי של מגזין TheMarker.

הציבור לא מכיר את העובדות הבסיסיות ביותר על , הוא מבולבל, הוא אימץ חלק מהספינים של חברות האנרגיה, אבל הוא מבין היטב שהממשלה אינו פועלת לטובתו ושמותר לה לשנות את כללי המשחק. כך עולה מסקר עמדות הציבור על הסוגיות סביב שוק הגז, ואשר בוצע בסוף השבוע שעבר על ידי מכון פאנלס.

ברמת העובדות, התשובה המדהימה ביותר של הציבור היא לשאלה הבסיסית ביותר: האם הגז מהמאגרים כבר זורם? באופן מעורר פליאה, 58% מהציבור כלל אינו יודע שהגז זורם (כולל אנשים ש"לא יודעים"), ואילו 36% מהציבור משוכנע שהגז שאינו זורם

רק 42% מהציבור, מסתבר, יודע שהגז זורם. התשובות השגויות של הציבור לשאלה הזו הן ללא ספק תוצאה של המסרים של חברות הגז ושל הפוליטיקאים שתומכים בעמדותיהם – ובעיקר – המזהירים שחייבים להוציא את הגז מהאדמה, ומכאן הציבור התמים כנראה מסיק שהגז כיום אינו יוצא ממנה. כצפוי, ובאותה נשימה, רוב הציבור מעריך בחסר את כמות החשמל שכבר מיוצר באמצעות גז, ואת הערך השוק האמיתי של הגז הנמצא במאגרים בים התיכון.

אלא שאם הציבור שוגה בתיאור המציאות או אינו יודע עובדות בסיסיות, אין זאת אומרת שאין לו עמדות ברורות ונחרצות ביחס להתמודדות הממשלה מול חברות הגז. כך, 78% מהציבור חושב שהממשלה משרתת בעיקר את הטייקונים (ו-18% חושב שהממשלה משרתת "רק את הטייקונים"), ורק 9% מהציבור חושב שהממשלה משרתת בעיקר את האזרחים. 

גם הקריאות של מקורבי חברות הגז ופוליטיקאים מסוימים על "קניין רוחני", "נגד הלאמה" ו"בולשביזם", מסתבר, אינן מרגשות את הציבור: לא פחות מ- 79%% מהציבור חושב שמותר לממשלה לפתוח ולשנות הסכמים – בהתקיים תנאים מסוימים. רק 5% מהציבור השיב בסקר שלעולם אסור לממשלה לפתוח הסכמים לאחר שנחתמו.

 לבסוף, הציבור – אולי כצפוי – ממוקד בעיקר בדבר אחד: המחיר של הגז: 50% מהציבור חושב שהדבר המרכזי שעליו על הממשלה להיאבק הוא מחיר נמוך לגז, בעוד שרק כ- 25% חשבו שעל הממשלה להתמקד ב"תגמולים" או ב"הגבלת היצוא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker