"העשירונים הנמוכים אינם נהנים מהטבות המס לפנסיה" - כללי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"העשירונים הנמוכים אינם נהנים מהטבות המס לפנסיה"

כלכלניות ממכון ון ליר מצאו כי כ-66% מההטבות לפנסיה מגיעות לשני העשירונים העליונים ■ הן קוראות לצמצם את הטבות המס לחיסכון פנסיוני ב-1.5-1.1 מיליארד שקל בשנה - ולהשתמש בכסף למימון הגדלת ההוצאה על שירותים חברתיים

9תגובות

שלושת העשירונים הנמוכים באוכלוסייה אינם נהנים כלל מהטבות המס לפנסיה, וכשני שלישים מסך ההטבות נופלות בחלקם של שני העשירונים העליונים - כך עולה ממחקר חדש של כלכלניות התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים. על רקע המחקר, מציעות הכלכלניות לצמצם את הטבות המס לחיסכון פנסיוני ב–1.1–1.5 מיליארד שקל בשנה - שכן מההטבות נהנות השכבות החזקות באוכלוסייה - ולהשתמש בכסף שייחסך כמקור מימון להגדלת ההוצאה הציבורית לשירותים חברתיים.

מהמחקר עולה כי שלושת העשירונים העליונים באוכלוסייה נהנים מ–80% מסך הטבות המס לחיסכון פנסיוני בשלב ההפקדה - 10 מיליארד שקל בשנה. את המחקר ערכו פרופ' לאה אחדות וד"ר ריטה טרוצקי, וממצאיו יוצגו בכנס התקציב של התוכנית לכלכלה וחברה שיתקיים היום במכון ון ליר בירושלים.

החוקרות בחנו כמה חלופות לשינוי מודל ההטבות, כולל את החלופה שההציע האוצר בדיוני תקציב 2012–2013 - מתן זיכוי של 35% על הפקדות של עד 15% מההכנסה ברוטו ועד לתקרה של 1.7 פעמים השכר הממוצע (נמצא שחלופה זו תביא לחיסכון של כ–1.4 מיליארד שקל בשנה).

החוקרות מציעות את השינויים הבאים להטבות המס על הפקדות פנסיוניות: להפחית את תקרת ההכנסה להפקדות המעביד שעליהן העובד פטור ממס, מפי ארבעה מהשכר הממוצע במשק (כ–37 אלף שקל בחודש במונחי 2014) לפי שניים ממנו (כ–18.5 אלף שקל); ביטול הניכוי על הפרשות עצמאיות של העובד; מתן זיכוי של 35% להפרשות העובד על שכרו המבוטח עד לתקרה של פעמיים השכר הממוצע; ומתן זיכוי של 35% על הפרשות עצמאיות מהשכר הלא מבוטח בשיעור של עד 7% ועד לתקרה של השכר הממוצע. עוד מוצע כי לעובד עצמאי יינתן זיכוי על הפרשות בשיעור מירבי של 18% מהכנסתו ועד לתקרה של פעמיים השכר הממוצע (כולל עבור ביטוח אובדן כושר הכנסה).

הטבות רגרסיביות

להערכת החוקרות, היקף הטבות המס לחיסכון הפנסיוני מסתכם כיום ב–10 מיליארד שקל, מתוכם כ–8.7 מיליארד במס הכנסה וכ–1.3 מיליארד בביטוח לאומי ומס בריאות. שיעור ההטבה כחלק מההכנסה מעבודה עולה מ–0.9% בעשירון הרביעי ל–3.4% בעשירון העליון של העובדים. ממצאי המחקר מעידים על הרגרסיביות של ההטבות - ההטבה הממוצעת נאמדת בכ–52 שקל לחודש בעשירון הרביעי ועולה לכ–1,180 שקל לחודש בעשירון העליון.

השינוי המוצע יקטין את היקף ההטבות בכ–1.1 מיליארד שקל, וחלקו של העשירון העליון בהטבות יקטן מ–41.8% ל–39.7%. ההטבה הממוצעת לעובד תקטן מכ–230 שקל לחודש לכ–210 שקל לחודש. ההטבה הממוצעת לעובד בעשירון העליון תקטן בכ–150 שקל לחודש.

לדברי החוקרות, הן לקחו בחשבון לא רק את נושא חלוקת ההכנסות מבחינת צמצום האופי הרגרסיבי של ההטבות - אלא גם את הצורך לפשט את מודל המס עבור הציבור, להמשיך לעודד את החיסכון העצמאי של שכירים על השכר שאינו מבוטח, וכן לעודד את העובדים העצמאים לחסוך לפנסיה.

לדבריהן, אומדן סך הטבות המס תלוי מאוד בהגדרה של מהי הטבה, והוא עשוי להשתנות משמעותית כלפי מטה וכלפי מעלה, בהתאם לגישה שעל פיה מנתחים את הנתונים. לדעתן, הנהגת פנסיית חובה עד לרמת שכר ממוצע מחייבת חשיבה מחדש על הרכיבים שנכללים בהטבות המס לפנסיה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם