יחימוביץ': במהלך הדיונים ב"חוק ששינסקי" תשובה הציע לי לנהל קרן של 100 מיליון שקל

(עדכון) מנכ"ל תשובה אחזקות: "הוצאה מכוונת של דברים מהקשרם" ■ הרצוג: "לא ייתכן שנושא כזה לא ייסגר במליאת הכנסת בדיון ציבורי שקוף רציני ומקיף" ■ גפני: "אני עם יחימוביץ' בעניין הגז"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"רה"מ בנימין נתניהו הוא הלוביסט הגדול של חברות הגז. אנו רואים תיאום מסרים חסר תקדים בין חברות הגז לבין הממשלה. בראש הדוברים - נתניהו. כך אמרה היום ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) בכנס חירום בנושא הגז שארגנה בכנסת.

בכנס השתתפו למעלה מ-200 איש ובהם פעילי סביבה וכן קבוצה של חברי כנסת ובהם: יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, איתן כבל, מנואל טרכטנברג, סתיו שפיר, מיקי רוזנטל, מרב מיכאלי, איציק שמולי, איילת ורבין נחמיאס (המחנה הציוני) יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), זהבה גלאון (מרצ), רחל עזריה ורועי פולקמן (כולנו) ועוד.

שלי יחימוביץ' צילום: מיכל פתאל

יחימוביץ' הוסיפה כי "המענה היחיד לגזל הזה של משאב הגז הטבעי ששייך לציבור בידי קומץ בעלי הון הוא שיתוף מלא של הציבור. לציבור יש משקל רציני בהשפעה על מה שמתרחש כעת. מעולם הכנסת לא הודרה מדיון בנושא כל כך דרמטי ובוודאי שהציבור לא הודר. אפילו הממשלה הודרה והוא הועבר לפורום החשאי שהוא הקבינט המדיני בטחוני".

יחימוביץ גילתה בכנס הגז כי יצחק תשובה הציע לה במהלך הדיונים ב"חוק ששינסקי" להקים קרן בת 100 מיליון שקל בניהולה. "בדצמבר 2010, כשהיינו בעיצומו של המאבק לשינוי המיסוי בישראל, תשובה ביקש להפגש איתי, אחרי סדרה של סירובים שלי להפגש עם לוביסטים מטעמו. קיבלתי את ההזמנה הקלאסית להגיע לאסדה (בתמר) וסירבתי. ביקשתי שיבוא לכנסת - והוא סירב, ולבסוף נפגשנו בביתי. מבחינת תשובה המטרה היתה להוריד אותי מהמאבק. לקראת סוף השיחה הוא אמר לי 'למה שהכסף יילך למדינה, את סומכת עליהם שיעשו דברים טובים? אני אקים קרן שיהיו בה 100 מיליון שקל ואת ואני נחליט לאן הכסף ילך.

"התווכחתי איתו על כך שלאנשים פרטיים אין סמכות להחליט על כסף שצריך להיות בקופת המדינה, ורק אחר כך עלה על דעתי שיכולות אולי להשתמע משמעויות נוספות להצעה הזאת. זו רק דוגמא אחת מני רבות למסכת הלחצים והפיתויים שפוליטיקאים נתונים להם".

עידן וולס, מנכ"ל תשובה אחזקות שנכח בפגישה עם יחימוביץ', מסר בתגובה: "מדובר על הוצאה מכוונת של דברים מהקשרם מפגישה שנערכה לפני כחמש שנים בנוכחות אנשים נוספים ושבמהלכה ניתנה ליחימוביץ' סקירה על תגליות הגז ושוק האנרגיה בישראל ועל התרומה שלהם לכלכלת מדינת ישראל. כל ניסיון לתת לדברים פרשנות אחרת הוא אינו נכון, מטעה ומוטעה".

עידן וולס, יצחק תשובה ועו"ד פנחס רוביןצילום: אמיל סלמן

"הם אמרו לי החרדים ממילא לא יהנו מכספי המסים של הגז"

יו"ר ועדת הכספים גפני צוטט בטור של הפרשן החרדי אבי בלום כמי שאמר כי "הם (נציגי חברות הגז) אמרו לי החרדים ממילא לא יהנו מכספי המסים של הגז הרי מפלים את החרדים לרעה בתקציבי המדינה אז למה לך להיאבק בעד ששינסקי? תתנגד אנו כבר נדאג לרווחת הציבור החרדי". 

הרצוג אמר כי "לא יתכן שנושא כזה לא יסגר במליאת הכנסת בדיון ציבורי שקוף רציני ומקיף. המאבק הוא על כך שינתנו תשובות מלאות ותהיה שקיפות מלאה זה לא עניין לקבינט המדיני בטחוני, אלא, למליאת הכנסת. אנו דורשים שקיפות מלאה ורוצים לדעת איך יתמודדו עם המונופול ומה יהיה המחירו איך יפקחו על המחיר. אם הממשלה תסרב להביא את ההסדר לכנסת ננהל מאבק פרלמנטרי ציבורי ומשפטי כדי להביא את הדיון להכרעת הכנסת".

מימין לשמאל: ד"ר יוסי לנגוצקי וחברי הכנסת מנואל טרכטנברג, שלי יחימוביץ', זהבה גלאון ואיתן כבל בכנס חירום בנושא הגזצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שעתר אשתקד עם יחימוביץ לבג"ץ נגד ההחלטה בעניין יצוא הגז, אמר כי "הגז שייך לאזרחי המדינה והכסף צריך להגיע לקופת המדינה. אנו צריכים לעמוד על משמר בכל הכוח כי זה לא פשוט. אני עם יחימוביץ' בעניין הגז למרות שאני בקואליציה. היום אני יכול לדבר כל מה שאני רוצה אבל מהקואליציה".

גפני גם פנה במכתב אל המועצה הלאומית לכלכלה בדרישה שעבירו לוועדה ויציגו לציבור את המתווה להסדר הגז לקראת הדיון שיערך מחר (ה') בקבינט המדיני בטחוני. גפני שלח את המכתב בעקבות פנייתה של ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני). שפיר ציינה כי "לפני שלושה שבועות הבטיח לי סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה שיעביר לידי ועדת הכספים בתוך כמה ימים את הפרוטוקולים של צוות ראש הממשלה שניסח את המתווה, כדי שחברי הכנסת והציבור יהיו חשופים לשיקולי הממשלה בקבלת ההחלטה השערורייתית הזו". שפיר הוסיפה כי "מדהים לראות איך מר חזק-מול-הטרור, חזק-מול-החמאס מתקפל מול כמה טייקונים". שפיר הוסיפה כי "מנהיג חזק לישראל חזקה הופך לאיש החלש ביותר עלי אדמות מול הטייקונים ומחליש את כלכלת ישראל באופן חסר תקדים".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה שלא יכול להיות שהיועץ המשפטי לממשלה מכשיר את השרץ שבו הדיון וההחלטות בנושא הגז יתקבלו על ידי הקבינט המדיני בטחוני. רק סוגייה שיש לה היבט מדיני בטחוני צריכה להיות נדונה בקיבנט. אין סיבה לפגוע באינטרס הציבור".

חברי הכנסת יצחק הרצוג ומיקי רוזנטלצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר כי "נקודת החיכוך המרכזית תהיה בוועדת הכלכלה שבה יצטרך שר הכלכלה להציג את נימוקיו לפטור את מונופול הגז מהסדר כובל. (החוק קובע רק התייעצות עם ועדת הכלכלה ולא מחייב את הממשלה בקבלת עמדתה של הועדה. צ"ז).

כבל הוסיף כי " קו דק עובר בין חזירות לפופוליזם. הקו שאני מתכוון להנחות אותו ש"זה נהנה וזה לא חסר. נתניהו צריך להיות הלוביסט של אזרחי ישראל והוא אקסטרא- לוביסט של טייקוני הגז".

כבל אמר כי הוא שוקל לעתור לבג"ץ נגד העברת הנושא לקבניט המדיני בטחוני. "אני קורא לתשובה לבוא לוועדת הכלכלה לכרות ברית מחדש עם הציבור. הוא לא צריך את רה"מ ושום לוביסט אלא להתייצב בועדה ".

חברי הכנסת זהבה גלאון ואיתן כבלצילום: אמיל סלמן

טרכטנברג אמר כי "חובתה של הממשלה להתערב בכלי שהוא זמין והוא המחירים. אם הממונה על ההגבלים היה מחליט שמדובר בשוק מונופוליסטי יש בידי הממשלה להתערב במחירים". טרכטנברג אמר כי הממשלה יכולה היתה לנהוג בצעדים חד צדדים לגבי קביעת המחיר ועדיין החברות היו מרוויחות. הוא קרא לציבור להיות מעורב.

עו"ד אפי מיכאלי מהמרכז האקדמאי בר"ג אמר כי "הכנסת חלשה כי ההחלטות בעניין מתקבלות בלא הכנסת. יש מחלוקת קשה בין המדינה לחברות ביחס למערכת היחסים ביניהן והיא לא עולה על פני השטח אנו צריכים לחשוף אותה ולשנות את החוק שיתן לכנסת יותר כוח".

השר להגנת הסביבה: הגז צריך להגיע לשימושים מקומיים עד כמה שיהיו

"הגז צריך להגיע לשימושים מקומיים עד כמה שיהיו והלוואי עבור הסביבה הרבה מאד ורק לאחר מכן, אם נותר אז ליצוא", אמר אמש השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, במליאת הכנסת. הוא הסביר כי "במשרד להגנת הסביבה מצאתי שבוצעה בדיקה כלכלית של האלטרנטיבות: מצד אחד בדקנו מהן ההכנסות הנוספות ממסים על גז שמיוצא אל מול מכירה של כל הגז במשק המקומי - ע"י הפניית הגז שיש לנו בשפע, לדלקים נקיים לתחבורה. הבדיקה לא בחנה רק את הצד הצר של התמלוגים, אלא את כלל העלויות למשק - כולל הנזק הבריאותי שנגרם כאשר במקום הגז הנקי אנו נאלצים להמשיך להשתמש בדלקים מזהמים. התוצאה היא ברורה: אוצר המדינה והכלכלה המקומית מרוויחים יותר משימוש מקומי בגז הטבעי מאשר מיצואו – גם כאשר היצוא מתרחש שנים לפני השימוש המקומי".

לדבריו, "תפקידנו כמי שאמונים על הסביבה הוא לדאוג לכך שנפתח את השימוש המקומי בגז – בפרט, מעבר לתעשייה, עלינו לדאוג שבזמן הקצר ביותר נוכל להעביר את כל התחבורה הכבדה במדינת ישראל, עשרות אלפי משאיות ואוטובוסים יכולים לנוע על גז או חשמל במקום לפלוט עשן ופיח מזהמים. יש לנו דרכים, כממשלה אחראית, באופן אקטיבי לפעול להגדלת הביקוש המקומי לאוצר הגז הענק שמצאנו. הכל נמצא בידיים שלנו"

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי צילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריו, "הורדת העלויות, שמביא עימו השימוש בגז הטבעי הוא אמצעי, ראשון במעלה, להורדת יוקר המחייה בישראל. אולם, כדי שהמשק במקומי ייהנה מהטוב שבגז, עלינו לוודא שמפעלים ועסקים יחוברו לגז הטבעי".

עוד אמר כי "תפקידנו כממשלה, הוא להנגיש את הגז שכבר מצאנו – ויש המון גז – לכל המפעלים והעסקים שמעוניינים בכך. הבעיה שלנו אינה רק למצוא גז, אלא לוודא שהוא זורם לכל אלו שמעוניינים להשתמש בו במשק הישראלי. עלינו לוודא שמפעלים בישראל יקבלו אספקה זמינה ושוטפת של גז טבעי, במחיר המקביל למחיר שבו מקבלים את הגז מפעלים דומים בעולם.

"חובתנו כממשלה, ליצר ודאות מחירים ואופק הספקה לתעשייה שמשתמשת בגז. כך, בעזרת מחירי גז הנמוכים באופן משמעותי ממחירם כיום, תהיה לתעשייה זכות קיום כלכלית, המבוססת על היתרון היחסי של המשק הישראלי: אנרגיה זולה להפקה שאינה מזהמת את הסביבה. בפרט, מפעלים עתירי אנרגיה ועתירי תעסוקה שיוקמו בכל מקום שצינורות חלוקת הגז יגיעו אליו - לא יצטרכו להישען על סובסידיה, מענקים או רשת בטחון ממשלתית אלא יוכלו להתחרות מול העולם. זוהי הדרך הטובה ביותר לסייע לפריפריה: להקים בכל הארץ מפעלים שיהנו מהיתרון הגלום בגז זול ונקי.

גבאי הוסיף כי "התוכנית המיידית שעומדת על הפרק היא הרחבת שדה תמר והגדלת הקיבולת שהוא יכול לספק למשק הישראלי ב-8 BCM. ההרחבה הזו, אשר יכולה להתבצע, על פי חברות הגז עצמן ב-16 חודשים בלבד – הינה חיונית ביותר למשק הישראלי כדי להגביר את האמינות, היתירות, והזמינות של אספקת הגז למשק המקומי – אנו חייבים להבטיח כי ההרחבה הזו מבוצעת בזמן הקצר שהובטח וכי הגז ממנה מגיע למשק הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker