רקפת רוסק עמינח בכניסה לבית המשפט: "הבנות שלי במצוקה, אני צריכה להגן עליהן"

הבוקר, כשהגיעה מנכ"לית בנק לאומי לבית משפט השלום בתל אביב כדי להעיד בבקשה שהגישה, חיכו לה פעילים חברתיים והטיחו בה האשמות

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים57
TheMarker Online

כשמנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, הגיעה הבוקר לבית משפט השלום בתל אביב - פנו אליה פעילים חברתיים שחיכו לה במקום והטיחו בה האשמות. רוסק עמינח הגיעה כדי להעיד בבקשה שהגישה למתן צו למניעת הטרדה מאיימת נגד הפעיל החברתי, ברק כהן, ופעילים חברתיים נוספים.  

אחד מהפעילים במקום אמר לה: "לתבוע דין מילדים שהם חייבים זה בסדר, אבל לספר לילדים שלך שאת גנבת זה לא בסדר?", והיא ענתה: "אני נמצאת כאן היום כאמא של דנה וגל, ואני נמצאת כאן כי אני מרגישה שהבנות שלי במצוקה ואני צריכה להגן עליהן, ואני מבקשת שתכבדו את זה". רוסק עמינח פילסה דרך לתוך האולם כשאותו פעיל ממשיך לדבר אליה ואומר: "רקפת, כשזה לא ערוץ תקשורת שלכם קנוי אז אין לך מה לומר?".

צפו ברקפת רוסק עמינח בכניסה לבית המשפט היום (צילום: חדשות 2 online):

"בחודשים האחרונים, מאוקטובר לערך, נתונה משפחתי ובמיוחד בנותיי למתקפה חסרת רסן של קבוצה המתכנה 'באים לבנקאים",' אמרה רוסק עמינח, בתצהיר שהגישה לבית המשפט. רוסק עמינח הגישה לבית המשפט בקשה בהולה למתן צו למניעת הטרדה מאיימת נגד הפעיל החברתי, ברק כהן, ופעילים חברתיים נוספים. הבקשה הוגשה שלשום, וצו זמני ניתן מיד.

הדיון בבית המשפט נערך בדלתיים סגורות, והחלטה צפויה להתקבל בהמשך היום. 

רוסק עמינח היא לא היחידה - בחודשים האחרונים נאלצים מנכ"לי הבנקים להתמודד עם מחאה לא שגרתית של כהן ושל קבוצת פעילים חברתיים נוספים שהקימו את הפרויקט "באים לבנקאים". הפעילים נוהגים להגיע לבתיהם של הבנקאים בשעות הערב, ומוחים מול ביתם באמצעות מגפון. כהן גם נוהג לתעד את פעולות המחאה שלו ומפרסם את הסרטונים בעמוד פייסבוק מיוחד תחת הכותרת "באים לבנקאים". באחרונה הוא גם הצליח לגייס מהציבור 30 אלף שקל כתרומה לצורך המשך הפעילות הזו.

בעמוד הפייסבוק של "באים לבנקאים" נכתב כך: "מערכת הבנקאית אינה מופשטת. יש לה פנים, שמות, כתובות, ילדים, הורים, משפחה, סביבה. אנחנו נגיע אליהם. המערכת הבנקאית פועלת כחלק ממערכת שליטה ודיכוי של רוב יושבי הארץ בידי מיעוט. אותה מערכת בנקאית אינה אנונימית. יש לה פנים ושמות. יש בה מקבלי החלטות. אותם ואותן מקבלי החלטות פועלים בשיגרה כנגד יושבי הארץ. הם קוראים להם חייבים. הם גם פועלים נגד בני משפחותינו והסובבים אותנו. עתה אנחנו נפעל נגדם, נגד בני משפחותיהם ונגד הסובבים אותם. במסגרת חוקית, אבל ללא כל חמלה. בדיוק כמותם. אנחנו באים אליהם. באים לבנקאים. היכן שהם".

בבקשה שהגישה לבית המשפט פירטה רוסק עמינח אירועים בהם חברי הקבוצה הטרידו את בנותיה הקטינות. היא הדגישה כי "לאור ההטרדות הישירות של הבנות, משפחתי נאלצת לעשות שימוש בגורם מקצועי שמתריע על הגעתם של הפעילים לאזור ביתנו, על מנת שבנותיי ימנעו מיציאה מהבית או מכניסה אליו, שעה שהפעילים או מי מטעמם ממתין או אורב בחוץ, וזאת מתוך מטרה לצמצם את התחושות הקשות מההטרדה שנגרמת לבנותיי כתוצאה ממעשים אלה ועל מנת לנסות לצמצם את הנזקים הקשים שעלולים להיגרם להן בשל מעשי הפעילים".

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, בבית המשפטצילום: עופר וקנין

ברק כהן מסר: "לאחר שניסתה מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, לשחד אותי בכסף, שלחה את טיראן פרטוק לשחד את אבי שאפסיק, הגישה תלונות במשטרה, כדי שפעילות אזרחית לא אלימה תופסק נגדה. כשלא צלחו כל הניסיונות להפסקת הפעילות, בחרה לנקוט בהליך של צו הרחקה. בכל מקרה, הפעילות נגד הבנקאים תימשך - באים לבנקאים שוללים במפורש כל אלימות פיזית ואף דוחים אמירות התומכות באלימות. האמת עדיפה תמיד על כוחנות פיזית".

מבנק לאומי נמסר בתגובה לדברי כהן: "ביקורת לגיטימית מתקיימת במסגרת שיח בין לקוחות לבין ארגונים. עם זאת, פעילותו של ברק כהן מתאפיינת באלימות מילולית קשה, הפעלת איומים, הסתה ופגיעה בפרטיות ילדים. ניתן לראות כי התגובות ברשתות החברתיות לפעילות של ברק כהן מלבות שנאה ואף קוראות לרצח בנקאים, כפי שכבר קרה בישראל בעבר. מצער כי פעילות זו מטרתה אחת – לאפשר לברק כהן לחמוק מתשלום חובותיו האישיים לבנק".  

בינואר השנה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט השלום בעיר, כתב אישום נגד כהן, בשל סטטוסים שפרסם בפייסבוק נגד רכז מודיעין במשטרה. כהן מואשם בהעלבת עובד ציבור ובהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. את כתב האישום הגיש בשם המדינה עו"ד אביעד דוויק.

כהן, פעיל חברתי רדיקלי, היה פעיל בקבוצות של אוהדי בית"ר ירושלים ובקבוצת פעילים למען הדיור הציבורי. הוא האשים את רכז המודיעין של תחנת מוריה בירושלים, אלון חמדני, בהתנכלות לפעילים ובשימוש בשיטות פסולות. בין היתר פרסם שירים בוטים שחיבר בגנותו של רכז המודיעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker