השיטות שבהן מונעים מכם להתקבל לעבודה במגזר הציבורי

מבקר המדינה בודק מאות מכרזים למינויים, שנערכו בנציבות שירות המדינה ■ בכיר במשרד ממשלתי: "אם הממצאים יתבררו כנכונים, זו פשיטת רגל של הנציבות" ■ הנציבות: "המינויים נעשו על פי הכללים"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

האם מנהלת אגף בנציבות שירות המדינה זקוקה לתואר שלישי כדי לבצע את עבודתה - או אולי זו דרישת סף שנכללה במכרז לגיוס המנהלת, כדי לתפור מכרז למועמדת שנציבות שירות המדינה היתה מעוניינת בה?

מדוע גויסו שני בכירים במטה הרפורמה בנציבות שירות המדינה בלי מכרז, למרות חוות דעת של המחלקה המשפטית בנציבות שסברה שיש צורך במכרז? כיצד קורה שבוועדת בוחנים יושב מנהל וכפיף שלו, והאם יש סיכוי שכפיף יצביע בשונה ממנהלו? וגם, האם יש בעיה בדרך שבה נבדקות תלונות על מכרזים תפורים בנציבות שירות המדינה, והאם נתפרו מכרזים לבכירים במשרד הביטחון, משרד הבריאות ומשרד השיכון והבינוי?

משה דייןצילום: תומר אפלבאום

על שאלות אלה ורבות אחרות ינסו בתקופה הקרובה החוקרים במשרד מבקר המדינה, בראשותו של המבקר יוסף שפירא, לתת מענה. בימים אלה מתחוללת דרמה בנציבות, לאחר שהמבקר החל לבדוק את התנהלות הגוף האחראי על ניהול ההון האנושי בשירות המדינה. משרד המבקר בודק את כל התלונות על מכרזי הבכירים שנוהלו בתוך נציבות שירות המדינה עצמה מאז מינויו של הנציב החדש, משה דיין, לתפקידו ב–2011 - מאות רבות של מכרזים בסך הכל. ב–2014 לבדה היו כ–200 מכרזים כאלה.

המכרזים לגיוס בכירים מנוהלים בתוך נציבות שירות המדינה, שלא האצילה סמכויות לניהולם על ידי המשרדים הממשלתים - בניגוד למכרזים לגיוס עובדים זוטרים ועובדים בדרגי הביניים. הנציבות מנהלת את המכרזים של הדרגות המתחילות ברמה 42–44, המוגדרות דרגות בכירות ונמצאות בטווח העליון של מתח הדרגות בסגל הבכיר. יתר המכרזים מנוהלים במשרדים הממשלתיים עצמם. לסגל הבכיר משתייכים בין היתר מנהלי אגפים בכירים, סמנכ"לים, משנים למנכ"לים וראשי חטיבות. השכר בתפקידים אלה הוא 30–40 אלף שקל בחודש במסגרת חוזה בכירים שנחתם עם העובדים.

המשמעות של ניהול המכרז בנציבות היא שנציבות שירות המדינה - ולא המשרד הממשלתי - מטפלת בכל ענייני המכרז, ובכלל זה בקביעת הרכב ועדת הבוחנים, שביכולתה להשפיע באופן משמעותי על הזוכה בו.

לנציבות הגיעו ב–2014 לבדה עשרות תלונות על המכרזים לגיוס בכירים - ואלה נלקחו על ידי חוקרי המבקר. המבקר בודק בין היתר תלונות על מכרזים שנוהלו בתוך הנציבות לתפקידים המוגדרים כבכירים במשרד הבריאות, במשרד הבינוי והשיכון ובמשרד הביטחון.

ואולם, הבדיקה של מבקר המדינה אינה מסתכמת בכך. המבקר בודק גם מינויי בכירים בתוך הנציבות עצמה - בעיקר במטה הרפורמה, המטה שהוקם כדי לגבש וליישם רפורמה שתטפל בבעיות המבניות בשירות המדינה, ובכלל זה בתחום הגיוס והמיון של מועמדים.

"תפקיד הובטח מראש למועמד"

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

בין היתר, בודק המבקר את דרישות הסף שנקבעו לתפקידים בכירים במטה הרפורמה. על פי תלונות שהתקבלו במשרדו, דרישות אלה הותאמו למאפייניהם של מועמדים ספציפיים, שהועדפו מראש לתפקידים אלה, ונועדו למנוע ממועמדים פוטנציאליים מתוך הנציבות להתמודד במכרזים.

דוגמה בולטת היא תלונה על קביעת דרישת סף של תואר שלישי לתפקיד מנהל אגף, שאינו מחייב תואר שלישי, וזאת כדי לייעד ("לתפור") את התפקיד למועמדת שסומנה מראש לתפקיד ושיש לה תואר שלישי.

כמו כן בודק המבקר פטור ממכרז שניתן לשני תפקידים בכירים חדשים במינהל הסגל הבכיר. ממידע שנמסר למבקר עולה כי הלשכה המשפטית בנציבות שירות המדינה סברה שתפקידים אלה אינם עומדים בקריטריונים לפטור ממכרז. על פי הטענות, לתפקידים אלה ניתן פטור ממכרז כדי לאפשר מינויים של מועמדים שסומנו מראש, שאחד מהם פקוד מהצבא של בכיר במטה הרפורמה.

גבריאלה אשכנזיצילום: אמיל סלמן

בנוסף, המבקר בודק הרכבים של ועדות מכרזים שנקבעו לתפקידים מקצועיים ולתפקידים בכירים במטה הרפורמה. על פי התלונות, כמעט בכל ההרכבים של ועדות המכרזים האלה השתתפו ראש מטה הרפורמה ואחד מכפיפיו, כדי להבטיח את בחירתם של מועמדים שסומנו מראש וכדי שלא ייווצר מצב שהבחירה שלהם תהיה בעמדת מיעוט בהרכב הוועדה.

עוד בודק מבקר המדינה הליכי מכרזים לתפקידים, שבהם הובטח מראש התפקיד לעובדים מסוימים. לדוגמה, מכרז לתפקיד בכיר, שעל פי הטענות קיבלה הבטחה מראש כי תמונה לו - זאת לאחר שנבחרה במכרז לתפקיד במשרד ממשלתי אחר וכדי למנוע את עזיבתה לשם.

בכיר במשרד ממשלתי אמרל–TheMarker: "ככל שהממצאים והתלונות האלה ייבדקו ויימצאו נכונים, זו בבחינת רעידת אדמה בנציבות שירות המדינה, שצריכה לשמש מגדלור למשרדי הממשלה ודוגמה ומופת למינהל תקין. אם הממצאים יתבררו כנכונים, זו פשיטת רגל של הנציבות".

שלמה רז, דובר משרד מבקר המדינה, מסר בתגובה: "משרד המבקר החל לפני כמה חודשים בבדיקת מינויים של עובדים בכירים בשירות המדינה. במסגרת הבדיקה נבחנים הליכי הוצאת מכרזים, לרבות קביעת תנאי סף והגדרות התפקיד; בדיקת הליכי מכרזים, לרבות הרכבי ועדות בוחנים; ומינויים זמניים לפני ההליכים המכרזיים".

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "באשר לבדיקות שעורך מבקר המדינה, מטעמים מובנים אתם מופנים למשרד המבקר.

"באשר ליתר הטענות, יודגש כי כל המינויים נערכו על פי הכללים ובכתבה מופיעות עובדות מסולפות, מעוותות ושאינן נכונות.

"המשרה במינהל הסגל הבכיר נקבעה כמשרה זמנית פרויקטלית, והליך איוש המשרה אושר על ידי ועדת שירות המדינה בהתאם לנוהל איוש משרות זמניות המפורט בתקשי"ר. העסקת העובד במשרה זו קצובה בזמן וגיוס העובד בוצע לחלוטין על פי הכללים! המהלך בוצע בתיאום מלא ועל דעת המחלקה המשפטית.

"לא התקיים מעולם קשר של פיקוד ישיר או עקיף של מי המנהלים במטה יישום הרפורמה ביחס לאף עובד שנקלט לנציבות שירות המדינה. המנהל הבכיר מונה בהליך של ועדת איתור, כפי שאושר בוועדת השירות והממשלה, בגיבוי מלא של הגורמים המשפטיים, לרבות משרד המשפטים. בסופו של הליך ועדת האיתור בחרה ועדת האיתור את המועמד שנמצא המתאים ביותר וללא כל רקע של היכרות מוקדמת עם חברי הוועדה.

"דרישת התואר השלישי של ראש האגף המדובר נובעת מדרישות המשרה וממהות התפקיד ואושרה על ידי הגורמים המוסמכים. מהות התפקיד עולה בקנה אחד עם הגדרת מדען ראשי במשרדי ממשלה אחרים. הטענה כי מועמדים סומנו מראש אינה נכונה כך גם באשר לטענה כי תפקיד כלשהו הובטח למן דהוא - שקר! לא היה ולא נברא.

"הפצת אמירות שקריות וללא ביסוס עובדתי, נועדה לפגוע במאמצי השינוי שנציב שירות המדינה שוקד להוביל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker