"התאחדות התעשיינים מנסה להשתלט על מכון התקנים דרך מינוי מנכ"ל"

העסקה שנרקמת: ההתאחדות תציג מועמד מטעמה לצד שלושת המועמדים של ועדת האיתור בישיבה ביום ראשון. אם לא יימצא מועמד — יוחלט בישיבה על ארכה של חודש ■ התאחדות התעשיינים: "כמו לשאר השותפים, יש לנו אינטרס שייבחר מועמד מתאים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

התאחדות התעשיינים בראשות שרגא ברוש בוחשת בבחירות לתפקיד מנכ"ל מכון התקנים - כך טוענים מקורבים למכון.

לדברי המקורבים, ועדת האיתור לבחירת המנכ"ל אישרה שלושה מועמדים מתוך שמונה שעברו את תנאי הסף, ואלה אמורים לעלות לאישור הוועד הפועל של המכון ביום ראשון, בישיבה שבמהלכה ייבחר המנכ"ל. עם זאת, בהתאחדות התעשיינים לא מרוצים מהמועמדים ומחפשים בקדחתנות מועמד מקרב התעשיינים.

תפקיד מנכ"ל מכון התקנים קריטי לקידום תחרות במשק. תקינה שהוביל המכון שימשה במשך שנים רבות חסם יבוא, ועד היום התקינה מקשה על יבואנים ומגנה על תעשייה מקומית לא תחרותית. המנכ"ל הבא יידרש, בין השאר, להסיר חסמי תקינה כדי לקדם יבוא, כחלק מהרפורמה ביבוא שמובילה הממשלה. עם זאת, באפשרות מכון התקנים לטרפד מהלכים לשחרור חסמים ביבוא, שעל חלק מהם מבוססות הכנסות המכון.

רן כהןצילום: מיכל פתאל

על פי המקורות המקורבים למכון, הוסכם בין אנשי ההתאחדות לרן כהן, יו"ר המכון, המכהן גם כיו"ר ועדת האיתור, כי אם לא יימצא מועמד מטעם התעשיינים, צפויה ועדת האיתור להודיע לחברי הוועד הפועל של המכון כי היא לא שלמה עם המועמדים, ולבקש ארכה של כחודש לבחירת המועמד. אם יימצא מועמד, הוא יוצג לצד שלושת המועמדים שוועדת האיתור כבר בחרה. על פי המקורות, זה כשבוע מתנהל מסע לחצים על חלק מחברי הועד הפועל במכון התקנים, המונה 28 חברים, לאשר את העסקה.

מנכ"ל מכון התקנים הפורש, דני גולדשטיין, יסיים ביום ראשון באופן רשמי את תפקידו ויעבור לתפקיד מנכ"ל דואר ישראל. על פי מקורות במכון, זה כחודש המכון אינו מתפקד, מכיוון שגולדשטיין מסרב לקבל החלטות משמעותיות. עיכוב נוסף בבחירת המנכ"ל עשוי להשאיר את המכון בחוסר תפקוד למשך חודש נוסף.

"התאחדות התעשיינים מנסה להשתלט על המכון באמצעות מינוי מנכ"ל מטעמה", אמר אחד המקורות.

על פי המקורות, ברוש עירב את שר הכלכלה, אריה דרעי, בסוגיית מינוי המנכ"ל בפגישה בין השניים. דרעי אמר אתמול בתגובה כי אינו מתערב בהליך המינוי ואינו מקדם מועמד כלשהו. "דיברתי עם שרגא על הצורך במינוי מועמד מתאים, אבל אין לי מועמד מטעמי", אמר.

באופן מסורתי, התאחדות התעשיינים פועלת למינוי מנכ"ל למכון ושר הכלכלה ממנה את יו"ר המכון. מקורות במכון אמרו, כי בשתי הבחירות האחרונות נבחר למנכ"ל מועמד שהריצה התאחדות התעשיינים.

כהן אישר כי לוועדת האיתור ניגשו 46 מועמדים, והוועדה מימשה את זכותה ופנתה מיוזמתה לשלושה מועמדים נוספים. מהם, שמונה עברו את תנאי הסף והוזמנו לראיונות שנערכו בשבוע שעבר. "הוועדה צימצמה את השמות לשלושה מועמדים", אמר כהן. "אך כרגע הדברים פתוחים לקראת 21 ביוני, מועד ישיבת הוועד הפועל. ועדת האיתור צריכה להחליט אם להביא רק את השלושה, או מועמדים נוספים. כל אחד מחברי ועדת האיתור מוסמך להביא מועמד מבחוץ אלי. אני אמור לבדוק בעזרת חברת השמה את המועמד. אם הוא ייראה מתאים, נביא אותו לוועד הפועל. בישיבה יתבקש הוועד הפועל להחליט, האם התנאים בשלים לבחירת מנכ"ל, ומה עושים אם לא בוחרים באף מועמד".

עם זאת, לדעתו של כהן בין השלושה יש מועמדים ראויים לתפקיד. "אבל אין לכל חברי הוועדה תחושה מוחלטת שמיצינו את כל האפשרויות".

מהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה כי "נציג התאחדות התעשיינים חבר בוועדת האיתור לבחירת מנכ״ל המכון. להתאחדות כמו גם ליתר השותפים במכון התקנים (איגוד לשכות המסחר, קבלנים, מהנדסים, ממשלה, הסתדרות, צרכנים ואחרים) יש אינטרס ברור כי לתפקיד המנכ״ל ייבחר המועמד המתאים ביותר לתפקיד. לוועדת האיתור נתונה הסמכות לצרף מועמדים מטעמה בנוסף לאלה שהגישו את מועמדותם בעצמם. ועדת האיתור, לכשתסיים את עבודתה תחליט על מועמדים שיובאו לדיון בפני מועצת המנהלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker