בנק ישראל: סכום המשכנתאות החדשות ב-2014 הגיע ל-52 מיליארד שקל - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנק ישראל: סכום המשכנתאות החדשות ב-2014 הגיע ל-52 מיליארד שקל

לפי בנק ישראל, ב-2014 נעצר הגידול בנטילת המשכנתאות שחל בשנים 2013-2011 ■ שווי תיק הנכסים של הציבור עלה בכ-200 מיליארד שקל ל-3.17 טריליון שקל

2תגובות

סכום המשכנתאות החדשות שנלקחו ב-2014 ממערכת הבנקאות הגיע לכ-52 מיליארד שקל, בדומה להיקף המשכנתאות שנלקחו ב-2013, כך קובע פרסום שנתי חדש, "מבט סטטיסטי", של בנק ישראל, שפורסם היום.

לפי הפרסום החדש, ב-2014 נעצרה מגמת הגידול בנטילת משכנתאות חדשות, לאחר גידול מתמשך בשנים 2013-2011. חלקן של המשכנתאות החדשות באפיק הריבית הקבועה עלה ב-2014, במקביל לירידה באפיק הריבית המשתנה, על רקע המגבלות שהטיל המפקח על הבנקים בבנק ישראל על תמהיל ההלוואות.

זוגות צעירים ביריד משכנתאות
דניאל בר און

"מבט סטטיסטי" קובע כי ב-2014 נמשכה העלייה ביתרת הנכסים של הציבור, אך קצב העלייה התמתן בהשוואה לשנתיים הקודמות. ב-2014 עלה שווי תיק הנכסים בכ-200 מיליארד שקל, 6.7%, ל-3.17 טריליון שקל. ב-2014 נמשכה מגמת הירידה בחלקו של תיק הנכסים המנוהל ע"י הציבור במישרין לטובת גידול בחלק המנוהל ע"י המשקיעים המוסדיים. הציבור מחזיק במישרין בעיקר פיקדונות ומניות בארץ. המשקיעים המוסדיים מחזיקים עבורו בעיקר אג"ח ממשלתיות ונכסים זרים.

הפרסום החדש של בנק ישראל מציין כי פרופיל הסיכון בתיק המנוהל ע"י המשקיעים המוסדיים המשיך להיות גבוה בהשוואה לירידה בפרופיל הסיכון בתיק המנוהל במישרין ע"י הציבור.

ב-2014, על רקע הריבית הנמוכה, הציבור האיץ את קצב הגידול של רכיב המזומן והעו"ש בתיק הנכסים ומנגד פדה נטו פיקדונות לטווח בינוני וארוך מהקרנות הכספיות. המשקיעים המוסדיים המשיכו להגדיל את היקף הנכסים בחו"ל במקביל לירידה בהשקעות במניות בארץ ובאג"ח קונצרניות.

מ-2007 נרשם גידול של כ-12% במשקל אחזקות המוסדיים בחו"ל במקביל לירידה של כ-14% באחזקות באג"ח חברות. משקל האחזקות באג"ח ממשלתיות ובמק"מ נותר יציב יחסית מ-2010 ועומד על כ-40% מסך הנכסים.

בנק ישראל מציין כי חברות הביטוח מחזיקת בשיעור הנכסים הזרים הגבוה ביותר מבין המשקיעים המוסדיים, 36%, בעוד שקרנות הפנסיה הוותיקות מחזיקות בשיעור הנמוך ביותר, 13%.

הגידול בשנים 2014-2007 בהשקעות המוסדיים בנכסים זרים התרכז במניות, עלייה משמעותית בשיעור האחזקות במניות זרות בחו"ל, במקביל לירידה באחזקות באג"ח זרות ובקרנות השקעה. תחלופה זו משמעותית במיוחד בקרנות הפנסיה הוותיקות.

שיעור ההשקעה במניות זרות מכלל ההשקעה במניות של הגופים הפנסיונים בישראל עדין נמוך בהשוואה בינ"ל. הגופים הפנסיונים בישראל השקיעו בממוצע ב-2013 כ-20% מכלל השקעתם במניות זרות, בדומה למדינות כמו שבדיה ושוויץ. הגופים הפנסיונים באנגליה השקיעו מעל 50% במניות זרות. נורבגיה וקנדה השקיעו בממוצע 45% במניות זרות מסך השקעתן במניות.

ב-2014 נמשכה מגמת הגידול בזרם ההשקעות של תושבי ישראל בחו"ל שאיפינה את 6 השנים האחרונות. בהשקעות של תושבי חו"ל בארץ בלט ב-2014 גידול משמעותי בהשקעות בניירות ערך בכל האפיקים ובמיוחד השקעות באג"ח ממשלתיות ובמק"מ. זאת לעומת מימושים גדולים בהם ב-3 השנים הקודמות. ב-2014 נרשם גידול משמעותי בשווי המניות הישראליות שמחזיקים תושבי חוץ.

השינוי בתמהיל הנכסים של הציבור בחו"ל השתקף גם במגמת הגידול במשקל הנכסים המסוכנים ב-2014. מאז 2007 עלה שיעור הנכסים המסוכנים ב-19% לרמה של 64%. תרמה לכך גם עליית מחירי המניות בשנים 2014-2012.

"מבט סטטיסטי", הפרסום השנתי החדש של בנק ישראל, שהוכן בחטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק, מחקה פרסומים דומים בבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות.

בנק ישראל מנהל לצורך מילוי תפקידו מערכות ענפות של מידע וסטטיסטיקה על הפעילות הכלכלית במשק, תוך התמקדות בתחומים הפיננסיים. הבנק מספק נתונים על הפעילות הכלכלית במשק לציבור הרחב, לארגונים בינלאומיים, לחוקרים, לאנליסטים ולגורמים אחרים בארץ ובחו”ל.

"מבט סטטיסטי" נועד לשרת שתי מטרות מרכזיות: להנגיש לציבור המתעניין את הנתונים והמצרפים שבנק ישראל אוסף ומנהל, תוך הפניית זרקור להתפתחויות המרכזיות שחלו בנתונים אלו. המטרה השנייה הינה לשתף את הציבור ביוזמות, מחקרים, פיתוח וסוגיות מתודולוגיות מתוך כוונה להרחיב את הידע הסטטיסטי בציבור המתעניין. הפרסום החדש נחלק לשניים: החלק הראשון מציג את ההתפתחויות העיקריות ב-2014 בעזרת גרפים ותיאור מילולי. החלק השני מציג עבודות בתחום המתודולוגיה הסטטיסטית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#