הארכת כביש בגין בירושלים זכתה בתואר פרויקט השנה של PMI

פרויקט הארכת כביש בגין דרום (כביש 50) הינו הפרויקט התחבורה הגדול ביותר המבוצע בירושלים בשנים האחרונות ■ הפרויקט התחבורתי של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה מאפשר לחצות את ירושלים מצפון לדרום ומדרום לצפון ללא רמזורים

מוטי בסוק
מוטי בסוק

פרויקט התחבורה הגדול ביותר בירושלים בשנים האחרונות, פרויקט בגין דרום (כביש 50) נבחר ביום רביעי האחרון כ"פרויקט של השנה" על ידי העמותה לניהול פרויקטים PMI, בתחרות ניהולי פרויקטים בישראל, בכנס השנתי של העמותה שנערך באמצע השבוע שעבר במלון דויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. פרויקט בגין דרום הקדים את פרויקט עיר הבהדי"ם.

זו השנה השישית שבה מתקיימת תחרות ניהול הפרויקט (POY) של השנה ע"י הסניף הישראלי של PMI - Project Management Institute. העמותה מהווה ארגון מוביל ובר סמכא בניהול פרויקטים בישראל ומקדמת את המקצוע בקשת כולל של פרקטיקות מקצועיות, מחקר וחינוך בקרב בעלי עניין בכלל מגזרי המשק הישראלי. ב-PMI חברים כ-440 אלף מנהלי פרויקטים מרחבי העולם, ולמעלה מ-628 אלף מנהלים מחזיקים באחת מהסמכות הארגון.

מטרת התחרות בישראל היא עידוד המצוינות בניהול פרויקטים ומתכונת התחרות הועתקה מהארגון העולמי שמרכזו בארה"ב והותאמה לאופי הפעילות המקומי. עיקרי הנושאים המשוקללים בתחרות היו: עמידה בלו"ז מתוכנן, עמידה בתקציב מתוכנן, עמידה במעטפת ביצועים שנקבעה, מידת שביעות רצון הלקוח מתוצאות הפרויקט, הערכת הועדה להפעלת כלים שיטות ואופן ניהול הפרויקט, מידת מורכבות הפרויקט והתרשמות הועדה מהצגת הפרויקט.

בתחרות השנתית שנערכה היום, זכה פרויקט כביש בגין דרום במקום הראשון בתחרות והקדים את פרויקט עיר הבה"דים במקום השני ואת פרויקט שעון חול בגבול ישראל מצרים שבמקום השלישי.

בניה בכביש בגין
כביש בגיןצילום: מיכל פתאל

חברת מוריה, החברה לפיתוח ירושלים, המנהלת את פרויקט כביש בגין, זכתה במקום הראשון בתחרות ניהול הפרויקט בקטגוריית "פרויקטי העל" בישראל.

פרויקט הארכת כביש בגין דרום (כביש 50) הינו הפרויקט התחבורה הגדול ביותר המבוצע בירושלים בשנים האחרונות. הפרויקט התחבורתי של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה מאפשר לחצות את ירושלים מצפון לדרום ומדרום לצפון ללא רמזורים. כביש בגין מהווה ציר מרכזי בירושלים, המחבר את השכונות השונות של העיר. כיום הציר פתוח לתנועה בקטע שבין כביש 443 לקטע הדרומי בשכונת מלחה ועם סיומו של הפרויקט יתחבר כביש בגין אל כביש המנהרות ( כביש 60).

פרויקט הארכת כביש בגין דרום כולל כביש בעל 6 נתיבים, 4 מחלפים, 10 גשרים, 2 מנהרות (גולומב, בית צפאפה) ועלותו הכוללת הינה כ-1.25 מיליארד שקל. עד כה נפתחו בפרויקט הארכת כביש בגין לתנועה שני מקטעים וכרגע מתבצעות העבודות במקטע השלישי והאחרון. הצפי לסיום הכולל של הפרויקט הוא אפריל 2017.

מוריה – חברה לפיתוח ירושלים, המשמשת כזרוע הביצוע של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה נמנית כיום על החברות העירוניות המובילות במשק הישראלי. מוריה, שהינה חברת בת עירונית, מופקדת על ניהול וביצוע של מיזמי פיתוח תשתיות גדולים בעיקר בתחום התחבורה וכן מקדמת את הקמתם של מבני ציבור מרכזיים בעיר. החברה, בראשותה עומד המנכ"ל דורון נויוירט, התברגה לצמרת חברות התשתית הגדולות בישראל, על פי דירוג D&B.

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים ציין, "כביש בגין הוא אחד הפרויקטים הגדולים בתחום התחבורה המתבצע כיום בעיר. הכביש מביא להקלה משמעותית בתנועה בדרום העיר ומחבר אותו למרכז וצפון העיר, לרווחת התושבים. הכביש מקצר משמעותית את זמן ההגעה לבית ולעבודה. העירייה בשיתוף משרד התחבורה משפרת את מערך התחבורה בירושלים בהשקעה של מיליארדי שקלים והכוונה היא להמשיך ולפתח את תשתיות התחבורה בעיר באמצעות הארכת קו הרכבת הקיים, הקמת קווי רכבת קלה חדשים, שדרוג הכניסה לעיר ועוד".

דורון נויוירט, מנכ"ל מוריה ציין כי "הארכת כביש בגין היא נדבך מרכזי נוסף במהפכת פיתוח התשתיות, הכבישים והתעבורה שעוברת ירושלים בשנים האחרונות. כביש בגין דרום משדרג באופן משמעותי  את זרימת התנועה מצפון העיר לדרומה, בשני הכיוונים ומגדיל את הנגישות לשכונות הדרומיות בעיר ולקריית הספורט הבינלאומית של ירושלים. למרות מורכבותו של הכביש הצליחה מוריה לסיים את שני המקטעים הראשונים, תוך עמידה בלוחות הזמנים, בתקציב ובאיכות הביצוע שנקבעו מראש".  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ