משרד הביטחון בדק 166 חשדות להפרת חוק היצוא הביטחוני ב-2014

מנתוני אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון עולה כי מספר החשדות ירד לעומת 2013, שבה נבדקו 216 מקרים ■ הקנסות שהוטלו על יצואנים מפרי־חוק ב-2014 הסתכמו ב-2 מיליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון (אפ"י) בדק ב–2014 166 אירועים של חשד להפרת חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני, לעומת 216 חשדות שנבדקו ב-2013. היקף הקנסות על יצואנים שהפרו את החוק ב-2014 הסתכם בכ-2 מיליון שקל, לעומת כ-3 מיליון שקל שהוטלו על שתי חברות גדולות ב-2013. היקף הקנסות מאז שחוקק חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני ב-2007 ועד היום הוא כ-11 מיליון שקל.

חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני מחייב חברות ויצואנים פרטיים לקבל אישור ממשרד הביטחון לכל מהלך שיווקי, זכייה במכרז, או עסקה חתומה של יצוא ביטחוני לכל מדינה. החוק חל גם על מוצרים דואליים, שהשימוש בהם יכול להיות אזרחי וצבאי. החוק נועד למנוע זליגת טכנולוגיות רגישות וזליגת אמצעי לחימה למדינות אויב, או למדינות כדוגמת סין, שההבנות עם ארה"ב לגביה מגבילות את היצוא הביטחוני הישראלי אליה. האישורים משמשים גם אמצעי בידי משרד הביטחון למנוע תחרות פרועה בין חברות ישראליות המתחרות על אותו מכרז בחו"ל. בדרך כלל מדובר בתעשייה האווירית ואלביט, אולם באחרונה ננזפה גם רפאל על פעילות שיווק במדינה באסיה בלי שקיבלה היתר מאפ"י. מכירה של ציוד ביטחוני מחייבת שני שלבי אישורים מאפ"י. הראשון הוא להציג את המוצר ללקוח בשלב השיווק. אם המגעים מבשילים לעסקה, מגיע השלב השני מול אפ"י, של קבלת רישיון יצוא למוצר.

ב–2014 נרשם גידול ניכר במאמצי חברות להשיג עסקות ולזכות במכרזים, על רקע התכווצות שוק הביטחון העולמי. הנתון בא לידי ביטוי במספר הפניות לקבל אישור ראשוני לשיווק המוצרים, שהיה גבוה בשיעור ניכר מהבקשות ב–2013. עם זאת, בפועל בוצעו פחות עסקות, והיקף החוזים שנחתמו ירד. במהלך 2014 הגישו חברות ביטחוניות כ–48 אלף בקשות חדשות לרישיונות שיווק לכ–190 מדינות, לעומת כ–27 אלף ב–2013, גידול של כ–70%. מתוך הבקשות ניתנו בפועל כ–7,600 רישיונות יצוא לכ–130 מדינות וגופים, לעומת כ–8,500 ב–2013.

בהמשך לירידה במספר הרישיונות, צבר ההזמנות של החברות הביטחוניות ב–2014 היה 5.66 מיליארד דולר, לעומת 6.5 מיליארד דולר ב–2013. עוד נמסר מאפ"י, כי בישראל היו רשומים ב–2014 1,303 יצואנים, לעומת 1,414 יצואנים ב–2013, והם מחזיקים ביותר מ–184 אלף רישיונות שיווק פעילים.

תערוכת נשק בבית התותחןצילום: רמי שלוש

ראש אגף הפיקוח על היצוא במשרד הביטחון, דובי לביא, אמר כי "צמצום תקציבי הביטחון בעולם, לצד תחרות הולכת וגוברת על כל חוזה בשווקים הקיימים, מביאים את התעשיות הביטחוניות לחפש שווקים חדשים. בשנה החולפת שיפרנו וייעלנו את תהליך הוצאת הרישיונות, במטרה לעודד את היצואנים להתחרות בעולם. אנו גאים בירידה במספר הניסיונות להפר את החוק, שמהווה אות כבוד והערכה לתעשייה הביטחונית הישראלית. הבגרות והחוסן שמפגינות התעשיות הישראליות, יחד עם פעילויות האכיפה וההסברה שאפ"י מבצעת, מציבים את ישראל בשורה אחת עם המדינות המובילות בעולם". בנוסף, ציין ראש אפ"י כי האגף ירחיב את מהלכיו לשיפור השירות ליצואנים הביטחוניים, ובהם הרחבת הפעילות המקוונת בין אפ"י ליצואנים.

היום ייערך הכנס השנתי של אפ"י, בהשתתפות מאות יצואנים ביטחוניים ונציגים בכירים של מערכת הביטחון. הכנס יתקיים במעמד מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') דן הראל, ובת' מקורמיק, ראש ארגון ה–DTSA (הגוף הטכנולוגי־ביטחוני) במשרד ההגנה האמריקני.

צבר הזמנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker