פלוג: "בעשירון התחתון עובדים 12 שנים כדי לרכוש דירה" - וכמה בעשירון העליון?

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל: "מחירי הדירות בישראל גבוהים ב-30% ממה שהם צריכים להיות. אנשים קונים דירות כי הם חושבים שהמחירים ימשיכו לעלות"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמה זמן צריך לעבוד כדי לקנות דירה? נגידת בנק ישראל קרנית פלוג סיפקה אתמול (ד') נתונים מעניינים, שממחישים שוב את הפערים בישראל.

"בעשירון התחתון", אמרה פלוג, "נדרשים 144 חודשי הכנסה של משק בית לרכישת דירה (12 שנה), אף שהם רוכשים דירות זולות יותר. בעשירון העליון דרושים 60 חודשי הכנסה (5 שנים), אף שהם קונים דירות יקרות בהרבה".

יוג'ין קנדל (מימין) וקרנית פלוגצילום: ניר קידר

פלוג, שדיברה בכנס לרגל חנוכת מכון אלרוב לחקר הנדל"ן בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, אמרה כי "בהשוואה בינלאומית שבודקת את הנתונים מאז 2007, עליית מחירי הנדל"ן בישראל חריגה. אבל אם בודקים מאז 2000, העלייה לא חריגה". הנגידה ציינה כי "היו ניסיונות להגדיל את היצע הדיור, אבל יש עוד הרבה מה לעשות. ברור שכדי לענות על הביקושים צריך להגדיל את היקף הקרקע הזמינה לבנייה גם באזורי הביקוש, ולא פחות חשוב, להגדיל את המלאי התכנוני, כדי שאפשר יהיה להמשיך לשווק קרקעות גם בעתיד.

"אם יהיה ברור שיש מלאי תכנוני זמין גדול, זה ישפיע על הציפיות. ברור שצריך לקצר את הזמן שחולף מהייזום עד לבנייה. אנחנו נמצאים במקום מאוד לא מחמיא בהשוואה בינלאומית. הממשלה מודעת לצורך לטפל בנושא כדי שאפשר יהיה להיענות לביקושים. מדיניות ברורה יכולה להשפיע באמצעות הציפיות. אני בטוחה שאם תינקט המדיניות הנכונה באופן נחוש ועקבי, נתחיל לראות את הפירות".

פלוג ציינה כי חרף העלייה במחירי הדיור, ההחזר החודשי של המשכנתא כשיעור מההכנסה ירד בשנים האחרונות אף שהמשכנתא גדלה. "הסיבות לכך הן שהריבית הרבה יותר נמוכה, וזה מקל על החזר המשכנתא. בנוסף, משך המשכנתא התארך מ–15 שנה ל–20 שנה בממוצע. שיעור נוטלי המשכנתאות בארבעת העשירונים התחתונים נמוך מאוד".

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, שדיבר גם הוא בכנס אמר: "בשנים האחרונות אנשים קונים דירות בישראל כי הם פוחדים שהמחירים ימשיכו לעלות. על פי חישובים שלנו ושל קרן המטבע הבינלאומית, מחירי הדירות בישראל גבוהים כיום בכ–30% ממה שהיו צריכים להיות, גם בהתחשב בריבית הנמוכה".

קנדל הוסיף כי "ממשלה כל יכולה, שרק צריכה לקבל החלטות ולבצע, היא מציאות שקיימת בסינגפור, אבל לא אצלנו. כדי לייצר עשר דירות בישראל צריך לתכנן 15 דירות; משלב הייזום ועד לגמר הבנייה חולפות 13 שנה. בארה"ב זה לוקח בשנתיים".

לדבריו,  "בשנת 2000 היה כאן עודף דירות מתוכננות, כי בעקבות גל העלייה הרוסית מערכות התכנון תוגברו ונוצרו עודפים, אבל לאחר שהביקוש ירד הפסיקו לבנות והפסיקו לתכנן. טעות נוספת היתה כשב–2008 הוחלט לפזר את האוכלוסייה, ולפיכך תכנון ושיווק של קרקעות באזורי הביקוש נעצר. אבל מה שקרה זה שהאוכלוסייה הצעירה דווקא הלכה לאזורי הביקוש. טעינו. יש תחומים שאפשר לתקן בהם במהירות. בנושא הזה התיקון התחיל, אבל הוא ייקח הרבה מאוד זמן".

עוד אמר קנדל כי "יש לקצר לוחות זמנים בשרשרת הייצור. מערכת התכנון בישראל מאוד לא יעילה. ייצרנו הרבה מאוד גופים שיש להם זכות וטו. אנחנו לא יכולים לחיות במצב שבו אין מלאי תכנוני. אנחנו חייבים שיהיה מלאי תכנוני של כ–60–70 אלף דירות לשיווק מיידי, למקרה שהמחירים יתחילו לצאת משיווי משקל. זה יסייע גם בניהול הציפיות, שהוא מרכיב מרכזי כיום בעליית מחירי הדיור. אנשים קונים דירות כי הם חושבים שהמחירים ימשיכו לעלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker