"גורמים בשוק המזון מנסים לטרפד את רפורמת הקורנפלקס"

כך אומרים מקורות ממשלתיים ■ נשיא איגוד לשכת המסחר ונשיא התאחדות התעשיינים פנו לראש הממשלה בבקשה לעכב את אישור החוק שנועד להגביר את הפיקוח על איכות המוצרים ולהקל על יבוא מוצרים יבשים כמו דגני בוקר

אורה קורן

"יצרני מזון ויבואנים בלעדיים מנסים לטרפד את רפורמת הקורנפלקס ואת חוק המזון, שיגבירו את האיכות של מזון טרי ואת הפיקוח עליו, אבל החקיקה תעלה לאישור הממשלה", כך אמרו היום מקורות ממשלתיים העוסקים בחוק המזון. טיוטת הצעת החוק אמורה היתה לעלות לאישור הממשלה ביום ראשון השבוע, אולם נדחתה בשבוע כדי להכניס תיקונים שיחריגו את עמותות החסד והחוק.

שרגא ברושצילום: עופר וקנין

החוק הופך את פקודת המזון המנדטורית לחוק מודרני כנהוג במדינות מפותחות ומגביר את הפיקוח והדרישות לשמירת טריות המזון, כולל בשלבי השינוע והאיחסון שלו במטרה לשפר את איכותו. בנוסף כולל החוק את רפורמת הקורנפלקס, שמקלה על יבוא מוצרים רגילים יבשים כדוגמת ביסקוויטים ודגני בוקר.

המקורות הממשלתיים התייחסו למכתב ששיגרו אתמול נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש לראש הממשלה, בנימין נתניהו. במכתב טענו לין וברוש, כי תזכיר חוק הרפורמה עומד בסתירה להבטחות נתניהו לצמצם את הרגולציה במשק וביקשו ארכה של חודש לפני הבאתו לאישור הממשלה, כדי שיוכלו להעיר הערותיהם לגביו.

לין מייצג את היבואנים ורשתות השיווק. החוק צפוי לפגוע ביבואנים בלעדיים, אולם להקל על שאר היבואנים. כמו כן החוק צפוי להגביר את הפיקוח של משרד הבריאות על רשתות המזון ושאר המשווקים של מזון טרי מן החי, כדוגמת עופות, בשר ודגים.

גורם נוסף שייפגע ממנו הם תעשייני מזון, שגם עליהם תוגבר האכיפה והם ייאלצו לעמוד בסטנדרטים חדשים, כמקובל במדינות מתקדמות. נראה כי נפגעת מרכזית ממנו היא תנובה, שעוסקת בבשר טרי. בנוסף הקלות היבוא יגבירו את התחרות ביצרנים מקומיים.

אוריאל ליןצילום: מיכל פתאל

לין וברוש כתבו כי "מדובר בדבר חקיקה מהותי אשר צפוי ללוות את ענף המזון במשך שנים רבות, ואנו חוששים כי הוא עלול לייצר עול רגולטורי ובירוקרטי נוסף שלא לצורך". עוד ציינו כי "הממשלה בראשותך מקדמת מזה תקופה מהלכים לטיוב הרגולציה ולהפחתת הנטל הרגולטורי על המגזר העסקי לקידום הצמיחה ולתועלת המשק, והרינו לברך אותך על כך. אולם במקביל לכך, ותוך התנהלות שאינה תואמת את עמדתך המוצהרת... ועדת שרים לחקיקה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב תיקון לפקודת בריאות הציבור מזון (רפורמת הקורנפלקס), מבלי שהנוסח שצפוי להיות מאושר הועבר בצורה מסודרת להיוועצות ציבורית",

מהתאחדות התעשיינים נמסר היום כי "תזכיר החוק הנוכחי עלול ליצור עול רגולטורי ובירוקראטי ולפגוע בצרכנים. מדובר בקונצנזוס של שני הגופים המרכזיים במשק, שלא לקדם את התיקון לחוק בגרסתו הנוכחית, שכן הוא כולל לצד הקלות בפיקוח על יבוא מזון רגיל גם הסדרה רחבה ומורכבת של ענף המזון ובכלל זה סמכויות אכיפה וענישה רבות. בשני הגופים מסבירים כי בהיעדר שיתוף ראוי של כלל המגזר העסקי לא ברור כי נעשו האיזונים הנדרשים באישור חקיקה כה מורכבת באופן שאכן יביא תועלת אמיתית לציבור מחד, וימנע פגיעה מיותרת הן בתעשיית המזון המקומית והן ביבואני מזון מאידך". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker