גפני: "צריך לפרק את מונופול הגז, ואם לא - אז לפקח על המחיר" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
ראיון

גפני: "צריך לפרק את מונופול הגז, ואם לא - אז לפקח על המחיר"

ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, תקיים היום את הדיון הראשון, שיעסוק במונופול הגז ■ גפני תומך בהעברת תקציב לביטחון, מתנגד לתקציב דו-שנתי ומאמין שנתניהו וכחלון ישתפו פעולה באופן מלא

2תגובות

"אני בעד פירוק מונופול הגז. אם לא מפרקים את המונופול, אז לפחות לפקח על המחירים. יש לפתוח את השוק כדי שבסופו של דבר הגז הטבעי יגיע לאזרחי ישראל" - כך אמר אתמול יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ל-TheMarker. גפני נבחר שלשום פה אחד לשמש יו"ר הוועדה, לאחר שכבר כיהן בתפקיד ב–2009–2013.

בקדנציה הקודמת בכנסת עמד גפני בראש ועדת המדע, שחוקקה את החוק לייעוד קרן הגז, וכן עתר לבג"ץ עם ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) בעניין הגבלת יצוא הגז. היום הוא יקיים את ישיבתה הראשונה של הוועדה הקבועה בקדנציה הנוכחית, בעניין מונופול הגז. לישיבה הוזמנו הממונה על ההגבלים הפורש, פרופ' דיוויד גילה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, וכן נציגיהן של חברות הגז. "אלה שמחפשים את הגז צריכים להרוויח", אומר גפני, "אבל בנושא קריטי שסביבו הרבה מאוד כסף יש לקיים דיון ציבורי, ולא דיון חשאי בחדרי חדרים".

כשגפני נשאל לגבי הדגשים שיציב על סדר יומה של הוועדה בקדנציה הקרובה, הוא אומר: "הוזלת הדיור והורדת יוקר המחיה והמיסוי הן נושאים שטיפול בהם יגרום לכך שיהיה טוב לחיות בארץ, ולא יהיה מצב שבו אדם לא יכול להגיע לדירה משלו. יהיה לי סיפוק אם נוכל להוביל לשינוי דרמטי בעניין בקדנציה הנוכחית".

ועדת הכספים מאשרת מדי שנה תוספות של מיליארדי שקלים לביטחון במשך שנת התקציב. כחבר בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, תתנגד להגדלת תקציב הביטחון?

"אני בעד לתת תקציב שבאמת הולך לביטחון, ולא ליעדים אחרים. הבעיה היא שלא בטוח שכל התקציב מגיע לביטחון, אלא לדברים אחרים כמו משכורות למי שלא עוסקים בביטחון, או לשירותים שאינם חיוניים. הדיונים על תקציב הביטחון לא יהיו פשוטים. לקראת הדיונים אדבר על כך עם משרד הביטחון".

תומר אפלבאום

יש ויכוח בין הכנסת לממשלה על לוח הזמנים לאישור תקציב 2015–2016.

"אכן, יש ויכוח בשאלה כמה זמן ראוי לתת לכנסת לדון ולאשר את התקציב ואת חוק ההסדרים. המצב שנוצר, שבו התקציב יאושר רק בסוף השנה והכנסת תידרש לאשרו במהירות, הוא לא בריא ולא תקין. זה נכפה עלינו בגלל הבחירות ומה שבא בעקבותיהן. אני עומד על כך שיהיה מספיק זמן לכנסת לקיים דיון ארוך ולאשר את התקציב, בניגוד לאוצר, שחושב שהכנסת לא צריכה כל כך הרבה זמן.

"יש הסכמה ביני לבין שר האוצר, משה כחלון (כולנו), ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד), שנשנה את החלטת הממשלה, שלפיה התקציב יוגש לכנסת עד 23 באוגוסט, ויאושר בקריאה השנייה והשלישית עד 6 בנובמבר. ישבתי גם עם החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שמנהלת את המדינה לפי תקציב חודשי, ואני משבח את עבודתה.

"אני מקווה שבסופו של דבר נגיע להסכמה שהממשלה תגיש את התקציב לכנסת ב-29 באוגוסט, ואנו נאשר בקריאה שנייה ושלישית עד 20 בנובמבר. נשתדל לסיים קודם לכן. הסכמתי לכך שהתקציב יאושר קודם לכן על ידי הכנסת, בתנאי שלא יתלווה אליו חוק הסדרים - אבל שר האוצר אמר שהוא רוצה להגיש רפורמות עם חוק התקציב, ולכן נדרש לנו זמן".

מהי עמדתך בנוגע להנהגת תקציב הדו-שנתי?

"אני נגד תקציב דו-שנתי, אבל השנה זה לא רלוונטי. השנה גם כך עומדת להסתיים, ולא תהיה ברירה אלא לאשר תקציב דו־שנתי שכולל גם את 2016. גם בפעם הקודמת הייתי נגד תקציב דו־שנתי. לאלה שאומרים שיש להנהיג תקציב דו־שנתי יש טיעונים מוצדקים מבחינה פוליטית, אבל לא מבחינה כלכלית ומקצועית.

"היתרון של תקציב דו-שנתי הוא בהשגת יציבות שלטונית והימנעות מהליכה מוקדמת לבחירות. אלא שמבחינה מקצועית הייתי עושה אפילו תקציב חצי־שנתי, כדי שיהיה מעודכן. ראינו מה קרה עם כל הערכות הסרק של האוצר לגבי תקציב דו־שנתי. אנשי האוצר הם לא מלאכים ולא נביאים. הם בשר ודם, הם לא יכולים לתת הערכות לשנתיים קדימה. ההערכות הללו הן סתם שטויות".

אבל בהסכם הקואליציוני חתמתם על הסכמתכם לתקציב דו־שנתי גם ב–2017–2018. מה תעשה?

"אני מחויב לאחריות הקואליציוניות. עם זאת, אני מקווה שאצליח לשכנע את חברי לחזור לתקציב חד-שנתי".

"צריך רגולטור-על"

ראש הממשלה התריע השבוע מפני עודף רגולציה. אתה מסכים?

"עודף רגולציה גורם נזק, ואני הולך לקיים על כך דיון בוועדה. יש כיום כמה רגולטורים, שכל אחד מהם מסתכל רק על הצד שלו: המפקח על הבנקים, הממונה על שוק ההון והביטוח והממונה על ההגבלים העסקיים. המפקח על הבנקים דואג ליציבות הבנקים, בעוד שהגנה על הלקוח והקלה על עסקים וחברות הן לא המנדט שלו. אני לא מעביר עליו ביקורת, אבל זה המצב.

"הממונה על ההגבלים דואג שלא יהיו מונופולים, אבל אין לו סמכות לבדוק אם יש צמיחה במשק או אם צריך לספק שירותים. הממונה על שוק ההון צריכה לדאוג לחברות הביטוח, ופחות על מה שהן צריכות לשלם למבוטחים.

אם היו מאחדים את כל הרגולטורים האלה לרגולטור-על יחיד - הוא היה רואה תמונת מצב רחבה ושונה מאשר דרך המשקפיים הצרים של כל אחד מהם בנפרד, וגם לא היה צריך לדבר עם כל כך הרבה פקידים".

נראה לך סביר שלפי ההסכם הקואליציוני כל ח"כ מהמפלגות יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי יוכל לחלק 20 מיליון שקל למוסדות ויעדים?

"שום חבר כנסת לא מקבל כסף לחלוקה. צוות המשא ומתן הקואליציוני עשה לנו עוול כשאמר שהכסף מיועד לחלוקה לכל חבר כנסת. אנחנו לא הולכים לגעת ב-120 מיליון שקל שהובטחו ליהדות התורה. ביקשנו ממשרד האוצר להכניס את הכסף הזה לבסיס סעיפים בתוך התקציב.

"הכסף יחולק למוסדות שתקציבם קוצץ. בכל שנה האוצר מקצץ בסעיפים למוסדות הדת והחינוך החרדיים, ואנו מבקשים שהוא יחזיר את הכסף. התוספת לישיבות ולמוסדות היא בעצם ביטול קיצוץ שבוצע בממשלה הקודמת - וחזרה למצב ב-2012".

כיצד הוועדה תוכל לפעול ברוב דחוק כל כך של תשעה ח"כים לקואליציה מול שמונה לאופוזיציה?

"הרוב אינו רלוונטי. אני לא חושב שהבעיה היא של הרוב הדחוק, כי בכל פעם שאקיים הצבעה אבקש שידאגו שיהיו תשעה ח"כים מהקואליציה באולם הישיבות. כשיש הצבעות, טבעי שהחלוקה תהיה בין קואליציה לאופוזיציה, אבל אני מתפלל לקב"ה שאנהל את הישיבות כמו בפעם הקודמת, שבה ניסיתי ליצור הסכמה מקיר לקיר, שכוללת הן את הקואליציה והן את האופוזיציה. אני מקווה שרוב חברי הוועדה יהיו שותפים למטרה שלי לקדם החלטות ולשים בצד את הוויכוחים הפוליטיים, כי צריך לדאוג למדינה ולאזרחים".

בכל זאת, הפעם כל חברי הכנסת של הליכוד בוועדה הם חדשים, וגם ממפלגות אחרות יש ח"כים חדשים.

"נכון שלוועדת הכספים הגיעו בעבר ח"כים מנוסים וותיקים ואילו הפעם מגיעים הרבה ח"כים חדשים מהקואליציה. אני מקווה שהם ילמדו מהר. אשתדל לעזור להם".

נראה לך שראש הממשלה ייתן גיבוי לכחלון?

"לפי הרושם שנוצר אצלי, גם משיחות עם נתניהו וכחלון, נראה לי שזה הולך לשיתוף פעולה מלא. אנו נמצאים במערכת שיש בה הפתעות, ומקווה שההפתעות יהיו לטובה. אני לא רוצה שהכנסת לא תמלא את ימיה, ושוב נהיה במצב של 'שלטון הפקידים'. מאחר שהממשלה מתכננת רפורמות ותוכניות ארוכות טווח, אשמח ששיתוף הפעולה יהיה יציב".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#