שמולי: להטיל מס גם על מתנות גדולות

לפי הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי למס עיזבון, יוטל מס שולי של 25% על עיזבונות גדולים, ששוויים מ–10 מיליון שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפי הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי למס עיזבון, יוטל מס שולי של 25% על עיזבונות גדולים, ששוויים מ–10 מיליון שקל.

פטור ממס יינתן לנכסים שהוקנו למדינה, לרשות מקומית, לסוכנות היהודית, לקק"ל או לקרן היסוד; לנכסים ותרומות לעמותות שיש להן אישור מינהל תקין, ובלבד ששיעורם לא יעלה על 25% משווי העיזבון; ולנכסי מקרקעין שהוקנו לנפטר בדרך הורשה לימי חייו בלבד, ששולם עליהם מס עיזבון בשעת פטירתו של המוריש.

לפי הצעתו, מתנות ששוויין גבוה מ–100 אלף שקל יהיו חייבות בדיווח לרשויות המס, והשווי המצטבר שלהן יצורף לבסיס העיזבון. עם זאת, המס על המתנות לא יחול על סיוע ברכישת דירה ראשונה או הוצאות טיפול רפואי לקרובי משפחה מדרגה ראשונה. המס על המתנות יוטל למניעת חלוקה של עיזבונות לפני פטירת הנפטר. מתנות יהיו חייבות בדיווח רק בתנאי שהסכום המצטבר שלהן בצירוף יתר נכסי העיזבון יעלה על 10 מיליון שקל.

ח"כ איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

שווי העיזבון, לפי ההצעה, ייקבע לפי מחיר שהיה מתקבל בעד כל אחד מנכסי העיזבון אילו היה נמכר עם פטירת הנפטר על יד מוכר מרצון וקונה מרצון. שומת העיזבון תקבע על ידי שמאי שנכלל ברשימה שיפרסם השמאי הממשלתי. כמו כן, יתאפשר לחייב במס להגיש הצעה לשומה עצמית.

לפי ההצעה, תקבולי המס ישמשו ליישום תוכנית לעידוד הורים ליצירת חיסכון עבור ילדיהם שיתבססו על הפקדה שווה של ההורים ושל המדינה. התוכנית תהיה אוניברסלית, וכל הורה יוכל לבחור כמה להפקיד, בהתאם למגבלות שתקבע הממשלה. הממשלה גם תקבע אם ההפקדות הממשלתיות יהיו בצורה דיפרנציאלית, כך שבעלי הכנסות נמוכות יקבלו תוספת גדולה יותר. הכספים ישמשו להשכלה גבוהה או הכשרה מקצועית, הקמת עסק או רכישת דירת מגורים.

שמולי אמר כי "על פי המלצות הוועדה הציבורית לרפורמה במס בראשות פרופ' אבי בן בסט משנת 2000, הטלת מס עיזבון היא אחד מכלי המדיניות האפקטיביים ביותר לצמצום האי־שוויון בחלוקת ההכנסות באמצעות מיסוי מעבר ההון הבין־דורי. לאור העובדה שישראל עומדת בצמרת שיעור האי־שוויון במדינות המפותחות, ראוי כי ייעשה שימוש בכלי זה כדי לצמצמו".

לדבריו, "יש כל מיני טענות ריקות נגד המס, שכל מטרתן היא לשמור על קומץ של מיוחסים. מקשקשים על מנגנון מסורבל ולא כדאי ומפחידים את מעמד הביניים שהמס כביכול יפגע בו. כשחצי מהשכירים במשק לא מגיעים בכלל לסף המס, להגיד שמס ירושה מעל ל–10 מיליון שקל יפגע במעמד הביניים זו פשוט רמאות וצביעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker