המועצה הלאומית לכלכלה לא הוזמנה להשתתף בצוות התחרות בענף הבנקאות

בראש הצוות יעמוד דרור שטרום וישתתפו בו נציגי בנק ישראל, רשות ההגבלים העסקיים ואגף התקציבים ■ מקורבים לשר האוצר: רק מי שהכרחי הוזמן להשתתף

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם שר האוצר, משה כחלון, ממדר את ראש הממשלה? הערכות כאלה נשמעו ביממות האחרונות במשרדי הממשלה לאחר שהתברר כי נציגי המועצה הלאומית לכלכלה לא הוזמנו להשתתף בצוות הבין-משרדי לבחינת התחרות בענף הבנקאות.

הצוות אמור לקום בימים הקרובים בעקבות סיכום בין שר האוצר לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג. ככל הידוע, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נתן את הסכמתו להקמת הצוות במסגרת המגעים לצירופה של מפלגת כולנו לקואליציה.

הרכבו של הצוות עדיין לא פורסם, אך ידוע כי דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, יעמוד בראשו, ולפי ההערכות גם אבי בן בסט יהיה חבר בו. לצד שני המומחים החיצוניים יכלול הצוות בעיקר נציגים של גופי הממשלה הרלוונטיים - בנק ישראל, רשות ההגבלים העסקיים ואגף התקציבים. ב-2001 ניסה שטרום לקדם חוק נתוני אשראי, הנחשב תנאי בסיסי לקיומה של תחרות בענף הבנקאות, אך נכשל בשל לובי חוסם של הבנקים ושל בנק ישראל.

דרור שטרום. הצוות יתייעץ במידת הצורךצילום: חגי פריד

הרכב הצוות אינו כולל נציגים של המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, שבראשה עומד יוג'ין קנדל, אף כי המועצה משתתפת בשנים האחרונות בכל הצוותים הממשלתיים הכלכליים, ודווקא בסוגיית התחרות בבנקאות יש לה כיום משקל רב. כך למשל, סגן יו"ר המועצה, מוריס דורפמן, היה חבר בצוות בין־משרדי שעסק בקידומו של חוק נתוני אשראי והגיש לפני כשבועיים דו"ח ביניים.

מאחר שהמועצה כבר עוסקת בקידום הצעד החשוב ביותר לפתיחת תחרות בבנקאות, אי-שילובה בצוות הבין-משרדי מעורר תמיהה. לא ברור מדוע התקבלה ההחלטה לא להזמין את נציגי המועצה לצוות, ואם מדובר בהחלטה של שטרום או בהוראה שיצאה מלשכת השר כחלון מתוך כוונה למדר את אנשי ראש הממשלה מהרפורמות המבניות שהוא מוביל.

גורמים המקורבים לשר האוצר הכחישו את הדברים, ומסרו כי לצוות נקבע הרכב מצומצם כדי לייעל במידת האפשר את עבודתו, ולכן רק מי שהכרחי לעבודתו הוזמן להשתתף בו. עם זאת, המקורות הבהירו כי הצוות יתייעץ במידת הצורך עם אנשי המועצה וישמע את דעתם.

גם מעמדו של הצוות מעורר שאלות. מדובר בצוות ציבורי, ולא בצוות פנים־ממשלתי בדומה למרבית צוותי העבודה הפיננסיים המובילים בשנים האחרונות (ועדת הריכוזיות, הוועדה לבחינת חוק נתוני האשראי, הוועדה לפיקוח על נותני שירותי מטבע ועוד). עם זאת, הצוות אמור להיות מורכב ברובו מפקידים ממשלתיים, ולכלול ככל הנראה רק שני נציגים חיצוניים - שטרום ובן בסט.

יוג'ין קנדל. החלטה מעוררת תמיההצילום: עופר וקנין

כחלון הקים את הצוות מתוך כוונה שזה יעסוק בקידום התחרות בבנקים, ולפיכך יתמקד הצוות בהכנסת בנקים חדשים לתחרות. מאחר שחוק נתוני האשראי כבר טופל בידי צוות בין־משרדי קודם, ההערכה היא שהצוות החדש יתמקד בעיקר בשאלות של הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, הגנות ינוקא לבנקים חדשים והסרת חסמים המונעים מבנקים קטנים להיכנס לתחרות.

לא ידוע אם הצוות מתכוון לעסוק גם בשאלות הנוגעות לפיקוח על אשראי חוץ־בנקאי ולתחרות בשוק ההון ובחברות הביטוח. ההערכה היא שהצוות ינסה להימנע מכך, כדי לא למתוח את דיוניה על פני שנים. ככל הנראה, כחלון מעוניין שהצוות יגיש את המלצותיו מוקדם ככל האפשר - ולכן הנושאים הנתונים לטיפולו מצומצמים והוא יעסוק רק בהכנסת מתחרים חדשים למערכת הבנקאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker