חוזרים ל-4 ב-100? הצעת חוק: לבטל את חוק הספרים

יוזם הצעת החוק, ח"כ יואב קיש: "המחוקק בא לתקן ויצא מקלקל, חשבנו להגן על סופרים חדשים אך בדיעבד פגענו בהם"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ח"כ יואב קיש (ליכוד) יניח היום על שולחן הכנסת הצעת חוק המאפשרת לחנויות הספרים למכור 4 ספרים ב-100 שקלים - ובכך לבטל את "חוק הספרים".

לדברי קיש, כשנה וחצי לאחר כניסתו של חוק הספרים לתוקפו, מחירי הספרים החדשים עלו משמעותית ועקב כך נוצרה ירידה דרמטית בכמות מכירות הספרים החדשים."החוק פגע קשות בשוק הספרים ויצר מצב אבסורדי בו התערבות המחוקק הובילה לפגיעה בשוק תחרותי ומשגשג.הנפגעים העיקרים הינם הסופרים שהכנסותיהם נפגעו בצורה ישירה עקב ירידה דרמטית בכמויות הספרים שנמכרו וזאת למרות עליית המחירים", הסביר קיש.

חנות ספרים בת"אצילום: תומר אפלבאום

עוד קבע קיש כי "החוק יצר מצב בו סופרים המוציאים את ספרם הראשון נאלצים במקרים רבים כיום, בניגוד לעבר, לשלם להוצאות הספרים על מנת שיפרסמו את ספרם".

הצעת החוק החדשה מבקשת להחזיר את המצב לקדמותו, כך שספרים יוכלו להימכר במחיר מוזל מייד לאחר הוצאתם לשוק ולא רק לאחר 18 חודשים כפי שהחוק מאפשר כיום.

קיש אמר כי לאחר בדיקה מעמיקה של השוק, שכללה פגישות רבות עם סופרים ומנתונים שהועברו על ידי הוצאות הספרים, מסתמנת ירידה חדה במכירות הספרים. דוגמא לכך הם נתוני מכירות של 4 סופרים מובילים שהוציאו ספר חדש לאחר כינון החוק ונפגעו בצורה משמעותית מהמהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker