נתניהו מבצר את כוחו: יעמוד בראש ועדת שרים לרגולציה

שישה מתוך עשרת שרי הוועדה יהיו מהליכוד, כך שלנתניהו תהיה עמדה נוחה לאשר את כל הצעותיו ■ הוועדה הוקמה כדי לעקוף את סמכויותיו של הממונה על ההגבלים, שהודיע מאז על פרישתו ■ הח"כים שלי יחימוביץ' ואיתן כבל מתמודדים על ראשות ועדת הכלכלה

צבי זרחיה
צבי זרחיה

הממשלה צפויה לאשר היום את הקמתה של ועדת שרים לענייני רגולציה בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

שישה מתוך עשרת שרי הוועדה יהיו מהליכוד, כך שלנתניהו תהיה עמדה נוחה בוועדה לאשר את כל הצעותיו.

משה כחלון ובנימין נתניהו בכנסתצילום: אמיל סלמן

סמכויות הוועדה סוכמו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו לפני כמה שבועות בין להיכוד לשותפיה לקואליציה. בכנסת העריכו כי הוועדה הוקמה כדי לעקוף את הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, שהודיע בשבוע שעבר על פרישתו. תפקיד הוועדה יהיה להכריע בין משרדי הממשלה בסוגיות רגולטוריות, ולמעשה היא תוכל לדחות עמדה של רגולטור המתנגד לצעדים שונים של הממשלה.

לצד נתניהו יכהנו בוועדה שר האוצר משה כחלון, שיהיה ממלא יו"ר הועדה, שרת המשפטים איילת שקד, שר החינוך נפתלי בנט, שר הכלכלה אריה דרעי, שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר התשתיות יובל שטייניץ, 
שר התיירות יריב לוין והשר אופיר אקוניס.

עוד נקבע כי ועדת השרים תאפשר לשרים הנוגעים בעניינם להשמיע את עמדותיהם בפניה. מנכ"ל משרד ראש הממשלה יהיה מרכז הוועדה, ויהיה ממונה על תיאום ומעקב של החלטות הוועדה. ועדת השרים לא תכריע במחלוקת שעניינה שיפוטית, מעין שיפוטית או החלטה הנתונה לשיקול דעת לפי דין.

הממשלה תקים גם את ועדת השרים לענייני הפרטה, בראשות כחלון ובהשתתפות השרים שקד, דרעי, ארדן ושטייניץ. חברי ועדת השרים יהיו מנועים מלקחת חלק בהחלטות הקשורות בהפרטות חברות שבתחום אחריותם. רשות החברות תבצע מעקב אחר ביצוע החלטות ועדת השרים להפרטה.

בנוסף, תקים הממשלה את ועדת השרים לענייני טקסים וסמלים, בראשות שרת התרבות, מירי רגב. בוועדה ישתתפו נתניהו בכהנו כשר החוץ, שרת הגמלאים גילה גמליאל, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, 
שר העלייה זאב אלקין, שר הדתות דוד מרגי והשרים בנט, ארדן ואקוניס.

הממשלה גם תקים מחדש את המשרד לענייני ירושלים ומורשת, בראשות אלקין. המשרד יאפשר טיפול בענייני ירושלים במסגרת משרד ממשלתי, ואליו יועברו, בין היתר, הסמכויות להפעלת תוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומיות.

הקרב על הוועדות

גם בכנסת נערכים להקמת הוועדות. ביום שלישי אמורות לקום ועדות הכנסת, לאחר שסיעות הליכוד, המחנה הציוני ויהדות התורה ימסרו את שמות נציגיהם לוועדה המסדרת.

צילום: אמיל סלמן

במחנה הציוני מתמודדים הח"כים איתן כבל ושלי יחימוביץ' על ראשות ועדת הכלכלה. כבל אמור היה להתמנות ליו"ר ועדת הכלכלה במאי 2015 אילולא הוקדמו הבחירות לכנסת. יחימוביץ' זכתה במקום הראשון בפריימריס במפלגת העבודה, וגורמים במפלגה אומרים כי המשרה הפרלמנטרית הבכירה מגיעה לה.

סיעת המחנה הציוני הסמיכה לפני שבועיים את ראש הרשימה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, ואת כבל, המשמש יו"ר הסיעה הזמני, לאייש את כל המשרות של הסיעה בוועדות השונות.

בשבועיים האחרונים נעשו ניסיונות פשרה, ובין היתר הועלתה דרישה לפיה כבל יהיה יו"ר ועדת הכלכלה ויחימוביץ' תשמש יו"רית הוועדה לענייני ביקורת המדינה. ואולם, במשא ומתן בתוך האופוזיציה הובטחה המשרה הזו לסיעת יש עתיד עבור ח"כ קארין אלהרר.

בסיעה אומרים כי אם לא תושג הסכמה, מחר בבוקר תיערך הצבעה במחנה הציוני. ואולם בכירים במפלגה מנסים להימנע מהצבעה, כדי לא לעורר "מחנאות" ומחשש שתיווצר "סיעה בתוך סיעה", שתקרין לא רק על איוש ראשות ועדת הכלכלה, אלא גם על בחירת יו"ר הסיעה, וכמובן בהמשך אם תועלה סוגיית ההצטרפות לממשלת נתניהו. אם לא תהיה פשרה, יערכו בסיעה בחירות לתפקיד.

גם בליכוד קיימת התרוצצות לקראת איוש התפקידים. ח"כ ז'קי לוי מוזכר כמועמד לסגן שר הפנים, וח"כ דוד ביטן מבקש להיות סגן שר התחבורה, תפקיד שככל הנראה יהיה ברוטציה.

לפי המסתמן, ח"כ מיקי זוהר צפוי להיות מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ויו"ר ועדת הכנסת יהיה ח"כ דודי אמסלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ