חוק הקורנפלקס יוצא לדרך: הקלות משמעותיות ליבואני המזון הרגיל

הצעת החוק, שתאושר על ידי הממשלה בשבוע הבא, תקצר את משך זמן שחרור הסחורות מהנמל, ותסדיר את רישיונות היצרן והיבואן, שניתנים על ידי שירות המזון הארצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב את "חוק הקורנפלקס", שנועד להעניק הקלות משמעותיות ליבואני המזון הרגיל כמו - דגני בוקר, פסטה, עוגיות, אורז, ריבות וחטיפים.

השינויים המרכזיים הנכללים ברפורמה הינם מתן אפשרות לייבוא מקביל ולקיצור משך זמן שחרור הסחורות מהנמל ל-24 שעות בלבד. בנוסף, תתבצע הסדרה מקיפה של רישיונות היצרן והיבואן, שניתנים על ידי שירות המזון הארצי. לאחר השלמת החקיקה יידרשו יבואני מזון רגיל לספק הצהרה על עמידת המזון בדרישות הדין, ויתבטל הצורך באישור מקדים פרטני על כל מוצר. זאת בדומה למנגנון אישורי הייבוא המקובל במדינות המפותחות. לפיכך יתוגבר מערך האכיפה והפיקוח של משרד הבריאות אשר יורשה לבצע בדיקות מזון בשווקים.

כמו כן, הרפורמה תבטל באופן הדרגתי את "בדיקות המשנה" על מוצרי בשר, עופות ודגים, המייצרות עלויות גבוהות ליצרני המזון, ואשר מגולגלות בסופו של דבר לצרכן. כחלופה, יוקם מודל פיקוח חדש ואחיד אשר יקטין את העלויות ליצרנים.

מחסני מזון בירכאצילום: עופר וקנין

בנוסף, על פי החוק יוסדר מחדש הרישוי על יצרני מזון וכן הפיקוח הממשלתי עליהם והענישה של מפירי החוק.

רפורמת הקורנפלקס גובשה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, הראל לוקר ומשרדי הבריאות, הכלכלה והאוצר, ונועדה להגדיל את היצע המזון המיובא, לאפשר יבוא מקביל ולהוזיל את מחירי מוצרי היבוא. הרפורמה תחול על מוצרים דוגמת דגני בוקר, ביסקוויטים, קרקרים, חטיפים, פסטות ואורז, אך לא על מוצרי מזון רגישים, כמוצרים מן החי ומזון לתינוקות. על פי נתוני הלמ"ס, היקף הייבוא של מוצרי מזון לא רגישים מהווה מחצית מסך ייבוא מוצרי מזון לישראל, כשהיבוא הכולל נאמד בכ-4.3 מיליארד דולר. ההערכות הן, כי בעקבות שינוי החוק יגדל היבוא.

החוק יוגש לאחר עבודת מטה משותפת של משרדי הבריאות, האוצר, המשפטים, הכלכלה ומשרד ראש הממשלה. ההקלות לא יחולו על יבוא מזון המוגדר כ"רגיש" על ידי משרד הבריאות: בשר, מוצרי חלב, דגים, ירקות ופירות, מזון לתינוקות וכדומה.

על פי נתוני הלמ"ס, היקף הייבוא של מוצרי מזון לא רגישים מהווה מחצית מסך ייבוא מוצרי מזון לישראל, כשהייבוא הכולל נאמד בכ-4.3 מיליארד דולר. ההערכות הן, כי בעקבות שינוי החוק יגדל הייבוא. בנוסף, על פי החוק יוסדר מחדש הרישוי על יצרני מזון וכן הפיקוח הממשלתי עליהם והענישה של מפירי החוק.

במשרד האוצר אמרו כי המהלך מצטרף לצעדים רבים שבוצעו להורדת מחירי המזון והגדלת מגוון מוצרי המזון. תחום הייבוא מתאפיין בריכוזיות גבוהה, שנגרמת בעיקר בשל מגבלות על יבוא מקביל ולוחות זמנים ארוכים לשחרור סחורות מהנמל. רפורמה בתחום צפויה להביא לשינויים משמעותיים בהסדרי יבוא המזון בישראל, להוזלה נוספת במחירים ולהגדלת מגוון המוצרים.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הורדת החסמים וקידום התחרות בתחום המזון הם תנאים הכרחיים לפיתוח הענף שסובל מריכוזיות רבה. הרפורמה מאמצת את הכללים של האיחוד האירופי ומאפשרת לייבא במקביל מוצרים שהיתה עליהם בעבר בלעדיות, מצב שיצר מונופולים וקרטלים בענף. התחרות היא ידידתו הטובה ביותר של הצרכן והיא הדרך הטובה ביותר להוזיל באופן דרמטי את סל המזון של הצרכנים, להגדיל את ההכנסה הפנויה שלהם ולהביא לצמיחה של המשק. הריכוזיות בשוק המזון פוגעת בעיקר בעשירונים התחתונים ובשכבות החלשות".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוסיף כי "אישור חוק המזון יביא לרפורמה חשובה ולשינוי מהותי בהליכי ייבוא המזון, כמו גם להוזלת מחירים והגדלת המגוון. זהו מהלך חשוב שמטרתו, בין היתר, הקלה בביורוקרטיה והפחתת עלויות המזון, כחלק ממדיניות חברתית ומניעת יוקר המחיה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker