דיון סוער בכנסת: "מי שחשב שאפשר להוציא את החרדים בכוח לעבודה - טעה טעות מוחלטת"

ח"כ מיקי לוי ליהדות התורה: "אתם מנסים להחזיר את הגלגל לאחור. רצינו לחבר את החרדים לחברה הישראלית באמצעות שירות לצבא ובאמצעות שילובם במעגל העבודה" ■ ח"כ גפני: "לפגוע באימהות עובדות זוהי החלטה אנטישמית של הממשלה הקודמת"

צבי זרחיה

"הממשלה הקודמת קיבלה לפני שנתיים שורה של החלטות והמשימה היתה כמה שיותר לצמצם עזרה וסיוע למגזר החרדי" - כך טען בצהריים (ד') שר הכלכלה ופיתוח הגליל והנגב אריה דרעי (ש"ס) בדיון סוער במליאת הכנסת על ביטול קריטריון מיצוי כושר השתכרות כתנאי לקבלת סבסוד במעונות יום.

דרעי הוסיף בפנותו אל ח"כי יש עתיד: "בממשלה הקודמת היתה אפלייה נגד המגזר החרדי. מה שעניין אתכם זה לפגוע בחרדים. לא עשו את זה למגזר הערבי. אין אדם אחד מהחרדים שיצא בשנים האחרונות לשוק העבודה בגלל הקנס כיוון שאחרת יספוג ביטול סבסוד של 150 שקל. הם יצאו לעבודה בגלל הכשרה מקצועית, השמה במקומות עבודה ועוד. מי שחשב שאפשר להוציא בכוח לעבודה - טועה טעות מוחלטת".

אריה דרעיצילום: רמי שלוש

דרעי הדגיש כי "אעשה הכל כדי שקורסי הכשרה מקצועית יתנו כלים למי שרוצה לצאת לעבודה". בדיון הוחלפו האשמות בין הח"כים: ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לעבר סגן שר האוצר לשעבר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) "הייתם אכזריים ורשעים". גפני טען כי בהצעה לביטול מדובר לפגוע באישה עובדת".

קודם לכן אמר גפני כי "לפגוע באימהות עובדות זוהי החלטה אנטישמית של הממשלה הקודמת. רק עלינו (החרדים) מותר. נראה אם יפגעו באמא עובדת ערביה".

ח"כ יעל גרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

לוי קרא לעברו של גפני "אתה משקר. אנו מעודדים לצאת לעבודה. אתם לא רוצים לצאת למעגל העבודה". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) קרא "אתם מפלגת שנאה".

ח"כ שרון גל (ישראל ביתנו) שהגיש הצעה לסדר בעניין אמר כי "ההחלטה לקבוע קריטריון של מיצוי כושר השתכרות כתנאי לסבסוד מעונות עשתה מהפכה אמיתית, צודקת ובריאה שהיטיבה עם האנשים". בפנותו אל הח"כים החרדים קרא: "אתם מנציחים את העוני במקומותיכם".

ח"כ מיקי לויצילום: אורן נחשון

ח"כ לוי שהגיש אף הוא הצעה לסדר קרא בפנותו לחרדים "אתם מנסים להחזיר את הגלגל לאחור, למנוע יציאה לעבודה ולהנציח את העוני. אתם פועלים באוכלוסיה החרדית יותר מכל אחד אחר. אנו לא נגד חרדים, רצינו לחבר את החרדים לחברה הישראלית באמצעות שירות לצבא ובאמצעות שילובם במעגל העבודה ויציאה מהעוני אבל אתם מנצלים כל תרגיל אפשרי".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) קראה "חבריי החרדים צועקים וחוזרים על שקר וחושבים שהוא יהפוך לאמת. לא היתה כוונה של יש עתיד לפגוע בציבור החרדי, אלא להפוך את הציבור החרדי כחלק מהחברה הישראלית. יש לנו הערכה רבה לציבור החרדי, אבל איני יכולה להבין מדוע הם מסרבים ליצור מצב שבו הציבור לא יהיה עני ושנוא".

גפני הגיב לדברים ואמר :"אתם שנואים". יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, קראה להידברות באמצעות "שולחן עגול". דרעי חזר לדוכן הנואמים והציע גם הוא הידברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker