מי יהיה הממונה על ההגבלים: המבחן הראשון של דרעי וגלולת הרעל של דיויד גילה

בורסת המועמדים להחליף את דיויד גילה רותחת ■ בין המועמדים: הכלכלן הראשי לשעבר של הרשות ויו"ר רשות החשמל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

בורסת השמות לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים הבא התחילה לרחוש מיד לאחר הודעת ההתפטרות של הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, שלשום.

השמות שהוזכרו כמתמודדים אפשריים על המשרה הם שמותיהם של הכלכלן הראשי ברשות ההגבלים, אסף אילת; הכלכלן הקודם, שלומי פריזט; ושי בקל, עורך דין ממשרדו של דוד תדמור, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים. שם נוסף שעלה הוא היועץ המשפטי של הרשות, אורי שוורץ, אולם הסבירות שיתמודד לתפקיד נמוכה.

מועמדת נוספת היא יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן. הקדנציה שלה אמנם עדיין לא הסתיימה, אולם מקורבים לתחום האנרגיה אמרו כי היא עשויה להתמודד על התפקיד. פרקש־הכהן למדה משפטים והתמחתה אצל השופטת דליה דורנר ובמשרד מולכו שימרון, המקורב לראש הממשלה, בנימין נתניהו. היא עבדה במחלקה המשפטית ברשות ההגבלים בתקופת כהונתו של הממונה דוד תדמור.

ד"ר שלומי פריזטצילום: מוטי מילרוד

שם נוסף שהוזכר הוא פרופ' מיכל גל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, מהחוקרות המובילות בישראל בנושא הגבלים עסקיים.

אילת הוא מספר שתיים ברשות ויד ימינו של גילה, אף כי עמדותיהם לא תמיד זהות. הוא מנהל את המחלקה הכלכלית ברשות, שאמונה על סקרי השוק בנושאי תחרות לרגולטורים אחרים ולייעץ להם.

אילת נבחר לתפקיד הכלכלן הראשי בתחילת 2013 והחליף בתפקידו את פריזט, שהודיע על כוונתו לפרוש מהתפקיד. אילת מכהן ברשות מאפריל 2012, והיה סגן הכלכלן הראשי וראש חטיבת התחרותיות ברשות. לאילת תואר ראשון במשפטים ובכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר דוקטור מאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב.

ד"ר אסף אילתצילום: עופר וקנין

פריזט היה מנהל המחלקה הכלכלית ברשות ההגבלים ושימש הממונה בפועל כמה חודשים לפני כניסתו של גילה לתפקיד. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ודוקטורט בכלכלה, ובוועדת טרכטנברג עמד בראש צוות מומחים לבחינת יוקר המחיה. בנובמבר 2011 החליט לפרוש מתפקידו ברשות.

בקל היה ראש צוות מיזוגים ברשות ההגבלים עד 2007, אז פרש והצטרף למשרד עורכי הדין תדמור יובל לוי, העובד עם גופים מרכזיים במשק, ובראשם החברה לישראל. אם בקל ימונה לתפקיד, ככל הנראה הוא יהיה מנוע מטיפול בחלק לא מבוטל מהנושאים שיונחו על שולחנו, מחשש לניגוד עניינים.

שי בקלצילום: תומר יעקובסון

"העיקר שימונה איש מקצוע הגון, שאכפת לו", אמר אחד המתמודדים. עורך דין מתחום ההגבלים אמר כי במגזר המשפטי חוששים ממינוי פוליטי של גורם שיפעל לקידום אינטרסים של מקורבים לנתניהו או לשר הממנה. "זה יהיה המבחן המשמעותי הראשון של שר הכלכלה, אריה דרעי. אם הוא יחליט על מינוי מקצועי מובהק, זה יהיה לטובה, אך אם היצר יגבר — והוא יחליט על מינוי מקורב תמורת הבטחות מאחורי הקלעים — זה יהיה אסון", אמר.

לדבריו, גילה השאיר לממונה הבא "גלולת רעל", כשפירט במכתב ההתפטרות שלו את החסרונות של ההסדר המוצע לטיפול בשוק הגז הטבעי. המכתב יחייב את מחליפו לנמק מדוע הוא מבקש לאשר את ההסדר למרות התנגדות קודמו.

בנוסף, אם נתניהו יחליט לא להמתין לבחירת ממונה חדש, אלא לטפל בשוק הגז תוך שימוש בסעיף 52 בחוק ההגבלים העסקיים, המאפשר לממשלה לעקוף את הממונה בעניינים שנוגעים, למשל, ליחסי החוץ של ישראל, התפטרות גילה לא תחסוך את הפגיעה ברשות, שגילה ניסה למנוע. גילה התפטר מכיוון שהעריך כי הממשלה עומדת להפעיל לראשונה בזמן כהונתו את הסעיף הזה. לגישתו, הפעלת הסעיף עלולה לגרור הפעלות נוספות כבשגרה, שיפגעו במעמד הרשות.

אורית פרקש-הכהןצילום: עופר וקנין

עורך דין בתחום ההגבלים, ציין כי לא יתמודד על התפקיד מכיוון ש"הכוחות המופעלים כיום על הממונה לא ממש מאפשרים לו לעבוד ולעשות את הדברים שהוא מאמין בהם. אני לא מדבר רק על הלחץ של הממשלה ושל העומד בראשה, כפי שהיה השבוע בגז הטבעי, אלא בעיקר על הלחץ הציבורי".

לדבריו, "הממונה מקבל החלטות ענייניות, שלעתים פוגעות בקבוצה כלשהי, ולעתים מיטיבות עמה, גם אם היא גדולה. באווירה הנוכחית, ממונה שיקבל החלטה שמיטיבה עם קבוצה גדולה מזמן לעצמו יחסי ציבור שליליים. הוא נחשד מיד כמשרת טובת טייקון כלשהו. קשה לקבל כך החלטות מקצועיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker