הרפורמטור של כחלון: בכיר אצל נמרודי ושותף של רו"ח יצחק סוארי

ח"כ אלי כהן מיועד לעמוד בראש ועדת הרפורמות שתוקם בקרוב בכנסת ■ סוארי, המקורב לאנשי עסקים ובנקאים, הוא שותפו בחברת 
דאטה בנק ■ כהן: "זוהי החזקת מניות מיעוט פסיבית, איני נושא תפקיד בחברה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

ח"כ אלי כהן (כולנו), המיועד לעמוד בראש ועדה מיוחדת בכנסת לרפורמות בענפי הנדל"ן, הבנקאות והפיננסים - הוא שותף עסקי של פרופ' יצחק סוארי, איש עסקים ומרואי החשבון ומעריכי השווי המובילים בישראל.

כהן וסוארי שותפים בדאטה בנק, העוסקת באחסון מידע רגיש. לפי אתר האינטרנט של החברה, היא נותנת שירות לבנקים וחברות ביטוח, בין השאר. כהן אישר שהוא מחזיק ב–30% מהמניות, אך הדגיש: "מדובר בהחזקת מניות מיעוט פסיבית, ואיני נושא תפקיד בחברה".

ח"כ אלי כהן ושר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

סוארי, שאחראי לרבות מהערכות השווי של החברות הגדולות בישראל, נחשב למקורב לאנשי עסקים ובנקאים בכירים, בהם נוחי דנקנר, יצחק תשובה, יגאל אהובי, אודי אנג'ל, יאיר המבורגר, אליעזר פישמן, צדיק בינו ויוסי בכר. בנו, אתגר סוארי, מונה לפני כשנתיים לתפקיד העוזר האישי של מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן.

לפני שנתיים פרש סוארי ממשרד רואי החשבון שבו היה שותף, והוא פועל בעיקר כיו"ר חבר הנאמנים בתאגיד אלייד - בעל השליטה בצ'מפיון מוטורס, באשטרום, בניופאן ובחברות אחרות.

כהן, 42, שובץ בכנסת האחרונה במקום השמיני ברשימת כולנו. ההיכרות שלו עם יו"ר המפלגה, משה כחלון, החלה לפני יותר מעשור, כחלק מפעילותו בסניף הליכוד בחולון, עיר מגוריו.

הוועדה אמורה לקום בעוד כמה שבועות כדי להתמקד בטיפול ברפורמות שכולנו מתכננת להורדת מחירי הדיור ולהגברת התחרות בענפי הבנקאות והפיננסים. הוועדה הוקמה כדי שניתן יהיה להעביר בה חוקים, במקום בוועדת הכספים. הקמת הוועדה, שעשויה לקום כשתי ועדות נפרדות, אד־הוק לכל חוק, מעוגנת בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכולנו.

לח"כ מותר להחזיק מניות בחברות, אך עליו לדווח על כך בהצהרת ההון לכנסת ולמבקר המדינה. כהן מחזיק גם 1.1% מהכשרת היישוב אנרגיה, חברה בת של הכשרת היישוב, שבה כיהן כסגן יו"ר. שווי מניות אלה נאמד ב–207 אלף שקל. את המניות קיבל ללא תמורה לפני שהחברה הונפקה בבורסה. כמה חודשים לאחר ההנפקה, הוערך שווי החבילה שהחזיק ב–33 מיליון שקל, אך שווי החברה צנח לאחר שהתגלה שמאגרי הנפט שלה יבשים. בנובמבר 2012 מימש כהן מחצית מחבילת המניות, תמורת כ-1.5 מיליון שקל בלבד.

יצחק סואריצילום: עופר וקנין

כהן, רואה־חשבון בהשכלתו, היה בשבע השנים האחרונות משנה למנכ"ל הכשרת היישוב, שבשליטת עופר נמרודי. קודם לכן הוא שימש ראש תחום תאגידים במעלות S&P — כשזו נוהלה בידי דורית סלינגר, כיום הממונה על הביטוח ושוק ההון באוצר, שעמה הוא צפוי לשתף פעולה כראש הוועדה. בשנים האחרונות, במקביל לעבודתו במגזר העסקי, כהן שימש גם כמרצה בפקולטה לניהול על שם רקנאטי באוניברסיטת תל אביב, שם פגש את סוארי, ראש מכון קסירר לחשבונאות בפקולטה.

דאטה־בנק הוקמה ב–2002 על ידי יזמים אוסטרלים. החברה מספקת שירות מקיף לאבטחת נתונים וגיבוי לנתוני מחשב, כך שגם במקרה של אסון במטה המרכזי של חברה, המידע שלה יישמר. לפי אתר האינטרנט של החברה עובדים בה יותר מ–30 איש והיא משרתת יותר מ–1,000 חברות בישראל. לפי האתר, החברה מפעילה מתקן בפתח תקוה שבו כספת הממוקמת בעומק של שלוש קומות מתחת לאדמה ומצוידת במערכת אבטחה משוכללת. לחברה יש מתקן נוסף בנתניה, בעומק של שתי קומות מתחת לאדמה המצויד במערכות דומות.

לפי רשם החברות, מכירותיה השנתיות של החברה ב–2013 היו 12 מיליון שקל. באתר האינטרנט של החברה עצמה נכתב: "בין הלקוחות אפשר למצוא חברות מובילות במגוון תחומים - בנקים, ביטוח, היי־טק, תעשייה, ארגונים ממשלתיים, משרדי עורכי דין ורואי חשבון וחברות רב־לאומיות" - ללא פירוט שמות הלקוחות. עם זאת, לפי דיווחי משרד המשפטים, הכנסת וחברת הדואר - גופים אלה נמנים עם לקוחותיה. לפחות במקרה של שני הגופים אחרונים, קיבלה החברה מעמד של פטור ממכרז, כספקית יחידה בתחומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום