ח"כ זהבה גלאון: "נתניהו זרק את גילה לכלבים והעניק לתשובה כוח בלתי נתפש"

יחימוביץ' על התפטרות גילה: "מכה אדירה למינהל התקין בישראל" ■ שר הכלכלה אריה דרעי שוחח עם גילה בנסיון לשכנע אותו להישאר בתפקיד

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ שלי יחימוביץ' קוראת לפרופ' דייויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, לחזור בו מהודעת ההתפטרות שלו ולהמשיך לנהל את הקרב עבור הציבור.

"הודעת ההתפטרות של פרופ' גילה היא התוצאה של מסע הלחץ המביש והמשפיל שניהלו נגדו ברוני הגז ועושי דבריהם בממשלה ובתקשורת. המלחמה היא לא בגילה אישית, אלא בציבור כולו. במשך חודשים הוא עמד איתן, בודד במערכה כנגד כוחות אדירים, והגן על האינטרס הציבורי. יריביו הפיצו ספינים ושמועות על חקיקה אישית נגדו, על ביטול החלטותיו בממשלה, הפריחו לאוויר איומים מופרכים ובדויים ותחזיות שווא על הנזק הכלכלי שמעשיו יגרמו למשק, ועוד ועוד אמצעי לחץ פסולים.

"ההתפטרות שלו גם מדגישה עד כמה המתווה שגיבשו משרדי הממשלה הוא הרסני ומזיק. מדובר בפארסה, תכנית כסת"ח שנועדה ליצור מראית עין של מאבק במונופול ותו לא, תוך כדי העצמתו בפועל ומתן משאבים בסדר גודל של מדינה שלמה לגורם פרטי. אם איש מקצוע מהשורה הראשונה, אקדמאי עם מוניטין בינלאומי בעל רקורד כשל פרופ' גילה, מעדיף להתפטר ורק ששמו לא ייקשר בתכנית הזו – אזי הדברים מדברים בעד עצמם.

זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

"הודעתו כי יתפטר היא מכה אדירה למנהל התקין בישראל, לעצמאותם של הרגולטורים והפקידים ולציבור האזרחים כולו. אני מקווה שישקול שוב את החלטתו, ויחזור לשדה הקרב להיאבק – לטובת כולנו", דברי יחימוביץ'.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "ההתפטרות של גילה מוכיחה שהקריאות לרגולציה נשכנית לא שוות הרבה, כשראש הממשלה במו ידיו עוקר את שיניו של הרגולטור. ראש ממשלה שטובת הציבור לנגד עיניו היה מגבה את גילה מהיום הראשון שבו הצהיר על כוונתו לפרק את מונופול הגז, במקום לדאוג שוב לבעלי ההון ולטייקוני הגז".

 ח"כ דב חנין
ח"כ דב חניןצילום: אמיל סלמן

"במקום לגבות את הצעד האמיץ והנחוץ של דיויד גילה, ולבטל את ההסדר שמאפשר לדלק ונובל אנרג'י להחזיק במקביל במאגרי לוויתן ותמר, ראש הממשלה זרק את גילה לכלבים והעניק לתשובה כוח כלכלי ופוליטי בלתי נתפש. היעדר הגיבוי של נתניהו למהלכים שניסה להוביל גילה מריחה מלחצים פוליטיים לא ענייניים, ומצטרפת לריח הרע שנדף מפגישותיו הסודיות של נתניהו עם תשובה שנחשפו לפני מספר חודשים".

ח"כ דב חנין, (חד"ש, הרשימה המשותפת), יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת ציין כי "התפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים חייבת להדאיג כל אחת ואחד מאיתנו. הממונה ניסה להתייצב מול מונופול הגז ולהגן על האינטרסים של הציבור. אבל ממשלת נתניהו בחרה לרמוס את המלצותיו ולהמשיך להעדיף את אינטרס הטייקונים בעלי מונופול הגז על פני טובת הציבור, על פני הורדת מחירי הגז למשק הישראל, ועל פני הורדת יוקר המחייה. שומרי הסף האמונים על הגנת טובת הציבור לא יוכלו לעמוד בפרץ לבדם - אם הציבור לא ישמיע את קולו ואם לא יווצר מחנה גדול העומד מול בעלי ההון ושלטונם".

שר הכלכלה הנכנס, אריה דרעי (ש"ס), הביע צער על החלטתו של גילה להתפטר מתפקידו. לדבריו, "פרופסור דיויד גילה הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה, והוא ביצע את תפקידו ביושר ונאמנות. שוחחתי עמו וניסיתי לשכנעו להמשיך בתפקידו. אני מכהן כשבוע בתפקיד שר הכלכלה ולמרות הזמן הקצר למדתי להכיר ולהוקיר את רמתו המקצועית הגבוהה".

אריה דרעי בכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker