הכירו: האיש שמינה נתניהו לבולדוזר שלו - ומה הוא כתב כשוויתר על אזרחותו האמריקאית

ראש הממשלה מינה את אלי גרונר למנכ"ל משרד רה"מ ■ גרונר היה בשנים האחרונות הציר הכלכלי בוושינגטון ובעבר בכיר בחברת הייעוץ האסטרטגי הבינ"ל מקינזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את אלי גרונר לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה. לגרונר ניסיון בסקטור הציבורי והפרטי ובשנים האחרונות שירת כציר הכלכלי בוושינגטון וקודם לכן כבכיר בחברת הייעוץ האסטרטגי הבינ"ל מקינזי. 

מנכ"ל משרד רה"מ משמש כ"בולדוזר" של רה"מ לביצועו מדיניותו ושורה של פרוקייטים. שני המנכ"לים האחרונים של משרד רה"מ, הראל לוקר ואייל גבאי, עמדו בראשן של ועדות רבות, בין  היתר ועדת הריכוזיות שבראשה עמד גבאי (יחד עם דורון כהן אז מנכ"ל האוצר). לוקר עמד בראש שורה של ועדות וכן טיפל בתחומים שבהם שררו מחלוקות בין משרדי ממשלה שונים, למשל העברת מחנות צה"ל לנגב.

גרונר, חובש כיפה בן 44 ואב לחמישה, מתגורר בישוב אלעזר ובעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת NYU. כמו כן הוא בוגר אוניברסיטת בר אילן, שירת כלוחם בצנחנים ושיחק כקוורטרבק בליגת הפוטבול בישראל. גרונר ייכנס לתפקיד בשבועות הקרובים אחרי שמינויו יובא לאישור הממשלה.

גרונר החל את דרכו ככתב כלכלי בג'רוזלם פוסט שם עבד בין השנים 2001-1996. בין השנים 2011-2009 שימש גרונר כיועץ בכיר ליושבת ראש מועצת המנהלים של תנובה, זאת לאחר שעבד, כאמור, בחברת היעוץ האסטרטגי מקינזי - שם הוביל פרוייקטים עבור החברות המובילות בארה"ב, באירופה ובישראל. בנוסף היה חבר בצוות ההדרכה הפנימי של החברה והעביר השתלמויות ליועציה.

רה"מ בנימין נתניהו מסר בעקבות המינוי כי "ניסיונו העשיר של אלי גרונר בתפקידים הרבים שמילא הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי מביא אותי לבחור בו לתפקיד המשמעותי לקידום המשק בישראל.

"אלי יסייע לי בקידום הרפורמות הרבות שאנו מתכננים, בהגברת התחרות במשק, בקיצוץ הבירוקרטיה, בייעול המנגנון הממשלתי בשיתוף הפעולה עם המגזר הפרטי, ובפיתוח מנועי צמיחה הייחודיים", דברי נתניהו.

בעבר אמר גרונר בראיון ל"גלובס": "אנו רוצים שנובל אנרג'י תהיה מרוצה. אם לא יהיו משקיעים, לא יהיה גז".

לאחר מינויו לציר הכלכלי בוושינגטון, נאלץ גרונר לוותר על אזרחותו האמריקאית כנדרש על פי חוקי ארה"ב. בהודעת הוויתור על אזרחותו ששלח לשגרירות ארה"ב בתל אביב באוגוסט 2011, כתב גרונר את הדברים הבאים:

"מכיוון שאני אוהב את אמריקה, אני כותב את הדברים הללו בהיסוס ובלב כבד. מעולם לא חשבתי שאבקש לוותר על אזרחותי, ובעוד שאני בהחלט מבין את הנסיבות שמחייבות אותי לעשות זאת, חשוב לי לחלוק אתכם מדוע החלטתי לנקוט צעד זה.

"לארה"ב יש חוק הגיוני לגמרי שאינו מתיר לדיפלומטים של מדינות זרות לשרת בתפקיד בארה"ב ולהחזיק במקביל באזרחות ארה"ב. העובדה שזו דרישה לגמרי מתקבלת על הדעת אינה הופכת את הצעד הזה לפחות קשה".

"אדם יכול לאהוב שתי מדינות בדיוק כפי שהוא אוהב שני הורים. היום אני מוותר מרצוני על אזרחותי, אבל לא מוותר על הערכים שלי; בוויתור על אזרחותי, כדי לסייע לחוסן ולפיתוח הכלכלי של ישראל בתפקידי הדיפלומטי, אני מאמין שאני נוהג על פי הערכים שאותם לימדו אותי להוקיר. במהלך 10 שנות לימודי בצפון מדינת ניו יורק הנפלאה, נשבעתי מדי יום אמונים לדגל ארה"ב. והיום, יותר מאי פעם ולמרות הוויתור על אזרחותי, אני ממשיך להיות מחויב לרפובליקה שאותה דגל זה מסמל".

"אלוהים, ברך את אמריקה; הארץ שאני אוהב". 

גרונר יחליף בתפקיד את המנכ״ל היוצא הראל לוקר אשר כיהן בתפקיד בשלוש וחצי השנים האחרונות. לוקר אשר הגיע לשירות הציבורי מהמגזר העסקי מונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו למנכ"ל משרדו בסוף 2011. במסגרת תפקידו ניהל את עבודת המטה של הממשלה בנושאים הכלכליים-חברתיים ופעל בנושאים אלה כאיש הביצוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו מול שרי ומשרדי הממשלה, ראשי רשויות, משקיעים זרים והמגזר העסקי.

אלי גרונר
אלי גרונר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker