הצעת חוק: דמי התיווך שישלמו שוכרי דירות יוגבלו ל-3,500 שקל

לפי ההצעה, המתווך יגבה את דמי התיווך באופן שווה מהשוכר ומהמשכיר ■ יוזם החוק, ח"כ איתן כבל: "חוסר התחרות על העמלות נופל על כתפי השוכר, שגם כך סובל ממשבר הדיור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוכר דירה לא ישלם כדמי תיווך יותר ממחצית חודש שכירות, עד לתקרת בסיס של 7,000 שקל לחודש, שתעודכן מדי שנה באחריות השר הממונה. כלומר, דמי התיווך שישלם שוכר דירה יוגבלו עד 3,500 שקל. כך מוצע בהצעת חוק שהגיש ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). הצעת החוק נכתבה על ידי עמותת ידיד.

כדי למנוע מצב שבו רק השוכרים משלמים דמי תיווך או משלמים דמי תיווך גבוהים מאלה שמשלמים המשכירים, ההצעה קובעת כי "מתווך במקרקעין יגבה דמי תיווך שישולמו באופן שווה משני הצדדים שהתקשרו עמו בעסקה".

כבל הסביר כי "מחירי הדיור בישראל עולים מדי שנה, ואתם דמי התיווך בכל עסקה. מדיניות הממשלה בתחום הדיור מקדמת מתחמים של דיור להשכרה ארוכת טווח במיוחד באזורי הביקוש. כך, דווקא הזקוקים לדיור להשכרה - משפחות צעירות, סטודנטים, משפחות מעוטות הכנסה ואחרות - נאלצים כבר כיום וידרשו גם בעתיד להיעזר בשירותי תיווך, בשל ההיצע המוגבל של הדירות להשכרה והשוק הלא מוסדר".

איתן כבל
איתן כבלצילום: תומר אפלבאום

מבדיקה עולה כי מתווכים פונים אל בעלי נכסים להשכרה למגורים ומציעים את שירותיהם בתמורה לתשלום דמי התיווך שיושת על השוכר בלבד, דבר שגורם הוצאה כבדה ביותר על שוכרי הדירות, שמרביתם אינם משתייכים לקבוצות בעלות שאינה מהגבוהות במשק.

לדבריו כבל, ההצעה תחלק את האחריות לתשלום דמי התיווך על כל הצדדים המעורבים בעסקה בדרך שתפחית את העלות המושתת על השוכר, גם אם אין ברצונו של המתווך לחייב את המשכיר בעלות דמי תיווך. מתווך יוכל שלא לגבות שכר טרחה ממשכיר הדירה, ובלבד שהשוכר ישלם כאמור מחצית מדמי התיווך. בדירות שבהן דמי השכירות גבוהים מ–7,000 שקל בחודש ישולמו דמי תיווך מלאים בגובה חודש שכירות.

כבל הדגיש כי "הצעת החוק מנסה לענות על כמה נושאים - ממאבק ביוקר המחיה, דרך מחירי הדיור ועד לעשיית צדק במערכת היחסים שאמורה להתקיים בין המשכיר לשוכר. חוסר התחרות על גובה העמלה נופל על כתפי השוכר, שגם ככה סובל ממשבר הדיור המתמשך, וכעת גם נדרש לשלם סכומים שחורגים מכל פרופורציה. הצעת החוק באה להסדיר מערכת יחסים זו באמצעות שינוי המצב הקיים וחלוקה צודקת יותר של עלות העמלה". 

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, אמר כי "משבר הדיור אינו עוסק רק ברכישה ובמכירה של דירות. הוא בראש ובראשונה עוסק ביוקר המחיה ובמרכיב המרכזי של הדיור בתוך התקציב המשפחתי. ישראל חייבת להצטרף לשאר המדינות המתוקנות, שבהן עלות התיווך אינה מוטלת אך ורק על כתפי השוכר - ובוודאי לא בסכומים המשולמים כיום - סכומים שמונעים מאזרחים רבים לממש את זכותם לקורת גג ראויה רק בשל הדרישה שרק הם ישאו בתשלום דמי התיווך.

"הצעת החוק באה לאזן בין זכויות המשכיר השוכר והמתווך, מכיוון שהיא קובעת לא רק את האפשרות לחלק את דמי התיווך בין השוכר והמשכיר, אלא גם מעגנת בחקיקה את העובדה שהשוכר לא ישלם יותר מ–50% מעלות שכר דירה לחודש אחד. מדובר בהצעה הכרחית והוגנת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום