עוקף את כחלון: נתניהו פעל לגבות חוב מערוץ 10 – שלוש שעות לפני שעזב את האוצר

הדרישה לשלם חוב נוסף בסך 16.8 מיליון שקל דווקא כעת, כשערוץ 10 נדרש להשקיע כספים רבים בקבלת רישיון, עלולה לפגוע בסיכויי הערוץ לקבל רישיון קבוע

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל לטרפד את מתן הרישיון הקבוע לשידורים לערוץ 10. ביום חמישי האחרון - שלוש שעות לפני שעזב את משרד האוצר - חתם נתניהו על הוראה המחייבת את הערוץ לשלם חוב נוסף של 16.8 מיליון שקל עבר השימוש בתדר, אף שאנשי האוצר הסכימו להפחית משמעותית את הסכום.

המהלך של נתניהו נעשה על אף שבינו לבין שר האוצר החדש, משה כחלון, היה סיכום בעל פה שלפיו נתניהו לא יקבל בימיו האחרונים באוצר החלטות הנוגעות לסכומים של יותר מ-10 מיליון שקל. מכחלון לא נמסרה תגובה לידיעה.

רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלוןצילום: אמיל סלמן

נתניהו חתם על המסמך גם על אף שאנשי האוצר התחייבו מפורשות בכתב בפני ערוץ 10 כי הוא ייחתם עד 17 במאי. לפי הערכות משפטנים, המשמעות היא שהמהלך של נתניהו לא יעמוד במבחן בג"ץ.

מחאת עובדי ערוץ 10 לפני מספר חודשיםצילום: צילום מסך ערוץ 10

בדצמבר העבירה הרשות השנייה למשרד האוצר הערכת שווי שלפיה ערוץ 10 יחויב לשלם 16.8 מיליון שקל עבור שלוש שנים וחצי שבהן הוארך הזיכיון המקורי שלו, שהיה אמור להיות לעשר שנים בלבד. אלא שבאוצר התמהמהו, ולא מיהרו לדרוש את החוב - ונתניהו לא חתם על מסמך. תשלום החוב אינו תנאי מתלה לערוץ 10 לקבל רישיון לשידורים ביולי, שבלעדיו לא יוכל להמשיך לשדר.

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 צילום: אוליבייה פיטוסי

אלא שבשבועיים האחרונים, לאחר שמועצת הרשות השנייה קבעה כי ערוץ 10 כשיר לקבל רישיון קבוע ל–15 שנה, התחילו באוצר לקדם דיונים בגביית החוב. אנשי אגף התקציבים הציעו כי החוב מערוץ 10 יהיה 2.5–5.0 מיליון שקל, בניגוד לעמדת הרשות השנייה. אלא שנתניהו בחר בחוות הדעת המחמירה והחליט לגבות את הסכום המלא.

אנשי ערוץ 10 הביעו התנגדות חריפה, ודרשו הליך שימוע כדי להציג חוות דעת נגדית. באוצר השיבו להם כי החתימה על מסמך דרישת החוב לא תיעשה עד 17 במאי. אלא שבפועל, נתניהו מיהר לחתום על המסמך ביומו האחרון כשר האוצר, לפני כניסתו לתפקיד של כחלון. הדרישה לחוב בסכום גבוה כזה דווקא כעת, כשערוץ 10 נדרש להשקיע כספים רבים בקבלת הרישיון, עלול לפגוע בסיכויי הערוץ לקבל רישיון קבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker