10 שאלות קשות שאריה מינטקביץ' לא נשאל - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

10 שאלות קשות שאריה מינטקביץ' לא נשאל

נציגת הפרקליטות שחקרה אתמול את סגן יו"ר אי.די.בי לשעבר פיספסה הזדמנות לשאול שאלות שהיו יכולות לשפוך אור על עניינים חשובים בהרבה מדנקנר וממשפט הרצת המניות

31תגובות

אריה מינטקביץ', לשעבר סגן יו"ר אי.די.בי, שכיהן קודם לכן בשורה של תפקידים בכירים במשק, ובהם יו"ר בנק דיסקונט ויו"ר רשות ניירות ערך, מסר אתמול עדות בבית המשפט במסגרת התביעה נגד נוחי דנקנר ואיתי שטרום בחשד להרצת מניות אי.די.בי - והגיע מוכן.

עדותו של מינטקביץ' היתה מטעמו של דנקנר, ולפיכך התשובות לשאלות המוזמנות של עו"ד גיורא אדרת היו צפויות, גם אם לרבים בשוק ההון הדברים נראים מעט מופרכים. מינטקביץ' אמר, למשל, כי "החברה התנהלה במשטר תאגידי מהמעלה הראשונה. אני לא זוכר שהיתה לי הערה בנוגע להתנהלות של החברה". או: "הדירוג שלה באותה עת לא נפגע. היו ציפיות לדיווידנדים".

בחקירה הנגדית, נציגת הפרקליטות, עו"ד חנה קורין, בחרה להתמקד בצדדים הטכניים של התיק. היא שאלה את מינטקביץ' על שיקולי ההשקעה האישית שלו בהנפקה, ועל מגעיו עם חיים כצמן ודורי סגל בנוגע להשקעה אפשרית שלהם. אלא שקורין פיספסה הזדמנות יוצאת דופן לשאול את מינטקביץ' שורה של שאלות, שהיו יכולות לשפוך אור על עניינים חשובים בהרבה מהמשפט של דנקנר ומהרצת המניות לכאורה.

עופר וקנין

שאלות אלה, והתשובות להן, היו יכולות לחשוף את ההתנהלות של הטייקונים ב-20 השנים האחרונות, ואת הדרך שבה ביססו את הכוח והמונופולים שלהם בכלכלה הישראלית. הנה, רק לדוגמה, 10 שאלות שהיה ראוי לשאול את מינטקביץ' על דוכן העדים, אך לא נשאלו.

1. מר מינטקביץ', אתה אומר שהחברה התנהלה במשטר תאגידי מהמעלה הראשונה, אבל ידוע לכל שדנקנר היה דומיננטי במיוחד, ושהדירקטורים והמנהלים בקבוצה לא העזו לחלוק על דעתו. למשל, כחברה שהתנהלה במשטר תאגידי מהשורה הראשונה, כיצד אתה מסביר את רכישת ישראייר המפסידה מידי דנקנר בעסקת בעלי עניין? וגם, מדוע רכשה אי.די.בי את העיתון "מעריב", שגם הוא היה בעת הרכישה עסק שהפסיד במשך שנים ארוכות? מה היתה מטרתן האמיתית של שתי הרכישות הללו?

2. מר מינטקביץ', האם אתה יכול להסביר לנו מדוע, להערכתך האישית, מינה אותך דנקנר לכל תפקידיך 
באי.די.בי? האם, למשל, המינוי קשור לכך שכיהנת כיו"ר בנק דיסקונט כשהבנק העמיד לדנקנר הלוואה של 100 מיליון שקל לצורך ההשתלטות על אי.די.בי? ומה עלה בגורל ההלוואה הזאת, האם היא רשומה בספרי הבנק כחוב אבוד?

האם מדובר בשיטה? הרי גם לאחר ששמואל אביטל, בתפקידו כיו"ר קרנות הפנסיה הציבוריות "מבטחים", אישר הלוואה יוצאת דופן לנוחי דנקנר ב-2003 לרכישת אי.די.בי, הוא מונה ב-2008 ליו"ר חברת מקסימה, שעוסקת בייצור גזים, והיתה אז בשליטתה של אי.די.בי.

3. מר מינטקביץ', באותו עניין, האם תוכל להסביר לבית המשפט מדוע נוחי דנקנר אהב כל כך למנות לאי.די.בי פקידים בכירים לשעבר, ובעיקר אנשים בעלי רקע משפטי? הוא הרי מינה אותך, את היועץ המשפטי שוני אלבק, את איש הכספים אייל סולגניק, את המנהל ליאור חנס - כולם אנשי רשות ניירות ערך לשעבר. מדוע? האם זה קשור לדרכים שבהן ביקש להכיר או לא להכיר בהפסדים, כמו במקרה של מניות קרדיט סוויס, או לעניין אישור תשלומי דיווידנדים?

4. מר מינטקביץ', בזמן שכיהנת כיו"ר דיסקונט הבנק מכר את פעילות קופות הגמל שלו לכלל פיננסים, חברה בשליטת אי.די.בי. האם לעסקה הזאת היתה השפעה על ההחלטה של דנקנר למנות אותך לסגן יו"ר?

5. מר מינטקביץ', אתה מכהן כיום בדירקטוריון של חברת דורי בנייה. בשנה האחרונה התגלו בחברה שורה של אי-סדרים והפסדי ענק. מאחר שתפקידו של הדירקטוריון הוא בקרה על ההנהלה, הרי תפקידך העיקרי היה למנוע אירועים כאלה. האם נכון יהיה לקבוע שכישלונך בדורי בנייה מעמיד בסימן שאלה את יכולתך לקבוע מהו משטר תאגידי נאות, נושא שאליו התייחסת בתשובה לשאלות של בא כוחו של נוחי דנקנר?

6. מר מינטקביץ', בזמן כהונתך כסגן יו"ר אי.די.בי, האם הדירקטוריון קיים דיון על העסקה של יו"ר רשות נוסף לשעבר, זהר גושן, במסגרת עסקת ייעוץ? האם התקיים בדירקטוריון או בהנהלה דיון בשאלה אם הסכום ששולם לגושן, כ-4 מיליון שקל, אכן שיקף את התמורה שהתקבלה?

7. מר מינטקביץ', בשוק ההון מספרים שלעתים נהגת לפעול, בהנחייתו שלו דנקנר, בתפקידים שונים ומגוונים. למשל, שידול למען מינוי בכירים בחברות עסקיות מסוימות, למשל במערכת הבנקאות. האם פעלת, ואם כן בהנחייתו של מי, למען מינויים כאלה? אם התשובה חיובית, האם תוכל להסביר בבקשה, מדוע סגן יו"ר באי.די.בי פועל למינוי מנכ"לים של גופים שבעל השליטה חייב להם מאות מיליוני שקלים?

8. מר מינטקביץ', לעניין "הנפקת החברים", מה היתה תגובתו של נוחי דנקנר כאשר אמרת לו שאתה מוכן להשקיע 250 אלף שקל ב"הנפקת החברים"? האם הוא לא התאכזב? לאחר שאי.די.בי שילמה לך שכר של מיליוני שקלים רבים בשנות כהונתך, האם דנקנר לא חשב שראוי היה שתרומתך להצלחת ההנפקה תהיה משמעותית מעט יותר?

9. מר מינטקביץ', עדיין בעניין ההנפקה, נסה להסביר לנו את עמדתך ביחס למושג החדש שנוצר בבית המשפט: "הנפקת חברים". פעלת בניסיון לשכנע את כצמן ואת סגל להשקיע בהנפקה, אבל הם הרי לא היו חברים של דנקנר. אז זו הנפקת חברים או לא הנפקת חברים? ובכלל, כמשפטן ויו"ר לשעבר של הרשות לניירות ערך, האם לטעמך אי.די.בי לא היתה מחויבת להסביר לציבור המשקיעים, בתשקיף של החברה, שלמעשה מדובר בהנפקה של "חברים" שנמכרה מראש לאנשים שפעלו ממניעים פילנתרופיים, ללא כוונת רווח, ואפילו תוך ציפייה להפסד? כיו"ר רשות, האם אין כאן לכל הפחות טעם לפגם, אולי אפילו עבירה של אי־פרסום פרט מהותי בתשקיף?

10. מר מינטקביץ', מה היה היחס של נוחי דנקנר בכל הקשור לשליטה בחברה? האם היית אומר שהוא מוכן לעשות הרבה - אולי אפילו הרבה מאוד - כדי לשמר את שליטתו ולמנוע דילול אחזקותיו באופן שיסכן את מעמדו כשליט יחיד בחברה? ואם התשובה חיובית, כיצד השיקול הזה השפיע על גיוס "חברים" להנפקה?

אלה הן, כמובן, רק שאלות לדוגמה. אפשר היה לשאול עוד שאלות רבות אחרות, גם על ההתנהלות של אי.די.בי בעשור האחרון, וגם על הדרכים שבהן טייקונים אחרים השתלטו על חברות באמצעות כסף ציבורי, וכיצד הם ביססו את מעמדם וניהלו את החברות. אפשר היה להפנות את השאלות הללו למינטקביץ', כמו גם לאחרים שעלו, ושאולי עוד יעלו, לדוכן העדים. חבל שזה לא קורה - וזו לא הפעם הראשונה שאנחנו כותבים את זה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#