מתנה נוספת ליהדות התורה וש"ס: יקבלו הקלות בהקצאת קרקעות למוסדות חינוך

לפי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לש"ס, ייבחן נוהל שיאפשר הקצאה אוטומטית של שטחים ומבנים לרשתות החינוך של המפלגות החרדיות, בדומה להליך המקובל בבתי הספר הממלכתיים השייכים למדינה ■ נוהל כזה מנוגד לפסיקת בג"ץ מ-2005

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

משרד הפנים יבחן גיבוש של נוהל חדש המאפשר הקצאה אוטומטית של שטחים ומבנים ל - מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי. ההקצאה תתבצע באופן מזורז, ללא פרסום מראש או דיון בהתנגדויות מהציבור - כך עולה שחתמה הליכוד עם ש"ס.

לפי ההסכם, ייבחן הליך שישווה את אופן הקצאות המבנים והקרקעות של רשתות החינוך החרדיות הפרטיות שבבעלות המפלגות לזה שנהוג בחינוך הממלכתי, כך שהן ייהנו מגישה חופשית למקרקעין. אם ייושם הנוהל החדש, הדבר יגרום לבתי הספר הממלכתיים שבבעלות המדינה להתחרות על שטחים ומבנים עם 
הרשתות החרדיות.

ככל הנראה, מטרת ש"ס והליכוד היא להשוות את תנאי חלוקת הקרקעות והמבנים של המפלגות החרדיות לאלה של הגנים ובתי הספר הממלכתיים, השייכים למדינה ולרשויות המקומיות, ומקבלים כיום קרקעות באופן אוטומטי וללא פרסום מראש ואפשרות להתנגד. סעיף זה מתייחס רק לרשתות החינוך של המפלגות החרדיות, ולא לשאר מוסדות החינוך החרדים הפרטיים, או בתי הספר הפרטיים החילוניים, ולכן עלול ליצור יחס מועדף לבתי הספר השייכים לרשתות החרדיות.

אריה דרעי בכנס פעילי ש"ס בת"אצילום: דודו בכר

בהסכם הקואליציוני הוחלט כי משרד הפנים יבחן את הנושא, למרות פסק דין מ–2005 שאסר על הרשויות המקומיות להקצות למוסדות פרטיים קרקעות כאילו אלה בתי הספר השייכים למדינה, ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה באותה התקופה, מני מזוז.

ב–2005 עתרו דיירי בניין בפתח תקוה נגד מעיין החינוך התורני ועיריית פתח תקוה, שהקצתה מבנה ציבור לעמותה בניגוד לנוהל. בפסיקתו של השופט עוזי פוגלמן נקבע כי ההקצאה היתה פגומה - והיא בוטלה. עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה בעתירה היתה כי "על פי הדין המחייב, הקצאת קרקע מטעם רשות מקומית למוסד ציבור צריכה להתבצע רק על פי נוהל ההקצאה".

בהסכם בין הליכוד לש"ס צוין כי ההקצאה תהיה בהתאם לחוק יסודות התקציב, שקבע כי תלמידי בתי הספר של הרשתות הפרטיות של ש"ס ויהדות התורה יקבלו תקצוב מלא, כמו זה שניתן לתלמידי בתי הספר הממלכתיים - מה שמקנה להם עדיפות על פני תלמידים בשאר בתי הספר הפרטיים, שמקבלים תקצוב חלקי מהמדינה. בעבר טענו נציגי מעיין החינוך התורני כי בעקבות כך, גם הקצאת המבנים צריכה להיות שוויונית. בתגובה לכך טען מזוז בזמנו, כי "הענקת פרשנות מרחיבה להוראת החוק תביא להרחבת היקפה של העדפה שיש בה פגיעה בעיקרון השוויון. פרשנות מרחיבה מעין זו אינה ראויה ואינה סבירה משפטית". מאז, מונה מזוז לשופט עליון, והמשמעות היא שייתכן כי אם תוגש לבג"ץ עתירה בנושא - הוא יהיה בהרכב שידון בו.

יעקב ליצמןצילום: דודו בכר

החוק מתעדף את בתי הספר החרדיים ברשתות הפרטיות על פני בתי ספר פרטיים אחרים, מכיוון שהוא קובע שהם יקבלו מהמדינה תקצוב מלא, ולא תקצוב חלקי כפי שמקבלים שאר בתי הספר הפרטיים. בפועל, התלמידים ברשתות החרדיות מקבלים תקציב גבוה יותר מתלמידים בחינוך הממלכתי. ככל הנראה, ההסכם מתייחס לחוק, במטרה לקבוע מנגנון הקצאת קרקעות שווה לזה של החינוך הממלכתי והממלכתי־דתי.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש, דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה להסכם בין הליכוד לש"ס: "מכירת החיסול של תקציב המדינה ועתידה, שערך הליכוד לש"ס וליהדות התורה, היתה כל כך עמוקה ויסודית - שנראה כי ש"ס פשוט לא ידעה מה עוד לבקש. כפתרון היא דורשת שמוסדותיה הפרטיים והפורשים, המתחרים בחינוך של המדינה, יקבלו מבנים וקרקעות כאילו הם מוסד ממלכתי. סביר להניח שגם בש"ס יודעים שמדובר במהלך בלתי־חוקי בעליל. בתי המשפט כבר פסקו שלא רק שחוק יסודות התקציב אינו מתיר להקצות להם קרקעות ומבנים כמו למוסד ממלכתי - אפילו החוקיות של מתן התקציב השווה גבולית מאוד".

עם זאת, אילן ציין כי "הבעיה היא שיש כל כך הרבה סעיפים לא חוקיים בהסכמי הביזה של ש"ס ויהדות התורה, עד שלא ברור מי יספיק להגיש עתירות לבג"ץ כנגד כולם. לא נותר אלא לקוות שהממשלה הנוראה הזאת תוציא ימיה ותושלך לפח האשפה של ההיסטוריה לפני שתספיק לבצע את רוב סעיפי הפיגולים שלהם הסכימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker