ראש הממשלה מטעין את פצצת הזמן החרדית - ומחסל את העתיד שלנו - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ראש הממשלה מטעין את פצצת הזמן החרדית - ומחסל את העתיד שלנו

ההסכמים הקואליצוניים מסכנים את קיומה של ישראל. הם מחריפים את הבעיה האסטרטגית של האוכלוסייה החרדית - שסובלת מפיגור תעסוקתי והשכלתי עמוק

63תגובות

תחזית ל-2060 יכולה להיחשב למופרכת, ובכל זאת - הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה לפני שלוש שנים תחזיות דמוגרפיות ארוכות טווח לישראל. התרחיש שנחשב לבעל הסיכויים הרבים ביותר להתממש חוזה כי עד 2060 קבוצת ערביי ישראל תגדיל את חלקה באוכלוסייה מכ-21% כיום 
לכ-24%. אפשר להבחין כי הנתח של האזרחים הערבים באוכלוסייה פחות או יותר מתייצב, עקב ירידה בשיעור הילודה בקרב ערביי ישראל, שמתקרב מאוד לשיעור הילודה באוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, בשתי הקבוצות המרכזיות האחרות - החרדים והיהודים שאינם חרדים - צפויים שינויים משמעותיים ביותר.

הנתח של היהודים שאינם חרדים באוכלוסייה צפוי לצנוח מכמעט 70% כיום ל–50% בלבד ב-2060. הסיבה לכך היא הגידול העצום בנתח של האוכלוסייה החרדית - שצפויה לזנק מכ-10% כיום ל-25% מהאוכלוסייה ב-2060. התחזית צופה גידול ניכר בנתח האוכלוסייה החרדית, אף שהלמ"ס מעריכים שגם הילודה בקרב החרדים תפחת מממוצע של 6.4 ילדים לאשה כיום לממוצע של 4.7 ילדים לאשה ב-2060.

צריך לזכור את ההערכה הזו של הלמ"ס כשניגשים לקרוא את ההסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמה מפלגת הליכוד עם המפלגות החרדיות - יהדות התורה וש"ס. הסכמים אלה אינם רק גחמה פוליטית, מעין אתנן פוליטי מקובל שכל ראש ממשלה במדינת ישראל תמיד שילם. אלה הסכמים שמסכנים את קיומה של מדינת ישראל. וזאת, משום שהם מתעלמים מהבעיה הדמוגרפית האסטרטגית שבפניה ניצבת המדינה: קיומה של אוכלוסייה חשובה, שבתוך חמישה עשורים תיהפך לרבע מהאוכלוסייה, שסובלת מפיגור תעסוקתי והשכלתי עמוק.

צריך לחדד: גם ערביי ישראל סובלים מפיגור תעסוקתי והשכלתי, ולכן גם הם דורשים התייחסות אסטרטגית (לצערנו, לא ראינו אפילו קצה של התייחסות לכך בהסכמים הקואליציוניים). אבל להבדיל מהאוכלוסייה הערבית, שרוצה לשפר את מצבה וזקוקה לסיוע של המדינה בכך, אצל החרדים הבעיה היא הפוכה - ולכן חמורה בהרבה.

החרדים מקורבים לעשייה הפוליטית, והם מנצלים זאת כדי לקבע את המשך הפיגור שלהם לאורך שנים. במונחים עכשוויים: בעוד ההסכמים הקואליציוניים מתעלמים מהבעיות הקשות של ערביי ישראל, הרי שבכל הקשור לחרדים יש בהסכמים הללו התיחסות נרחבת - אבל בדיוק בכיוון ההפוך לרצוי. ההסכמים הקואליציוניים מחריפים עד מאוד את הבעיות של האוכלוסייה החרדית.

שיעור התעסוקה של נשים חרדיות זינק

במצגת שהציגה באחרונה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, עולה ההחרפה בבירור: שיעור התעסוקה של הנשים החרדיות זינק בשנים האחרונות, והוא נושק ל-70%, כבר לא רחוק מה-80% של הנשים היהודיות שאינן חרדיות.

צריך להסיר את הכובע בפני הנשים החרדיות, שרבות מהן גם מגדלות שישה-שבעה ילדים וגם עובדות בהמוניהן (הגם שרבות מהן עובדות במשרות חלקיות ולא מכניסות), אבל חריצותן אינה יכולה לחפות על שיעורי התעסוקה הנמוכים של הגברים החרדים. אלה עדיין עובדים בשיעור של 44% בלבד, כמעט מחצית משיעור התעסוקה של הגברים היהודים שאינם חרדים (85%). והגרוע מכל - השיפור בשיעורי התעסוקה של הגברים החרדים קטן מאוד. בעוד שהחרדיות עקפו כבר את יעד התעסוקה שנקבע בדו"ח ועדת התעסוקה (ועדת אקשטיין) ב-2010, החרדים אינם מתקרבים לסגירת הפער.

שיעור התעסוקה הנמוך משקף גם את הבחירה של החרדים שלא לעבוד, וגם את היעדר הכישורים שלהם - השכלתם מועטה, מכיוון שהם לומדים במערכות חינוך מבודלות ללא לימודי ליבה. החרדיות, שכן עובדות, דווקא לומדות ליבה. מיעוטן אפילו נבחנות במבחנים הבינלאומיים פיזה.

התוצאות שלהן במבחנים, בכל תחומי הלימוד (קריאה, מתמטיקה, מדעים), נמוכות משמעותית מאלה של התלמידות בחינוך הממלכתי. כלומר, התפישה שלפיה החרדים הם בעלי יכולות לימוד מופלאות, וכהרף עין הם יכולים להשלים בגיל 25 (לאחר היציאה מהישיבה) את מה שלא למדו במשך 12 שנות לימוד בבית הספר - היא לא יותר מאגדה. מי שמחמיץ את לימודי הליבה במשך 12 שנים, או לומד אותם ברמה נמוכה וללא פיקוח כנדרש - כפי שמתרחש אצל החרדיות - כבר יתקשה מאוד להשלים את החסר בהמשך. הוא יישאר אדם חסר כישורים מותאמים לשוק העבודה המודרני, מה שיביא לכך שהוא יועסק במשרות נחותות, בפריון נמוך ובשכר ירוד.

זהו העתיד שההסכמים הקואליציוניים חוזים ל-25% מאוכלוסייתה העתידית של ישראל. שיכרון הניצחון של החרדים עתה הוא לא יותר מניצחון פירוס - משום שבניצחון זה הם מחסלים את עתיד האוכלוסייה שלהם. יתרה מכך, שיכרון הניצחון של נתניהו הוא לא יותר מניצחון פירוס, כי בחתימתו על ההסכמים הקואליציוניים הללו, נתניהו חותם על תעודת הפטירה של מדינת ישראל.

סובסידיה אבסורדית

מבלי לשלב את החרדים בשוק ההשכלה ובשוק התעסוקה - למדינת ישראל פשוט אין עתיד, וההסכמים הקואליציוניים עושים בדיוק את ההפך משילוב החרדים: הם מבטלים גם את חובת לימודי הליבה, ששר החינוך לשעבר שי פירון ניסה לקדם; וגם את חובת העבודה, ששר הכלכלה לשעבר נפתלי בנט כבר הצליח להתחיל לקדם.

הכוונה היא למבחן התעסוקה שממשלת נתניהו הקודמת הכניסה כתנאי לקבלה למעונות יום מסובסדים על ידי המדינה. מעונות היום (עד גיל 3) הם ההוצאה הכבדה ביותר של משפחה חרדית מרובת ילדים. העלות המלאה לטיפול בילד במעון, ללא סבסוד, היא כ-1,700 שקל בחודש לילד וכ-2,300 שקל לחודש לתינוק.

עם סבסוד, והחרדים נהנו עד הממשלה האחרונה מהסבסוד המירבי בשל ההכנסה המשפחתית הנמוכה, מדובר בהוצאה של 500–700 שקל לילד בחודש. משפחה חרדית עם שישה ילדים, שלושה מהם במעון יום בו־זמנית, נהנתה מהנחה של קרוב ל–3,000 שקל בחודש על עלות גידול הילדים, בזכות סבסוד מעונות היום. לאורך השנים, מדובר בסובסידיה שמגיעה לכ-200 אלף שקל למשפחה שבה שישה ילדים.

רק שמדובר בסובסידיה אבסורדית, משום שמעונות היום נועדו לתמוך ביציאת נשים לשוק העבודה - הקבלה למעון, כלומר, מותנית בעבודה של האם. בעת הקמתם של המעונות, המחוקק רצה לתמוך ביציאת נשים לעבודה, משום שההנחה היתה שהגברים עובדים בלאו הכי, והנשים הן אלה שמנועות מלצאת לעבודה בשל הטיפול בילדים. אלא שהדבר אינו נכון בקרב האוכלוסייה החרדית. אצל החרדים המצב הוא הפוך - הנשים עובדות, הגברים לא.

הממשלה הקודמת באה לתקן את האבסורד הזה בכך שהרחיבה את דרישת התעסוקה לשני בני הזוג: כדי להכניס ילד למעון מסובסד, ההכנסה המשפחתית צריכה להיות נמוכה, וגם שני בני הזוג צריכים לעבוד. הדרישה הזו, שהוחלה השנה בפעם הראשונה, היתה אמורה לייצר מנוף לחץ אדיר על יציאתם של הגברים החרדים לעבודה: תוספת של 3,000 שקל בחודש על גידול הילדים זו הוצאה שמשפחה חרדית ממוצעת - שיעור העוני בקרב משפחות חרדיות הוא כ-47% - לא היתה מסוגלת לעמוד בה.

צריך להדגיש כי הוספת הדרישה של תעסוקת שני הורים לא נועדה להפלות לרעה את החרדים, אלא רק להפסיק את האפליה לטובה שממנה הם נהנו עד כה, מכיוון שמעונות היום נועדו לעודד יציאה לעבודה - ולא כדי לממן עבור המשפחות החרדיות את היעדר העבודה של האב. בפועל, החרדים ניצלו לרעה את מנגנון המעונות המסובסדים כדי לאפשר לאב המשפחה ללמוד ולא לעבוד. בפועל, החרדים ניצלו את הסבסוד הממשלתי כדי לחתור תחת מטרת הסבסוד: יצירת התנאים שיאפשרו לכמה שיותר מאזרחי ישראל לעבוד ולתרום לתוצר הלאומי.

הניצול לרעה הזה הופסק לראשונה השנה, אבל באופן זמני בהחלט - ההסכמים הקואליציוניים מבטלים את דרישת תעסוקת שני בני הזוג, ומחזירים את הניצול לרעה של החרדים את כספי הסובסידיה הממשלתית, שממומנת על ידי כספי המסים של אזרחי ישראל - שגם עובדים, גם משלמים מסים וגם מאפשרים בכך לגברים החרדים להמשיך לא לעבוד.

רק שמשלמי המסים עלולים להצטמצמם עד 2060 ל-75% מהאוכלוסייה, או אפילו רק ל-50% (תלוי בהצלחת קידום ההשכלה והתעסוקה בקרב ערביי ישראל), כך שלא לעולם יהיה מי שיממן את היעדר התעסוקה של הגברים החרדים. ראש הממשלה שלנו, כך זה מצטייר, לא רוצה לזכור זאת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#