מגה פיגוע באסדת גז? ישראל רוכשת מגרמניה 4 ספינות סיור ב-450 מיליון יורו

כחלק מהעסקה התחייב בעל המספנה לבצע רכש גומלין בישראל ביותר מ-700 מליון שקל ■ הספינה הראשונה צפויה להגיע בעוד חמש שנים, והאחרות במירווחים של שנה-שנה וחצי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל וגרמניה חתמו היום על הסכם לרכישת ארבע ספינות סיור בגרמניה עבור משרד הביטחון בהיקף של כ-450 מיליון יורו. מתוכם תממן ממשלת גרמניה 115 מיליון יורו. המספנה המייצרת התחייבה לרכש גומלין בארץ בשיעור של כ-50% מהמחיר שישלם משרד הביטחון – 700 מיליון שקל.

טקס חתימת החוזה נערך במעמד מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (במיל') דן הראל, ראש אגף הכספים עמוס שקדי, סמנכ"ל וראש מנהל הרכש תא"ל (במיל') שמואל צוקר ומנכ"ל המספנה הגרמנית, אנדראס בורמסטר ( Andreas Burmester).

אסדת גז בים התיכון, בשנה שעברהצילום: רויטרס

ההסכם הוא חלק מתכנית ההצטיידות שאישרה הממשלה להגנה על "המים הכלכליים" של מדינת ישראל - האסדות לחיפושי והפקת גז במרחב הימי הכלכלי שממערב לחופי ישראל. היקף העסקה נאמד בכ-430 מיליון יורו. כשליש ממנו ימומן באמצעות מענק מיוחד של ממשלת גרמניה, בגובה 115 מיליון יורו. משרד הביטחון ירכוש ספינות סיור מתקדמות מסוג patrol korvette ממספנת TKMS שבעיר קיל (סמוך להמבורג), המספנה שבונה את צוללות הדולפין הישראליות. הספינות יסופקו במהלך חמש השנים הקרובות. משרד הביטחון עמד על כך שכל מערכות הלחימה בספינה יהיו מתוצרת ישראלית, באופן שיבטיח הזרמת הזמנות חדשות בהיקפים משמעותיים לתעשיות הביטחוניות הישראליות.

בתמורה התחייב קונצרן TK הגרמני, בעלי המספנה, בפני הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה לרכש גומלין, לרכוש סחורות מתוצרת ישראל, להשקיע במחקר ופיתוח ולבחון השקעה בחברות ישראליות בהיקף של כ-700 מיליון שקל, כמחצית מהסכום שישלם משרד הביטחון הישראלי. מדובר ברכש גומלין התואם את חוק חובת רכש הגומלין, כ-50% בעסקות בטחוניות.

העסקה תמומן מתקציב ייעודי נפרד מתקציב הביטחון, שאישרה הממשלה. את המעטפת המימונית לעסקה יעניק בנק דיסקונט, שזכה בהליך תחרותי בינלאומי שקיים אגף הכספים במשרד הביטחון, בו התמודדו שלושה בנקים אירופאים וחמישה בנקים ישראלים. מערך ההגנה הייעודי על מרחב "המים הכלכליים" עתיד לכלול ספינות שטח, ספינות ביטחון שוטף, כלי טייס בלתי מאוישים, איסוף מודיעין ורכיבים נוספים.

עמית לנג צילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') דן הראל אמר "העסקה שנחתמה היום היא אירוע משמעותי ביותר המהווה קפיצת מדרגה דרמטית ביכולות ההגנה של חיל הים על האתרים האסטרטגיים של מדינת ישראל בתחום הגז, במרחק של עשרות ומאות קילומטרים בים. בנוסף, מהווה מנוף כלכלי משמעותי למשק כאשר קרוב למיליארד שקל יחזרו ישירות לתעשייה הישראלית כהזמנות ציוד ורכש. אנחנו שמחים וגאים בתוצאותיו של המו"מ, אשר הבטיחו הישגים מקסימליים הן בפן המבצעי והן בפן הכלכלי".

ממשרד הכלכלה נמסר, כי היצרנית הגרמנית, חברת טיסנקרופ (ThyssenKrupp)  לא עמדה בהתחייבותה מ-2006 לרכש גומלין בגין רכישת צוללת דולפין שייצרה עבור חיל הים. החברה התחייבה לרכש גומלין של 40% משווי העסקה שהיקפה היה כ-1.8 מיליארד שקל, והחברה התחייבה לרכש גומלין בהיקף כ-740 מליון שקל, שטרם מומשו. לאור האמור, דרשה הרשות שיתוף פעולה תעשייתי (רשפ"ת) במשרד הכלכלה - כבר בשלבי המשא ומתן המוקדמים - לדון בהרחבה בחוב רכש הגומלין הנוכחי של החברה ובהיקף ההתחייבויות הנוספות אותן תיקח עליה.

במסגרת המתווה עם החברה הוסכם בנוסף לרכש הגומלין, כי הרשפ"ת ו-TKMS יבחנו במשותף היתכנות להשקעה בשיתוף פעולה של מחקר ופיתוח, בהקמת מפעל יצור ובהמרת חלק מהמחויבות לרכש גומלין בהשקעות הון, כהקמת מפעל יצור בישראל. זאת בהשוואה לעסקה הקודמת בה התחייבה TKMS לרכש גומלין בלבד. כך אמרה הממונה על השקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה, זיוה איגר.

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג אמר, כי "ההוצאה הישראלית על ביטחון לאומי מכניסה כסף לתעשייה הישראלית. הנענו מהלך שהופך חוב תלוי ועומד, להשקעה ישירה בתעשייה הישראלית על פי תוכנית מפורטת בהתאם ללוחות זמנים מחייבים. יש כאן בשורה חשובה לתעשייה הישראלית, לשוק העבודה הישראלי וגם זרקור חיובי על שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני של ישראל עם גרמניה, המציינות בימים אלו 50 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות".

מימון הפרויקט יתבצע על ידי בנק דיסקונט, שגבר על ארבעה בנקים ישראלים ושלושה בנקים אירופים, שהתמודדו על העסקה. מקורבים לעסקה ציינו, כי הבנק יממן את העסקה כדי לאפשר את בניית הספינות מיידית, ולמעשה בכך יעניק אשראי בריבית נוחה למשרד הביטחון. משרד הביטחון יחזיר את ההלוואה בטווח של 7-5 שנים מתקציבים עתידיים.

הצוללת הראשונה צפויה להגיע בעוד חמש שנים, והאחרות במירווחים של שנה-שנה וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker