ההסכם הקואליציוני |

ש"ס תקבל 140 מיליון שקלים לחלוקה: 20 מיליון שקל לח"כ

לפי ההסכם הקואליציוני שחתם הליכוד עם ש"ס, 
מדי שנה יוקצו לפחות 5,000 דירות לחרדים, ו-8 מיליון שקל למלגות לסטודנטים חרדים ■ תקציב מבני דת במשרד הדתות יעמוד על 70 מיליון שקל בשנה ■ יבוטל סעיף מיצוי כושר השתכרות בזכאות לדירה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ההסכם הקואליציוני עם ש"ס, שפורסם היום על ידי הכנסת יכלול סיכום שלפיו המשרד לשירותי דת יקבל 70 מיליון שקל להקמת מבני דת, מקוואות והתקנת עירובים.

המפלגות החרדיות, ובייחוד ש"ס, מייחסות חשיבות רבה להקמת מבני דת באזורים רבים ככל האפשר, בין היתר, מכיוון שהקמתם גם באזורים חילוניים אמורה לסייע להגדלת כוחן - למשל, באמצעות עידוד חזרה בתשובה. הפרשן החרדי אבי בלום, הכותב ברשת העיתונים החרדית "קו" ומשדר ברדיו קול ברמה, חשף כי זהו אחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני.

אריה דרעיצילום: תומר אפלבאום

לפי ההסכם, הערים החרדיות יוחזרו לרשימת אזורי העדיפות הלאומית, אף שאין כל עיר חרדית בפריפריה. שתי הערים החרדיות בשטחים, מודיעין עילית וביתר עילית, ממוקמות על הקו הירוק במרכז, ולכן, קשה להעדיף את מודיעין עילית, למשל - ולא את העיר מודיעין.

ש"ס הצליחה גם להחזיר את חוק נהרי - המחייב רשויות מקומיות לתקצב מוסדות חרדיים גם אם אינם מלמדים תוכנית ליבה. עלות החוק מוערכת ב-200 מיליון שקל בשנה. ש"ס הצליחה להכניס להסכם גם סעיף שלפיו מדי שנה יוקצו לפחות 5,000 דירות ייעודיות לחרדים, ו-8 מיליון שקל למלגות לסטודנטים חרדיים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "על פי הפרסומים ש"ס תזרוק עשרות מיליוני שקלים על הקמת מקווה על כל גבעה ובית כנסת ליד כל מקורב. בנוסף, הערים החרדיות יוחזרו ללא כל הצדקה לעדיפות לאומית, מה שיאפשר לחזור ולשווק דווקא לאברכים דיור בזול במרכז הארץ - כמו בימי שר השיכון אריאל אטיאס הזכורים לרע. מה שהמפלגות החרדיות קוראות לו בשם המכובס 'תרבות תורנית' הוא במציאות תקציבים לארגונים מפלגתיים ולהחזרה בתשובה".

ש"ס תקבל 140 מיליון שקלים לחלוקה, כלומר 20 מיליון שקל לח"כ

מודיעין עיליתצילום: אייל טואג

ש"ס תקבל 140 מיליון שקל שיחולקו ל"יעדים ומיזמים בתחומי החינוך והרווחה"- כך עולה מההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס שפורסם הערב (א'). יצוין כי מדובר ב-20 מיליון שקל לכל ח"כ.

בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי הובטחו למפלגה 160 מיליון שקל, וליהדות התורה 120 מיליון שקל. יוצא איפוא ש-3 המפלגות הללו יזכו לסכום כולל של 420 מיליון שקל לחלוקה למוסדות חינוך מקורבים.

תקציב מבני דת במשרד הדתות יעמוד על 70 מיליון שקל בשנה. ש"ס הצליחה גם לבטל את הקיצוץ בתקציב מוסדות התרבות היהודית ולהעמידו על התקציב ב-2012 בתוספת 10 מיליון שקל.

עוד השיגה ש"ס תוספת של 10 מיליון שקלים תוספת תקציב לפרויקט נוער נושר בתקנה יעודית ממשרד הרווחה או החינוך. משרד הפנים יבחן גיבוש נוהל נפרד להקצאת מקרקעין או מבנים לרשתות החינוך מעיין החינוך התורני והחינוך העצמאי.

קצבאות הילדים יועלו כפי שפורסם בעלות של כ-2.6 מיליארד שקלים בשנה. לא יינתנו קצבאות ילדים במקרה שבו הורה מסרב כי ילדיו יחוסנו.

הממשלה תפעל לביטול אפליה בקריטריונים לדיור ותשוב לקריטריונים שהיו נהוגים בשנת 2012, כלומר יבוטל סעיף מיצוי כושר השתכרות בזכאות לדירה.

בנוסף, הממשלה תפעל לתוספת של 700 יחידות דיור בכל שנה למלאי הדירות הציבוריות. תוקם ועדה שתבחן תנאי סף וקריטריונים חדשים לכהונת דירקטורים בחברות ממשלתיות שיתנו ביטוי למאפיינים של אוכלוסיות הראויות לחיזוק כמו ערבים, חרדים, בני העדה האתיופית ועוד.

תגובות