מתנה מהליכוד לבית היהודי: 20 מיליון שקל לכל ח"כ

עלות ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין הבית היהודי תהיה 1.3-1 מיליארד שקל ■ תקציב החטיבה להתיישבות יגדל ב-50 מליון שקל, ולמימון אוטובוסים ביו"ש יוקצו 287 מיליון שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

עלות ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין הבית היהודי מוערכת ב-1-1.3 מיליארד שקל - כך עולה מניתוח של סעיפי ההסכם. בחלק מהסעיפים הסכים הליכוד להגדלת תקציבים אך לא צוינו סכומים מדויקים. חלק מהסיכומים התקציביים מתייחסים להתחייבות להקצות תקציבים במשך תקופה של עד שש שנים. 

בין היתר, נקבע כי הממשלה תקצה בכל שנה 160 מיליון שקל בשנה ליעדים ולמיזמים בתחומי החינוך, הרווחה, ההתיישבות, התרבות, הדתות, החקלאות, הבריאות, הביטחון והחברה. על פי ההסכם, העברות תקציביות ושינויים בסעיפי תקציב ייעשו בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. מדובר בעצם בסכום של 20 מיליון שקל שיומלץ על ידי כל אחד משמונה חברי הכנסת של הבית היהודי. יהדות התורה, לצורך הדוגמה, קיבלה סכום של 120 מיליון שקל, ולה יש שישה חברי כנסת. כלומר, המפתח זהה: כ-20 מיליון שקל לחבר כנסת בודד.

מההסכם עולה כי החטיבה להתיישבות תקבל תוספת של 50 מיליון שקל בתקציב 2015-2016. בסיס התקציב ופעילות החטיבה להתיישבות בתקציבים 2015-2016, לא יפחת מבסיס התקציב לפעילות החטיבה להתיישבות בשנים 2013-2014.

עוד נקבע כי מיד עם כינון הממשלה, תוקם ועדת מנכ"לים, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ובהשתתפות מנכ"ל משרד החקלאות, אשר ישמש ממלא מקום יו"ר ועדת המנכ"לים, ומנכ"ל משרד הביטחון, לצורך בחינת מודל ההפעלה והיחסים בין הממשלה והחטיבה להתיישבות. המלצות הוועדה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, שעוסקות בקשר בין המדינה לבין החטיבה להתיישבות - יאומצו באופן מיידי.

נתניהו ובנט במליאת הכנסת בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

במסגרת ההסכם החליטו הצדדים על הקמת קרן שמיטה ממלכתית, אשר תממן את שכר החקלאים המשביתים בשנת השמיטה. יישום סעיף זה מותנה באישור שר האוצר. מינהלת תנופה, העוסקת במפוני ההתנחלויות בגוש קטיף, תועבר לאחריות שר החקלאות על תקציביה, תקניה, סמכויותיה ותפקידיה. שר החקלאות, כאמור, יהיה אורי אריאל.

בנוסף, יועברו 15 מיליון שקל לצורך מימוש החוק להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, בפריסה לשלוש שנים, זאת עבור הקמת מבנה קבע למרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון וכן עבור אירועים לציון עשור לפינוי גוש קטיף וצפון השומרון.

תקציב האוניברסיטה באריאל יוגדל

בנוגע לתקציב החינוך, הוחלט תוספת של 630 מיליון שקל לבסיס התקציב לשנת 2015. תקציב זה ישמר בבסיס גם בשנת 2016. שימוש בתוספות התקציביות יקבעו על ידי שר החינוך המיועד, נפתלי בנט. תקציב החינוך לא יקוצץ ב-2015-2016 , וכל יתר הכספים שהובטחו לחרדים ולגורמים אחרים ימומנו על ידי משרד האוצר. 

נוסף על כך, הוחלט להגדיל את תקציב האוניברסיטה באריאל. מימוש תוספת התקציב לאוניברסיטת אריאל תהיה בסמכות ובאחריות ות"ת, ובהתאמה לקריטריונים של ות"ת.
על פי ההסכם, תקודם ותפותח מערכת החינוך בכללה ופרט מערכת החינוך הממלכתית דתית, ותישמר מחויבות לרמתה והיקפה.

הבית היהודי והליכוד גם סיכמו על העלאת שכר החיילים או הכפלת פיקדון השחרור של חיילים משוחררים. הממשלה תקצה סכום של 1-1.3 מיליארד שקל לשנה לצורך הכפלת פיקדון שחרור חיילים משוחררים או שיפור תנאי השכר לחיילי החובה בשנה השלישית.

שר הביטחון בתיאום עם שר האוצר יקימו ועדה אשר תמליץ לממשלה את המודל המדויק למימוש התקציב. הצוות יגיש את מסקנותיו במקביל לגיבוש התיקונים לחוק הגיוס ויביא את תיקוני החקיקה הנדרשים לאישור הכנסת לא יאוחר מחמישה חודשים מהקמת הממשלה. יחד עם זאת, המהלך המתואר יבוצע בהדרגה בתיאום בין שר האוצר לשר הביטחון. סעיף זה יופיע גם בהסכם הקואליציוני עם "כולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker